Մարտի 30-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը, որի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցումից հետո փոփոխվել է:
Հիմնական զեկուցողի տեղեկացմամբ` օրենքների նախագծերի փաթեթով թույլատրվելու է օգտվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորություններից` պարզելու կորոնավիրուսով վարակված անձանց, ինչպես նաեւ նրանց հետ հեռախոսային շփում ունեցած անձանց շրջանակը, զանգերի քանակը եւ գտնվելու վայրը:
Փոխնախարարի խոսքով` անձնական տվյալներին միջամտությունները կրելու են ժամանակավոր բնույթ: Արգելվում է հեռախոսազրույցի կամ հաղորդագրության բովանդակությանը ծանոթանալը կամ այն այլ նպատակներով օգտագործելը: Հեռախոսների եւ հեռախոսազանգերի միջոցով ստացված տեղեկատվությունն արտակարգ դրության ավարտից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում ոչնչացվելու է:

On March 30, the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan was held, where the package of the draft laws on Making Addenda to the Law on Legal Regime of the State of Emergency and on Making Addendum to the Law on Electronic Communication authored by the government was debated in the second reading.
The RA First Deputy Minister of Justice Rafik Grigoryan noted that the legislative package had been amended after the first reading.
As the key speaker informed, the package of the draft laws will allow making use of the opportunities given by the information technologies to find out the circle of the persons infected by coronavirus, as well as those contacting by telephone with them, the number of the calls and their venue.
According to the Deputy Speaker, the interventions to the personal data will be of temporary character. It is banned to get acquainted with the content of the telephone conversation or message or using them for other purposes. The information received through telephones and telephone calls will be destroyed after the end of the state of emergency, within one month.