Հունիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Ռուբեն Ռուբինյանի եւ Մանե Թանդիլյանի նախագահությամբ շարունակվել են «ՀՀ 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները, որոնց առանցքում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, միջազգային կազմակերպություններին անդամակցելու վճարումների եւ սփյուռքի հարցերի գծով եկամուտների եւ ծախսերի կատարողականն էր:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն ընդհանուր գծերով ներկայացրել է հաշվետու տարվա բյուջետային հատկացումների ընդհանուր ցուցանիշները: Նշվել է, որ արտաքին գործերի նախարարության համար նախատեսված 16 մլրդ 648 մլն դրամի դիմաց փաստացի արձանագրվել է 16 մլրդ 435 մլն դրամի օգտագործում կամ շուրջ 99 տոկոս կատարողական: Նախարարի խոսքով` ընդհանուր ծախսերում հիմնարար կշիռ ունեն օտարերկրյա պետություններում դիվանագիտական ծառայությունների մարմինների գործունեության կազմակերպմանն ու իրականացմանն առնչվող հատկացումները, ուր 10 մլրդ 760 մլն դրամի դիմաց արձանագրվել է 99.3 տոկոս կատարողական: Անդամակցության գծով 2 մլրդ 550 մլն դրամ հատկացումն օգտագործվել է գրեթե 96 տոկոսով:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձել է արտաքին հարաբերությունների մասով ծախսերին ու արդյունքային ցուցանիշներին` նշելով, որ ՀՀ միջազգային օրակարգի հիմքում եղել եւ մնում է արժեքային համագործակցային մոտեցումը, որն առանձնակի ընդգծվել է ներկա իրողությունների պայմաններում, երբ բոլորը պայքարում են համավարակի նոր մարտահրավերի դեմ:  Ըստ նախարարի` առաջնային խնդիր է անվտանգային համակարգի ապահովումը: Զեկուցողի համոզմամբ` 2019 թ. Հայաստանն իր դիվանագիտական գործունեությամբ հաստատեց, որ ինքնիշխանությունը ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն սկզբունքն է եւ երկու մյուս սկզբունքների` համահայկականության եւ փոխգործակցության հետ մեկտեղ ապահովում է միջազգային ասպարեզում հայ ժողովրդի արժեքների եւ շահերի հետապնդումը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ հաշվետու տարում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւարոգույն գերակայությունը շարունակել է մնալ Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգության ապահովումը, Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը:  Տարվա ընթացքում հնարավոր է եղել ձեռք բերել երկու պայմանավորվածություն` ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու եւ խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ: Նախարարն արձանագրել է, որ Հայաստանը հստակորեն սահմանել է Ղարաբաղյան  հիմնախնդրի կարգավորման իր մոտեցումները, որոնք արտահայտվել են բազմաթիվ առիթներով: Նա փաստել է, որ Ադրբեջանի տարածքում պահվող ՀՀ քաղաքացիների հարցը մշտապես եղել եւ մնում է ՀՀ ԱԳՆ-ի ուշադրության կենտրոնում:
Հայաստանի դիվանագիտական առաջնահերթությունների շարքում Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը եւ դատապարտումը: Այս համատեքստում նա նշել է, որ մեր երկիրն ակտիվորեն ներգրավված է ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային ջանքերում: «Այս տարի Մարդու իրավունքների խորհրդում մեր երկիրը ներկայացրել է ցեղասպանությունների կանխարգելման վերաբերյալ նոր բանաձեւի նախագիծ, որն ամփոփում է մինչ այդ արված աշխատանքը եւ ուրվագծում հետագա քայլերը»,-ասել է բանախոսը:
Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել մի շարք երկրների հետ ՀՀ-ի ունեցած հարաբերությունների, միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցության ձեւաչափերի, միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության, հյուպատոսական ծառայությունների մատուցման եղանակների, ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ մեկնարկի, օտարերկրյա պետությունների միջազգային կազմակերպություններում հավատարմագրված Հայաստանի դիվանագիտական ծառայությունների մարմինների գործունեության եւ ոլորտային մի շարք ուղղությունների վերաբերյալ:
«Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը շարունակել է իրականացվել համեստ բյուջեով»,-փաստել է նախարարը:
Պատգամավորների հարցադրումների վերաբերյալ Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է պարզաբանումներ. դրանք վերաբերել են արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին, արտաքին գերատեսչության աշխատանքի վերանայմանը, դիվանագետների աշխատավարձերին, ԱԳՆ-ի իրականացրած տեղեկատվական աշխատանքի գործիքակազմի ընդլայնման անհրաժեշտությանը, դեսպանների գործունեության արդյունավետությանը եւ այլ ուղղությունների:

On June 11, at joint sitting of the RA National Assembly Standing Committee on Foreign Relations and Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Ruben Rubinyan and Mane Tandilyan continued the debates of the annual report on Execution of RA State Budget for 2019, and the executive document of the incomes and expenditures on payments of the RA Ministry of Foreign Affairs, joining the international organizations and on Diaspora was the key issue.
The RA Minister of Finance Atom Janjughazyan presented the common indices of the budgetary allocations of the financial year in general terms.
The RA Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has touched upon the expenditures and the indices on the foreign relations, noting that the cooperation approach has been and remains on the basis of Armenia’s international agenda, which has been especially underlined in the conditions of the present realities, when everybody fights against the new challenge of the pandemic. According to the Minister, ensuring of the security system is a prior problem. To the speaker’s conviction, in 2019 Armenia with its diplomatic activity confirmed that the self-sovereignty is one of the most important principles of the RA foreign policy and together with two other principles – all-Armenianness and cooperation ensures the preservation of the Armenian people’s values and interests on the international arena.
Zohrab Mnatsakanyan underlined that during the financial year the most important prevalence of Armenia’s foreign policy continued remaining ensuring the security of Armenia and Artsakh and the peaceful settlement of Artsakh problem. During the year, it was possible to reach two agreements on preparing the peoples to peace and creating favourable environment for peace. The Minister recorded that Armenia distinctly affirmed its approaches of Karabakh problem, which were expressed on numerous occasions. He has documented that the issue of the RA citizens being kept on the territory of Azerbaijan and remains at the centre of attention of the RA Ministry of Foreign Affairs.
Among the series of Armenia’s diplomatic priorities Zohrab Mnatsakanyan underscored the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide. In this context he has noted that our country is actively engaged in the international efforts aimed at the prevention of genocides and crimes against humanity.
The Minister presented details on the relations of the RA with a number of countries, formats of partnership with the international counterparts, cooperation with the international organizations, the ways of rendering consular services, the launch of the RA-EU entry visa liberalization, the activities of Armenia’s diplomatic service bodies accredited in the international organizations of the foreign states and a series directions of different spheres.
“The foreign policy of Armenia continued implementing with modest budget,” the Minister documented.
Zohrab Mnatsakanyan gave clarifications on the MPs’ question, which related to the foreign policy priorities, the review of the foreign department work, the diplomats’ salaries, the necessity of the expansion of the information work toolset implemented by the Ministry of Foreign Affairs, the efficiency of the Ambassadors’ activities and other directions.