ՀՀ Ազգային ժողովը հունիսի 16-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը` ձեւավորելով նիստերի օրակարգը:
Խորհրդարանը մերժել է ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ Միքայել Մելքումյանի հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնություններն Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելը: Նշենք, որ այս նախագծերին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը բացասական  եզրակացություն էր տվել:
Այնուհետեւ  խորհրդարանը քննարկել է «ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին» ՀՀ գլխավոր դատախազի  միջնորդագիրը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը  նշել է, որ  պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու, կաշառք ստանալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու դեպքերի առթիվ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված  քրեական գործի նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, շինարարական աշխատանքներ ծավալող անձանց կամ կառուցապատող ընկերությունների  ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների  համաձայն, խոշոր եւ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դիմաց, 2019 թվականի ընթացքում նրանց օգտին կատարել է գործողություններ կամ նպաստել է ցանկալի որոշումների կայացմանը` կազմակերպելով բազմաբնակարան շենքերի, շինությունների կառուցապատման համար հրաժեշտ «ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք» փաստաթղթերի անխոչընդոտ ստացման գործընթացը` դրան նպաստելու համար կապ հաստատելով Երեւանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց հետ, ինչպես նաեւ իր իրավասությունների մեջ մտնող անհրաժեշտ փաստաթղթերի առավել արագ ձեւակերպումը եւ անարգել տրամադրումը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ շինարարական  ու կառուցապատման աշխատանքներ իրականացնող «Երեւան Շին» ՓԲ ընկերության խորհրդի նախագահը, նպատակադրվելով ստանալ «ՀՀ վաստակավոր շինարար» պատվավոր կոչումը, իր ընկերոջ հետ նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով` 2.379.950  ՀՀ դրամին համարժեք 5000 դոլար կաշառք է տվել ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահին:
Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առարկաներ ու արժեքներ, ինչպես նաեւ այլ առարկաներ եւ փաստաթղթեր, որոնք կարող են նշանակություն ունենալ գործի համար, հայտնաբերելու նպատակով «Երեւան Շին» ՍՊԸ-ում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել եւ առգրավվել են «Հաշվետվություն» վերտառությամբ փաստաթղթեր` Գեղարքունիքի մարզի տարբեր ընտրատեղամասերում` 2017 թվականին կայացած ԱԺ ընտրությունների  ընթացքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կատարած նախընտրական միջոցառումների, դրանց ծախսերի` ներառյալ ընտրողներին ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազը մանրամասն ներկայացրել է, թե որ ընտրատարածքում, ովքեր եւ ինչ չափով են ընտրակաշառք բաժանել բազմաթիվ ընտրողների: Նշվել է, որ գործի   վերաբերյալ առկա են մի շարք ցուցմունքներ, կան նաեւ ձերբակալված անձինք:
Ըստ միջնորդագրի`  ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նախորդող ժամանակահատվածում եւս քվեներ է ապահովել ընտրակաշառք բաժանելու միջոցով, ինչպես նաեւ Երեւանի ավագանու ընտրություններում կազմակերպվել են ընտրողների զանգվածային վերագրանցումներ:
Արթուր Դավթյանի խոսքով` քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությունը բավարար հիմք է տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին վերոնշյալ գործով ներգրավելու որպես մեղադրյալ եւ մեղադրանք առաջադրելու ՀՀ ԱԺ 2017 թվականի ապրիլի 2-ի ընտրություններին մասնակցած «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի եւ դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառք տալը կազմակերպելու համար` որպիսի արարքը նախատեսված է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Ամփոփելով ելույթը` ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդել է խորհրդարանին` համաձայնություն տալ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն` վերջինիս որպես մեղադրյալ ներգրավելուն եւ մեղադրանք առաջադրելուն: Նշվել է, որ քրեական գործը հարուցվել է 2020 թվականի  փետրվարին:
