Մայիսի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները քննարկել են գլխադասային հանձնաժողովների կողմից բացասական եզրակացություն ստացած օրինագծերն ԱԺ յոթերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում  ներառելու հարցը: Քննարկման արդյունքում խորհրդարանը   մերժել  է դրանց ներառումը նստաշրջանի օրակարգում:
Նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերը ձեւավորելուց հետո պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ  քննարկել են «Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկի նպատակային օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Լիլյա Շուշանյանը: Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է համայնքներում իրականացված բնապահպանական ծրագրերի վերաբերյալ հաշվետվությունների ընդունմամբ եւ հրապարակմամբ, ինչպես նաեւ այն հանգամանքով, որ մասհանումներ կատարվեն մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման իրավունք ունեցող բոլոր կազմակերպությունների վճարած բնապահպանական հարկերից: Ակնկալվում է, որ նախագծի ընդունումը  կնպաստի համայնքներում շրջակա միջավայրի պահպանմանը եւ բնակչության առողջության ապահովմանն ուղղված միջոցառումների թափանցիկությանը:
Նախատեսվում է, որ  ընկերությունների թվաքանակը կավելանա մոտ 23-ով:
Հարակից զեկույցում ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մերի Գալստյանը, անդրադառնալով հիմնական փոփոխություններին, ընդգծել է նաեւ համայնքների կողմից իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ տեղեկատվության, ինչպես նաեւ ընթացիկ տարում ծրագրի իրականացմանն առնչվող հաշվետվության հրապարակման կարեւորությունը: Հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն:
Նշելով նախաձեռնության դրական ազդեցությունը համայնքների վրա՝ պատգամավորներն իրենց ելույթներում եւ հարցադրումներում խոսել են ազդակիր համայնքների սահմանմանն ու դրանց ավելացմանը, ոլորտային նախարարության աշխատանքին, նպատակային ծրագրերի ունեցած ազդեցությանը, բնապահպանական ծրագրերի տարանջատմանն ու հստակեցմանը, հանքարդյունաբերական ընկերության պատճառած վնասների որոշմանը եւ այլն:
Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկվել են ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին», Կառավարության հեղինակած «Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերն ու «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը եւ դրան կից օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը քննարկման է ներկայացրել «Շաքարախտով հիվանդացության աճի դեմ պայքարում Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Համաձայնագրի նպատակն է բարելավել շաքարախտով տառապող քաղաքացիների կյանքի որակը: Համաձայնագրով կողմերը պարտավորվում են ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ շաքարախտով հիվանդացության դեմ պայքարի եւ կանխարգելման նպատակով ազգային օրենսդրության կատարելագործման բնագավառում: Կողմերը պարտավորվում են անհետաձգելի բուժօգնություն ցուցաբերել ԱՊՀ անդամ պետությունների՝ շաքարախտով տառապող քաղաքացիներին՝ առանց ծախսերի փոխադարձ հատուցման եւ ապահովում են շաքարախտի կանխարգելման ու վաղ հայտնաբերման  միջոցառումների իրականացումը:
Հարակից զեկույցում ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հրաչյա Հակոբյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկվել են պատգամավորներ Սերգեյ Բագրատյանի, Վարդան Վարդանյանի, Տիգրան Ստեփանյանի, Հրանտ Մադաթյանի, Դավիթ Մանուկյանի, Ջանիբեկ Հայրապետյանի, եւ Սոնա Ղազարյանի հեղինակած «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության  պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած «Օտարերկրացիների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը:
Խորհրդարանը քննարկել է «ՀՀ ցամաքային ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման գործընթացը եւ 2016-2019թթ. ոլորտը սպասարկող, համակարգող եւ վերահսկող լիազոր մարմինների գործունեությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը երկարաձգելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահ Արտյոմ Ծառուկյանի՝ առաջարկվում է քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը երկարաձգել 6 ամիս ժամկետով:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանի ներկայացմամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ կառավարության հեղինակած «Կերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Փոխնախարարի տեղեկացմամբ՝ առաջարկվում է կանոնակարգել անասնաբուծության մեջ հակաբիոտիկների օգտագործումը, մասնավորապես՝ բացառել հակաբիոտիկների որպես կերային հավելում օգտագործումը:
Հարակից զեկույցում Տաթեւիկ Գասպարյանը ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզակացությունը: Ըստ պատգամավորի՝ նախագծի ընդունումը կնպաստի նաեւ Հայաստանում արտադրվող սննդամթերքի որոշ տեսակների անվտանգության առումով մրցունակության բարձրացմանը:
