Մայիսի 12-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում` լաբորատոր փորձաքննություն իրականացնող ՊՈԱԿ-ների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը, գործադրի ներկայացուցիչներ, ոլորտով հետաքրքրված անձինք:
ՊՈԱԿ-ների ներկայացուցիչներն իրենց բողոքն են հայտնել` տեղեկացնելով, որ ՊՈԱԿ-ները մրցակցում են պետական նույնանման գործունեություն իրականացնող լաբորատորիաների հետ, ինչի արդյունքում էլ հայտնվել են ծանր դրության մեջ:
Ելույթ ունեցողներն ընդգծել են, որ պետության հետ մրցակցել իրենք անկարող են: Կառույցների ներկայացուցիչները նշել են, որ պետական եւ մասնավոր փորձաքննություն իրականացնող ընկերությունները չպետք է ունենան միեւնույն գործառույթը:
Համակարծիք չլինելով ներկայացված դժգոհությունների հետ` պատգամավորները նշել են, որ եթե չլինեն մրցակցային պայմաններ, ապա գործառնության որակը կտուժի: Որպես օրինակ մատնանշվել է պետական եւ ոչ պետական բուհերի գործունեությունը: Հանձնաժողովի անդամներն առաջարկել են ծառայությունների որակը բարձրացնելով` հասնել առավելագույնի: Միեւնույն ժամանակ ընդգծվել է, որ պետական ՊՈԱԿ-ները չպետք է ունենան արտոնյալ կարգավիճակ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել խնդիրն առավել խորքային ուսումնասիրել եւ եւս մեկ քննարկում անցկացնել նախարարությունում:

12 мая по инициативе Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам состоялось рабочее обсуждение с участием представителей ГНКО, проводящих лабораторную экспертизу.
В дебатах приняли участие депутаты НС, первый заместитель министра здравоохранения РА А.Аванесян, представители исполнительной власти, заинтересованные в сфере лица.
Представители ГНКО выразили свою обеспокоенность тем, что, конкурируя с действующими государственными аналогичными лабораториями, в итоге оказались в тяжелом положении.
Выступавшие подчеркнули, что не могут конкурировать с государством. Представители структур отметили, что компании, осуществляющие государственную и частную экспертизу, не должны иметь одинаковые функции.
Депутаты, не согласившись с высказанными озабоченностями, заметили, что при отсутствии конкуренции пострадает качество работы. В пример была приведена деятельность государственных и частных вузов. Члены комиссии предложили достичь максимальных результатов повышением качества услуг. В то же время подчеркнуто, что ГНКО не должны иметь привилегированного статуса.
Представители Министерства экономики РА выразили готовность к более глубокому изучению проблемы и проведению нового обсуждения в министерстве.