Արտագնա նիստ Աղվերանում
Փետրվարի 28-29-ը Աղվերանի «Ապրիկոտ» հյուրանոցում ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի» համատեղ նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի նկատմամբ խորհրդարանական ռազմավարության եւ գործողությունների ծրագրի մշակման երկօրյա աշխատանքային քննարկումներ:
Քննարկումների ընթացքում բանախոսները ներկայացրել են եւ քննարկել խորհրդարանական վերահսկողության նպատակները, խնդիրները, գործիքներն ու ազդեցությունը, ինչպես նաեւ՝ ՄԻՊՌ գործողությունները: Ձեւավորվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք նախանշել են իրենց առաջիկա անելիքներն ու քննարկել ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի» համատեղ աշխատանքի եւ գործողությունների ճանապարհային քարտեզը:
Առանձնացվել են ռազմավարությունից բխող այն խնդիրները, որի շուրջ հանձնաժողովն ու «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը» կիրականացնեն համատեղ նախաձեռնություններ:

Выездное заседание в Агверане
28-29 февраля по совместной инициативе Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам и Международного республиканского института  в агверанском отеле “Априкот” состоялись двухдневные рабочие обсуждения по разработке программы парламентской стратегии и действий, исходящей из стратегии защиты прав человека РА в 2020-2022 гг.
В ходе дебатов докладчики представили и обсудили цели, задачи и механизмы парламентского надзора, а также воздействие стратегии защиты прав человека. Сформированы рабочие группы, наметившие предстоящие планы и обсудившие дорожную карту совместных действий Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам и Международного республиканского института.
Выделены исходящие из стратегии конкретные проблемы, по которым комиссия и Международный республиканский институт реализуют совместные инициативы.