ՀՀ կառավարության հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրինագծերի փաթեթը եւս քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ: Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նաիրա Մարգարյանի՝ առաջարկվում է լիզինգի գործիքը եւ իր կիրառման շրջանակը հավասարեցնել ֆինանսավորման եւ վարկավորման այլ գործիքներին: Նախաձեռնությամբ սահմանվում եւ հստակեցվում են լիզինգի գործընթացին մասնակցող բոլոր կողմերի իրավահարաբերությունները, իրավունքներն ու պարտականությունները, պայմանագրերի իրավական հիմքերը, լիզինգի տեսակները, մնացորդային արժեքների ճիշտ որոշումը եւ այլն:

On May 5, the RA National Assembly began the work of the regular sittings The MPs debated the issue of including the bills without endorsement by the Head Committees in the agenda of the fourth session of the NA seventh  convocation. As a result of debate, the parliament refused their inclusion in the agenda of the session.
After forming the agenda of the session and the regular sittings, the MPs in the first reading debated the draft law on Making Amendments and Addendum to the RA Law on Purposeful Use of the Environmental Tax Being Paid by the Companies, which presented the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Lilia Shushanyan.
The member of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Mary Galstyan in her report touched upon the main amendments and also underlined the information on the programmes being implemented by the communities. The Committee endorsed the draft law.
Noting the positive impact of the initiative on the communities the MPs in their speeches and questions talked about the definition of the incentive communities and their increase, the work in the profile ministries, the influence on the purposeful programmes, the separation of the environmental programmes and their specification, the disclosure of the losses caused by the mining company, etc.
The draft laws on Making Addendum to RA Tax Code authored by the NA Bright Armenia Faction, on Amending the RA Law on Pre-School Education authored by the Government and the bill on Medical Aid and Service to the Population and the legislative package enclosed to it.
The RA Deputy Minister of Health Anahit Avanesyan presented for debate the draft law on Ratifying the Agreement on Cooperation between Member Nations of the Commonwealth of Independent States in the Fight Against Growth of Prevalence of Diabetes.
In his speech the member of the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs Hrachya Hakobyan presented the endorsement of the Committee.
The bills on Making Addendum to the Law on Local Self-Government authored by the deputies Sergey Bagratyan, Vardan Vardanyan, Tigran Stepanyan,, Hrant Madatyan, Davit Manukyan, Janibek Hayrapetyan and Sona Ghazaryan and on Making Addendum to the Law on Foreigners authored by the RA NA Deputy Speaker, the deputy of My Step Faction Alen Simonyan were debated in the second reading to completely pass it.
The parliament debated the NA draft decision on Extending the Term of the Process of the RA Overland Passenger Transport and the Activities of the Investigative Committee Studying the Activity of the Serving, Coordinating and Controlling Authoritative Bodies of the Sphere for 2016-2019. The Committee Chair Artyom Tsarukyan proposed to extend the term of the authorities of the Investigative Committee for 6 months.
The RA Deputy Minister of Economy Tigran Gabrielyan presented the draft law on Amending the RA Law on Fodder authored by the RA Government and the MPs debated it in the first reading.
In her report Tatevik Gasparyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment.
The bill on Amending the RA Civil Code authored by the RA Government and the package of bills designing amendments and addenda to the enclosed laws were also debated in the first reading. According to the RA Deputy Minister of Economy Naira Margaryan, it is proposed to equalize the leasing tool and its use framework to financing and other loaning tools.
The RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs did not endorse the package of bills.
At the last sitting of the day, in accordance with the RA Constitutional Law the NA Rules of Procedure, the RA NA deputies made announcements.