Հունիսի 4-ին Ազգային ժողովը շարունակել է նախորդ օրը հրավիրած արտահերթ նիստի աշխատանքը:
Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Զեյնալյանի հեղինակած «Ժամանակավոր անաշխատունակության եւ մայրության նպաստների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի առկայությունը պայմանավորված է Covid-19 համավարակով:
Նախագծով առաջարկվում է նախատեսել մեկուսացման նպաստ այն անձանց համար, որոնք վարձու աշխատող են կամ ինքնուրույնաբար իրենց աշխատանքով ապահովված անձինք են եւ պարետատան ցուցումով մեկուսացվել են կամ ինքնամեկուսացվել: Նպաստից չեն օգտվի այն անձինք, որոնք հեռավար են աշխատել, հարկադիր պարապուրդի մեջ են գտնվել, եւ նրանց աշխատավարձը վճարվել է, ինչպես նաեւ այն անձանց, որոնք խախտել են ինքնամեկուսացման ու մեկուսացման պայմանները:
Հեղինակի տեղեկացմամբ` օրինագծի վերաբերյալ եղել են քննարկումներ: Նա նշել է, որ Կառավարությունը թեեւ օենքի նախագծին տվել է բացասական եզրակացություն, սակայն գաղափարին դեմ չէ: Բանախոսի խոսքով` քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել հետաձգել նախագծի ընդունումը: Նա առաջարկել է օրենքի նախագիծը չընդունել` լրացուցիչ հաշվարկների եւ լրամշակման նպատակով:
Հարակից զեկույցում ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը նշել է, որ բովանդակային հիմնավորումներն ընդունելի են, սակայն հարցեր կան, որոնք լրացուցիչ քննարկման կարիք ունեն: Ըստ փոխնախարարի` նախագծի վերաբերյալ ֆինանսական անորոշությունների բարձր մակարդակ է առկա: «Մենք ձեռք ենք բերել պայմանավորվածություն` առաջիկա մի քանի օրվա ընթացքում լրացուցիչ վերլուծություններ եւ ուսումնասիրություններ կատարել, որպեսզի որոշակի ֆինանսական կանխատեսելիություն ապահովենք»,-նշել է նա:
Պատգամավորներն իրենց ելույթներում կարեւորել են օրինագծի ընդունումը եւ առաջարկել հնարավորինս շուտ լուծել առաջացած խնդիրները, հստակեցնել ֆինանսական հաշվարկները:
Խորհրդարանի ընդդիմադիր ուժի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում նշել են, որ օրինագիծը շատ հասցեական է: Նրանք անընդունելի են համարել  այն առաջարկների ներկայացման փուլ  ուղարկելու վճիռը: ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներն իրենց ելույթներում ընդգծել են, որ «ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքով» նախագիծը լրամշակելու համար միակ տարբերակն այն է, ինչ առաջարկվում է: Նշվել է, որ կորոնովիրուսով պայմանավորված իրավիճակն անկանխատեսելի է եւ պահանջում է իրավիճակային մոտեցում: Նախագծի մշակման փուլում իրավիճակն այլ է եղել, սակայն օր օրի փոխվում են թվերը, վարակակիրների քանակը, եւ քանի որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածը մեկ օր է եղել, ուստի լրամշակելու ժամանակը չի բավականացրել:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Մանե Թանդիլյանը:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ դա ճիշտ եւ պատեհաժամ նախագիծ է, ուստի իրենց խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու: Նա մտավախություն է հայտնել, որ օրենքի նախագիծը լրամշակվելուց հետո կփոփոխվի` չպահպանելով իր այժմեական բովանդակությունը:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության դրական դիրքորոշումը ներկայացրել է Նաիրա Զոհրաբյանը` տեղեկացնելով, որ իրենց խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու օրենքի նախագծին:
Պատգամավորի խոսքով` ներկայացված օրինագծով կնվազեցվի սոցիալական լարվածությունը, որովհետեւ մարդիկ իրենց կամքով չեն մեկուսացվել:
«Մեկուսացածները դրական ազդակ կստանան, որ պետությունը հոգ է տանում իրենց մասին»,- նշել է նա: Նաիրա Զոհրաբյանը նաեւ առաջարկել է նախագիծը լրամշակել ՀՀ նախագահի կողմից ստորագրվելու ժամանակահատվածում:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խորհրդարանի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Անդրադառնալով հնչեցված կարծիքներին` խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ արտահերթ նիստի ավարտից հետո ինքը շրջելու է այն ընտրատեղամասերով, որտեղից որ ընտրվել է եւ հետեւելու է` արդյոք քաղաքացիները դիմակներ են կրում: Ալեն Սիմոնյանը մյուս պատգամավորներին եւս կոչ է արել հետեւել իր օրինակին ու օգնել երկրին դուրս գալու այս իրավիճակից:
Արտահերթ ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը: «Մենք ունենք իրավիճակ, որը բնութագրվում է տարբեր բառերով, այդ թվում` ծանր, շատ ծանր, պատերազմական: Այս պահին առավել քան երբեւէ մեզ պետք է հանգստություն ու սթափ դատողություն, իրավիճակի սթափ գնահատական, հաշվարկված, հանգիստ, կառավարելի քայլեր: Այս իրավիճակում չի կարող գործին օգուտ տալ խուճապը. պետք է պահպանել հանգստություն` վերլուծելով հասկանալ»,- նշել է խորհրդարանի նախագահը: Անդրադառնալով քննարկվող օրինագծին` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ արտառոց որեւէ բան տեղի չի ունեցել եւ սա ո'չ առաջին, ո'չ էլ վերջին նախագիծն է, որում լրացուցիչ մշակման կարիք է առաջացել:  «Ես հակված եմ մտածելու, որ ամեն ինչ շտկելի կլինի եւ լրամշակվելուց հետո կընդունվի»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Եզրափակիչ ելույթում Նարեկ Զեյնալյանը տեղեկացրել է, որ նախագիծը շրջանառությունից չի հանվում: Հեղինակը կոչ է արել դեմ քվեարկելով՝ օրինագիծը տեղափոխել առաջարկների փուլ:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Աննա Կարապետյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած ՀՀ  «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայությունից քաղաքացիական ծառայության անցմանն առնչվող դրույթներն ուժի մեջ մտնելու ժամկետը հուլիսի 31-ից երկարաձգել մինչեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 30-ը:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանի տեղեկացմամբ` օրինագիծն առաջին ընթերցումից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում փոփոխությունների չի ենթարկվել, օրինագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը:
