ՀՀ ԱԺ մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում գործադիր իշխանության մարմիններին ներկայացված եւ նրանց կողմից ընդունված ֆինանսական եւ այլ հաշվետվությունների օրինականությունը, հիմնավորվածությունը եւ արժանահավատությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը հունիսի 11-ի նիստում Սերգեյ Բագրատյանի նախագահությամբ ամփոփել է 2019 թ. սեպտեմբերից մինչ այժմ կատարած աշխատանքները:
Սերգեյ Բագրատյանի ներկայացմամբ` հաշվետու ժամանակահատվածում քննարկվել են մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտին առնչվող բազմաթիվ հարցեր, կատարվել են  մի շարք հանքավայրերի գործունեությանը վերաբերող ուսումնասիրություններ եւ հարցումներ: Ըստ նրա` ապահովվել է քննիչ հանձնաժողովի գործունեության թափանցիկությունն ու հրապարակայնությունը:
Բնապահպան-իրավաբան Նազելի Վարդանյանը հանձնաժողովի անդամներին է ներկայացրել համակարգում արձանագրված խախտումները, անդրադարձել շրջակա միջավայրի հիմնախնդիրներին, ոլորտին առնչվող դատական գործընթացներին:
Պատգամավորները ներկայացրել են քննիչ հանձնաժողովի գործունեությանը վերաբերող առաջարկություններ: Հստակեցվել են հետագա գործողությունների ձեւաչափերն ու ժամանակացույցը:

11 июня на заседании парламентской Следственной комиссии (СК) по изучению законности, обоснованности и достоверности финансовых и других отчетов, представленных органам исполнительной власти и принятых ими в рамках инвестиционных программ в сфере промышленной добычи металлов под председательством С.Багратяна обобщена работа, проделанная с сентября 2019 г. по настоящее время.
Выступивший по повестке заседания С.Багратян отметил, что за отчетный период обсуждены многочисленные вопросы сферы промышленной добычи металлов, проведено изучение деятельности ряда рудников и представлены запросы по ним, обеспечены прозрачность и публичность деятельности СК.
Правовед-эколог Н.Варданян представила членам СК зафиксированные в системе нарушения, проблемы окружающей среды, а также судебные процессы по сфере.