Գլխավոր դատախազը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, տվել պարզաբանումներ:
Հարցադրումներ անելով` ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների մի խումբ պատգամավորներ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ միջնորդությունը համարել  են քաղաքական ճնշում: Պատգամավորները հետաքրքրվել են, թե ինչու է այժմ ներկայացվում միջնորդություն, եթե քրգործը հարուցվել էր ամիսներ առաջ, արդյո՞ք միայն այս կուսակցությունն է ընտրակաշառքներ բաժանել, եւ ինչպես է  պատահել, որ նախաքննության մաս կազմող տեղեկությունները հայտնվում են սոցիալական ցանցերում կամ լրատվամիջոցներում եւ այլն:  Ըստ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության որոշ անդամների  գնահատականների` գլխավոր դատախազի ներկայացրած միջնորդությունն ապօրինի է` զուրկ հիմքերից:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն իր ելույթում դիմելով ժողովրդին` համոզմունք է հայտնել, որ այս գործընթացն սկսվել է հունիսի 5-ին, երբ կազմակերպվել էր իրենց կուսակցության քաղաքական խորհրդի նիստը եւ ներկայացվել իրավիճակը բոլոր ոլորտներում: Խմբակցության ղեկավարի գնահատմամբ` ծայրահեղ վիճակ է բոլոր ոլորտներում, տնտեսական ճգնաժամ է, համաճարակի դեմ իրականացվող գործողությունները ձախողված են, չկա քաղաքական կայունություն: Գագիկ Ծառուկյանն ընդգծել է, որ իր դեմ շինծու գործ է հարուցվում: Խմբակցության ղեկավարը վստահեցրել է, որ մինչեւ վերջ գնալու է, ճշմարտությունը լիարժեք ներկայացնելու է:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներն իրենց ելույթներում անընդունելի են համարել Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ նման գործողությունները` համոզմունք հայտնելով, որ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարի նկատմամբ: Պատգամավորներն ընդգծել են, որ իրենց լռեցնել չի հաջողվելու, իրենք շարունակելու են պայքարը: Կարծիք է հնչել, որ սա ընդամենը հանրության ուշադրությունը տիրող իրավիճակից շեղելու անհաջող փորձ է, եւ ՀՀ գլխավոր դատախազի ապացույցները չունեն արժանահավատություն, բերված փաստերն իրականության հետ աղերս չունեն:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը: Ըստ նրա` ԼՀԿ կողմից արված հայտարարության մեջ արձանագրվել է, որ գործի նկատմամբ կա քաղաքական հսկողություն: Էդմոն Մարուքյանը հետաքրքրվել է, թե ինչպես են նախաքննության գաղտնիք հանդիսացող նյութերը հայտնվել իշխող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչների տրամադրության տակ: Նշվել է, որ խմբակցությունը հետեւում է բոլոր գործընթացներին եւ թույլ չի տալու, որ Հայաստանը դառնա հետընթաց ապրող երկիր, ինչը, ըստ խմբակցության ղեկավարի, ամեն օր արձանագրվում է: Էդմոն Մարուքյանի տեղեկացմամբ` խմբակցությունը չի մասնակցելու քվեարկությանը:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է Նաիրա Զոհրաբյանը: Ըստ նրա` դատախազը որեւէ հիմք չի ներկայացրել, թե ինչու պետք է Գագիկ Ծառուկյանին ներկայացվի մեղադրանք: Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով` Արթուր Դավթյանի ներկայացրած փաստարկներն առոչինչ են: Պատգամավորը Գագիկ Ծառուկյանի հանդեպ կատարվող գործողությունները որակել է որպես քաղաքական հաշվեհարդար: Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ դատախազը Գագիկ Ծառուկյանի դեմ քաղաքական պատվեր է կատարում եւ խմբակցությունը Արթուր Դավթյանի նկատմամբ սկսելու է անվստահություն հայտնելու գործընթաց: ԲՀԿ-ն չի մասնակցելու քվեարկությանը:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Նա պարզաբանումներ է ներկայացրել ընդդիմադիր պատգամավորների որոշ հարցադրումների վերաբերյալ: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այսօր հնարավորություն կա հասկանալու եւ քննելու, թե արդյոք ընտրությունների ընթացքում տեղի ունեցած ընտրակաշառքի հետ կապ ունեցել է դահլիճում նստած որեւիցե քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ: ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ խմբակցության պատգամավորները կքվեարկեն ելնելով իրենց խղճից եւ համոզմունքներից:
