ՀՀ ԱԺ մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում գործադիր իշխանության մարմիններին ներկայացված եւ նրանց կողմից ընդունված ֆինանսական եւ այլ հաշվետվությունների օրինականությունը, հիմնավորվածությունը եւ արժանահավատությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը հունիսի 11-ի նիստում Սերգեյ Բագրատյանի նախագահությամբ ամփոփել է 2019 թ. սեպտեմբերից մինչ այժմ կատարած աշխատանքները:
Սերգեյ Բագրատյանի ներկայացմամբ` հաշվետու ժամանակահատվածում քննարկվել են մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտին առնչվող բազմաթիվ հարցեր, կատարվել են  մի շարք հանքավայրերի գործունեությանը վերաբերող ուսումնասիրություններ եւ հարցումներ: Ըստ նրա` ապահովվել է քննիչ հանձնաժողովի գործունեության թափանցիկությունն ու հրապարակայնությունը:
Բնապահպան-իրավաբան Նազելի Վարդանյանը հանձնաժողովի անդամներին է ներկայացրել համակարգում արձանագրված խախտումները, անդրադարձել շրջակա միջավայրի հիմնախնդիրներին, ոլորտին առնչվող դատական գործընթացներին:
Պատգամավորները ներկայացրել են քննիչ հանձնաժողովի գործունեությանը վերաբերող առաջարկություններ: Հստակեցվել են հետագա գործողությունների ձեւաչափերն ու ժամանակացույցը:

Works of Inquiry Committee Summed Up
At June 11 sitting, the RA NA Inquiry Committee for Studying the legality validity and reliability of financial and other reports submitted to the bodies of executive power and adopted by them in the framework of investment programs in the area of industrial metal mining moderated by Sergey Bagratyan, summed up the works done from September 2019 until now.
As Sergey Bagratyan presented, during the financial period numerous issues concerning the industrial metal mining were debated, studies and surveys on the activities of a number of mines were made. According to him, the transparency and publicity of the Inquiry Committee’s activities were ensured.
The Ecologist-Lawyer Nazeli Vardanyan introduced to the Committee members the violations recorded in the system, touched upon the problems of the environment and the judicial processes concerning the sphere.
The MPs presented recommendations on the Inquiry Committee’s activities. The formats and the schedule of the further actions were specified.