Խորհրդարանը քվեարկության արդյունքում երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունել է ՀՀ  «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, իսկ «Ժամանակավոր անաշխատունակության եւ մայրության նպաստների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը 27 կողմ, 82 դեմ  ձայների հարաբերակցությամբ չի ընդունվել. այն «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 82-րդ հոդվածի համաձայն` պատգամավորների կողմ քվեարկությամբ, տեղափոխվել է գրավոր առաջարկությունների ներկայացման փուլ:

On June 4, the National Assembly continued the work of the extraordinary sitting held on the previous day.
The draft law on Making Addenda to the Law on Temporary Invalidity and Maternity Allowances authored by the RA NA deputy Narek Zeynalyan was debated in the second reading and for completely passing it, and its availability is conditioned by Covid-19 pandemic.
As the author has informed, there were debates on the bill. He noted that though the Government gave negative conclusion to the draft law, but it is not against the idea. According to the speaker, as a result of debates, a decision was made to postpone the adoption of the draft law. He proposed not to pass the draft law for the additional accounts and revision.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Smbat Saiyan has noted that the substantiations in the content are acceptable, but there are items that need additional debate. According to the Deputy Minister, there is high level of financial uncertainty on the draft law.
In their speeches, the MPs highlighted the adoption of the bill and proposed the attendees to solve the emerged problems as soon as possible and specify the financial accounts.
The representatives of the opposition force of the parliament have noted that the bill is addressed to a certain group. They considered inadmissible the decision of sending it to the phase of proposals submission. The deputies of the RA NA My Step Faction have underlined that by the Constitutional Law the NA Rules of Procedure the draft law is the only version, which is proposed for revising.
Mane Tandilyan delivered a speech on behalf of the RA NA Bright Armenia Faction. The MP has underlined that it is a right draft law, hence their Faction will vote for it.
Naira Zohrabyan presented the positive position of the RA NA Prosperous Armenia Faction, informing that their Faction would vote for the draft law.
The Deputy Speaker of the Parliament Alen Simonyan gave a speech on behalf of the RA NA My Step Faction, Touching upon the voiced opinions, he has noted that after the extraordinary sitting he would walk around the electoral districts, where he has been elected and would follow if the citizens wear masks. Alen Simonyan also called on the other MPs to follow his example and help the country to get out of this situation.
The RA NA Speaker Ararat Mirzoyan delivered an extraordinary speech. “We have a situation, which is characterized in different words, including hard, very hard and war-like. At this moment, more than ever we shall have calmness and sober reason, sober evaluation of the situation, calculated, calm and governable steps. In this situation the panic cannot be useful for the work: we should keep calmness, understand by analyzing,” the Speaker of the Parliament noted. Regarding the bill under debate, Ararat Mirzoyan has noted that nothing special has taken place, and this is not the first, not the last draft law, which needs additional revision. “I am intended to think that everything will be rectified and after revision it will be passed,” Ararat Mirzoyan said.
In his final speech Narek Zeynalyan has informed that the draft law is not removed from the circulation. The author called on his colleagues to vote against it, and by that remove the bill to the phase of recommendations.
The parliament in the second reading debated the draft law on Amending the Constitutional Law on Making Amendments and Addendum to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the RA National Assembly authored by the RA NA deputies Anna Karapetyan and Vladimir Vardanyan.
The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Anna Karapetyan informed that the bill had not undergone amendments during the period from the first reading to the second reading, and recommendations on the bill had not been submitted.
The RA NA deputy Nazeli Baghdasaryan presented the endorsement of the Head Committee.
The parliament by voting passed the draft law on Amending the Constitutional Law on Making Amendments and Addendum to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the RA National Assembly in the second reading and fully. The draft law on Making Addenda to the Law on Temporary Invalidity and Maternity Allowances with 27 for and 82 against was not passed: in accordance with Article 82 of the Constitutional Law the NA Rules of Procedure with the deputies voting for it, was moved to the phase of the submission of the recommendations in written form.