Արտահերթ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը: Նա նշել է, որ թե՛ բարոյական, թե՛ հետեւանքների եւ թե՛ պետության համար հիմնաքարային լինելու առումով շատ ծանր արարք է մեղսագրվում մի մարդու, ով կուսակցության եւ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար է: Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի` շատ հեշտ է ընկնել ծուղակը եւ քաղաքականացնել իրավական գործընթացը: Ուստի, Արարատ Միրզոյանն առաջարկում է տարանջատել հարցի քաղաքական եւ իրավական կոնտեքստները: ԱԺ նախագահը նշել է, որ Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական գործչի, ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» քաղաքական միավորման մասին թե՛ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները եւ թե՛ ինքը ունեն իրենց պատկերացումները, գնահատականները, որոնք ներկայացնելուց այս փուլում առնվազն պետք է զերծ մնան, որպեսզի որեւէ մեկնաբանություն եւ դիրքորոշման արտահայտում որեւէ պահի չմեկնաբանվի որպես քաղաքական ուղղորդում իրավական համակարգին կամ սրբորեն պահպանվող անմեղության կանխավարկածի ոտնահարում: Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի` օրենքի առջեւ հավասար են բոլորը` անկախ այն հանգամանքից` կուսակցության եւ խմբակցության ղեկավար են, թե ոչ, գործարաններ ունեն, թե ոչ, ներդրումներ բերում են, թե ոչ: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ հարցի վերաբերյալ վճիռ կայացնելը պետք է թողնել դատարաններին:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ գիտակցում է իր պատասխանատվությունը եւ նախաձեռնված գործընթացի նշանակությունը: Նա ընդգծել է, որ գործել եւ գործելու է օրենքի պահանջին համապատասխան: Արթուր Դավթյանի խոսքով` ներկայացված միջնորդությունը իրավական փաստաթուղթ է: Անդրադառնալով պատգամավորների ելույթներում հնչած նախաքննական նյութերի արտահոսքին` դատախազը վերահաստատել է, որ ցակացած ապօրինի արտահոսքի դեպքով կիրականացվի քրեական վարույթ եւ այդ մասին բոլորը տեղյակ կլինեն: Զեկուցողը հորդորել է պատգամավորներին համաձայնություն տալ ներկայացված միջնորդությանը, որը հնարավորություն կտա Գագիկ Ծառուկյանին համապատասխան դատավարական  կարգավիճակ տալով եւ նրան ներգրավվելով քրեադատավարական գործընթացի մեջ` իրականացնել օբյեկտիվ եւ բազմակողմանի նախաքննություն, որը, ըստ Արթուր Դավթյանի, կլինի առավելագույնս հրապարակային:
ՀՀ ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ միջնորդագրի կապակցությամբ տեղի է ունեցել գաղտնի քվեարկություն, որին 132 պատգամավորից մասնակցել է 87-ը, որոնք կողմ են քվեարկել: Չի եղել անվավեր քվեաթերթիկ, ինչպես նաեւ դեմ չի քվեարկել ոչ ոք: Այսպիսով` քվեարկությանը մասնակցած  բոլոր  պատգամավորները կողմ են քվեարկել «Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին» ՀՀ գլխավոր դատախազի ներկայացրած   միջնորդագրին: Նշենք, որ քվեարկությանը չեն մասնակցել ՀՀ ԱԺ ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները:
Խորհրդարանը հաջորդիվ քննարկել է հարցին առնչվող մյուս` «Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանին ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու մասին» միջնորդագիրը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, զերծ մնալով քրեական գործի դատավարական մանրամասներից, նշել է, որ Գագիկ Ծառուկյանը, հանդիսանալով «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի ղեկավար, եւ դրա կազմում ընդգրկված «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, Ազգային ժողովի 2017 թվականի ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններին  իր ղեկավարությամբ գործող կուսակցությունների դաշինքի եւ ընտրական ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուների օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառք տալու նպատակով ընտրություններին նախորդող ժամանակահատվածում ստեղծել եւ ղեկավարել է  կազմակերպված խումբ, որում ընդգրկվել են «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կենտրոնական եւ  տարածքային մարմինների աշխատակիցներ եւ այլ անձինք: Խումբն զբաղվել է ընտրակաշառքներ բաժանելով. յուրաքանչյուր ընտրողի տրվել է  10.000-ական դրամ:
Նկատի ունենալով քրեական գործի բարդությունը,  ինչպես նաեւ այն, որ կարող է խոչընդոտվել դրա ամբողջական քննությունը, եւ առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածներով, ինչպես նաեւ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 53-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով` ՀՀ գլխավոր  դատախազը խորհրդարանին միջնորդել է տալ համաձայնություն` Գագիկ Ծառուկյանին ազատությունից զրկելու եւ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ այս ընթացքում կապ է հաստատել ԱԱԾ-ի ղեկավարության հետ եւ  Գագիկ Ծառուկյանին տեղեկացրել են իր ելույթի իրավունքի մասին: Փոխանցված տեղեկությունների համաձայն` Գագիկ Ծառուկյանը հրաժարվել է ելույթից:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը եզրափակիչ ելույթում հավաստիացրել է, որ դատավարական հարկադրանքի այս միջոցի կիրառման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է բացառապես քրեական գործի անխոչընդոտ, անաչառ ու բազմակողմանի նախաքննության իրականացմամբ: Նա հավելել է, որ քրեական գործի նախաքննությունը կիրականացվի ողջ ծավալով, կապահովվի հրապարակայնություն, բոլորը կտեղեկացվեն գործի ընթացքի եւ արդյունքների մասին:
Կայացած գաղտնի քվեարկությունից հետո ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ միջնորդագրին կրկին կողմ է քվեարկել 87 պատգամավոր, դեմ քվեարկող պատգամավոր չի եղել: Հավելենք նաեւ, որ քվեարկությանը կրկին չեն մասնակցել ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները:

On June 16, the RA National Assembly began the work of the regular sitting forming the agenda of the sittings.
The parliament refused including the legislative initiatives on Making Addenda to the RA Tax Code authored by the RA NA Prosperous Armenia Faction on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code in the agenda of the fourth session of the seventh convocation of the National Assembly. Let us note that the RA NA Standing Committee on Economic Affairs did not endorse these draft laws.
Afterwards the parliament debated the RA Prosecutor General’s petition on giving consent to institute criminal persecution against the NA deputy Gagik Tsarukyan.
The RA Prosecutor General Artur Davtyan noted that on cases of speculating the office authorities, illegally taking part in the entrepreneurship activity, giving bribe to the official person in especially big amounts, assisting to give bribe. Data were obtained by the pre-examination of the criminal case instituted in the Investigative Department of the RA National Assembly Security Service that the Chairman of the RA Urban Development Committee, being as an official person using his official position against the interests of the service, in accordance with the agreements reached with the persons doing construction works and representatives of the constructing companies for receiving bribe in big amounts. In 2019, he did actions in their favour or promoted making undesirable decisions.
Documents were found and confiscated on the pre-electoral campaign made by the Prosperous Armenia party during the NA elections in 2017, their expenditures, including the delivery of electoral bribery to the voters.
The Prosecutor General presented in detail in what electoral district, who and in what amount delivered electoral bribery to numerous voters. It has been noted that a number of evidence are available in the case, and people are also arrested.
According to the petition, factual data were obtained that the Prosperous Armenia Party led by Gagik Tsarukyan also provided votes before that period through delivering bribes, as well as the voters’ mass re-registration were organized in the elections of Yerevan Elders’ elections.
According to Artur Davtyan, the combination of the evidence obtained by the criminal case gives sufficient basis to include the deputy of the RA National Assembly Gagik Tsarukyan as a defendant on the abovementioned case and accusing him on giving bribe to the voters for voting in favour of Tsarukyan parties alliance and nominated candidate by it at 2 April 2017 RA NA elections, and that action is designed by Part 2 of 38-154.2 Article of the RA Criminal Code.
Summing up his speech the RA Prosecutor General presented a petition to the parliament to give consent on instituting criminal persecution against the RA NA deputy Gagik Tsarukyan for including the latter as a defendant and accusing him.
The Prosecutor General Answered to the MPs’ questions and gave clarifications.
Asking questions a group of deputies of the RA NA Prosperous Armenia and Bright Armenia Factions the petition on instituting criminal persecution against Gagik Tsarukyan considered as a political pressure. The MPs were interested in the fact why the petition was submitted now, if the criminal case was instituted several months ago, if only this party delivered electoral bribery and how it had happened that the information being part of the pre-examination appeared in the social networks or media, etc. According to the assessments of some members of the Prosperous Armenia Faction, the Prosecutor General’s presented petition is illegal and without any ground.
In his speech the Head of the NA Prosperous Armenia Faction Gagik Tsarukyan addressed the people and expressed conviction that this process began on June 5, when the sitting of their party political Council sitting was organized and the situation in all spheres was presented. As the Head of the Faction has presented, there is an extreme situation in all spheres, economic crisis, the actions being implemented against the pandemic are failed, and there is no political stability. Gagik Tsarukyan has underlined that a fake case is instituted against him. The Head of the Faction assured that he would go until the end to fully present the truth.
In their speeches the deputies of the RA NA Prosperous Armenia Faction gave considered impermissible such actions against Gagik Tsarukyan, expressing conviction that political persecution is carried out against the Head of the opposition leader. The deputies underlined that they would not succeed to make them silent, and they would continue their fight. An opinion was voiced that this is only an unsuccessful attempt to deviate the attention of the public from the existing situation, and the Prosecutor General’s proofs have no authenticity and the facts have nothing to do with the reality.
On behalf of the RA NA Bright Armenia Faction the Head of the Faction Edmon Marukyan delivered a speech. According to him, the announcement of their Faction records that there is political control towards the case. Edmon Marukyan was interested how the materials being a pre-examination secret appeared under the disposal of the representatives of the ruling political force. It has been noted that the Faction follows all the actions, and they won’t let that Armenia becomes a regressing country, which according to him, is recorded every day. As Edmon Marukyan has informed the Faction will not take part in the voting.
Naira Zohrabyan presented the viewpoint of the RA NA Prosperous Armenia Faction. According to her, the Prosecutor has not presented any basis why Gagik Tsarukyan shall be presented a charge. As Naira Zohrabyan has said, Artur Davtyan’s arguments are just nothing.  The MP characterized the actions carried out towards Gagik Tsarukyan as settling political score. Naira Zohrabyan has noted that the Prosecutor fulfills a political order against Gagik Tsarukyan, and the Faction will start a process of expressing distrust towards Artur Davtyan. The Prosperous Armenia Faction will take part in voting.
The NA Deputy Speaker Alen Simonyan delivered a speech on behalf of the RA NA My Step Faction. He presented clarifications on the opposition MPs’ some interpellations. Alen Simonyan has noted that today there is an opportunity to understand and examine if a representative of any political force in the hall has any connection with the election bribery happened during the elections. The NA Deputy Speaker informed that the deputies of the Faction would vote, stemming from their conscience and convictions.
The RA NA Speaker Ararat Mirzoyan delivered a speech. He has noted that in the moral aspect, as well as cornerstone for the consequences and a very grave crime is related to a man, who is a leader of a party and parliamentary faction. According to the Head of the parliament, it is very easy to fall into a trap and politicize the legal process. Thus, Ararat Mirzoyan proposes to separate the political and legal contexts of the issue. The NA Speaker has noted that the deputies of My Step Faction and him have their picture and evaluation on Gagik Tsarukyan as a political figure and the NA Prosperous Armenia political unity. After presenting them in this phase at least they should be deprived of any comment and expression of position at any moment as a political direction and a violation to the legal system or presumption of innocence being sacredly kept. According to the Head of the parliament, everybody is equal before the law irrespective of the fact they lead a party or a faction, they have factories or not, bring investments or not. Ararat Mirzoyan underlined that making decision on the item should be left to the courts.
In his final speech the RA Prosecutor General has noted that he realizes his responsibility and the importance of the initiated process. He has underlined that he has acted and he will act according to the demand of law. According to Artur Davtyan, the presented petition is a legal document. Touching upon the flow of the pre-examination materials voiced in the MPs’ speeches, the Prosecutor has reaffirmed that on any illegal flow a criminal procedure will be carried out, and everybody will be aware of that. The speaker urged the MPs to give consent to the presented petition which would give an opportunity to Gagik Tsarukyan to carry out objective and comprehensive pre-examination, giving Gagik Tsarukyan relevant judicial status and involving him in the criminal-procedure process which, according to Artur Davtyan, would be public at maximum.
The Chair of the RA NA Accounting Committee Vahagn Hovakimyan informed that related to the petition a secret ballot was held, 87 deputies out of 132 took part in it, who voted for it. There was no ballot-paper invalid, as well as nobody against it. Thus, all participated deputies voted for the petition presented by the RA Prosecutor General on giving consent to institute criminal prosecution against the deputy of the National Assembly Gagik Tsarukyan. Let us note that the RA NA opposition Prosperous Armenia and Bright Armenia Factions did not take part in the voting.
Afterwards the parliament debated the petition on giving consent to deprive Gagik Tsarukyan from liberty related to this item.
Not giving judicial details of the criminal case, the RA Prosecutor General Artur Davtyan, being Head of Tsarukyan parties alliance and Chairman of the Prosperous Armenia party included in it, created and led an organized group, employees and other persons of the central and territorial bodies  of Tsarukyan parties alliance and the Prosperous Armenia Party were included  during the period preceding the elections to give bribery to the voters for voting in favout of the candidates included the parties’ alliance and in the electoral lists in 2 April 2017 of the National Assembly parliamentary elections.
Taking into consideration the complexity of the criminal case, as well as the fact that the complete examination can be impeded and being led by Article 96 of the RA Constitution, Article 108 of the Constitutional Law the Rules of Procedure, as well as the Paragraph 11 of Part 2 of Article 53 of the RA Criminal Procedure Code, the RA Prosecutor General gave petition to the parliament on of depriving liberty Gagik Tsaukyan and to use the detention as precautionary measure against it.
The RA NA Speaker Ararat Mirzoyan noted that during this period, he contacted with the leadership of the National Security Service and Gagik Tsarukyan was informed about his right of speech. According to transferred information, Gagik Tsarukyan refused from the speech.
In his final speech the RA Prosecutor General Artur Davtyan has assured that the necessity of the use of this means of judicial compulsion is conditioned by the implementation of unimpeded, unbiased and comprehensive pre-examination of exclusively criminal case. He has added that the pre-examination of the criminal case will be carried out in the whole volume, will ensure publicity, everybody will be informed about the procedure and results of the case.
After the secret ballot the Chair of the NA Accounting Committee Vahagn Hovakimyan informed that 87 deputies voted for the petition, and there was no deputy voting against it. Let us also add that the NA Prosperous Armenia and Bright Armenia Factions again did not take part in voting.
Let us also note that, in accordance with the NA Rules of Procedure law. The deputies made announcements.