Առաջարկվում է բուհերում ընդունելությունն իրականացնել մեկ ընդունելության քննության արդյունքների հիման վրա
Հունիսի 25-ին Հովհաննես Հովհաննիսյանի նախագահությամբ արտահերթ նիստ է գումարել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Օրակարգում  «Կրթության մասին» օրենքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումն էր: Օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է հունիսի 24-ի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի նիստում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջակություններ չեն ներկայացվել: Նախարարը հիշեցրել է, որ օրենսդրական նախաձեռնությունը պայմանավորված է աշխարհում եւ մեր երկրում տարածված  կորոնավիրուսային հիվանդությամբ եւ այդ պատճառով Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելու հանգամանքով: Գործադիրն առաջարկել է կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի ներկայացմամբ` մինչեւ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 1-ը, հաստատել եւ պաշտոնապես հրապարակել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների տվյալ տարվա մասնագիտությունների եւ ընդունելության քննությունների ցանկը: Առաջարկվում է նաեւ դիմում-հայտերն ընդունել առցանց` հայտերի լրացման նոր տարբերակով: Ըստ հաստատված նոր կարգի` բուհերում ընդունելությունը կիրականացվի մեկ ընդունելության քննության արդյունքների հիման վրա: Կախված մասնագիտության առանձնահատկությունից ընտրվել են այն քննությունները, որոնք առավել անհրաժեշտ են տվյալ մասնագիտությամբ սովորելու համար`  նախկին 2 կամ 3 քննության փոխարեն:
Օրենքի նախագծով այս բացառությունը սահմանվում է  հայտարարված արտակարգ կամ ռազմական դրության ժամանակահատվածի համար:
Հանձնաժողովականները կարեւորել են օրինագծի ընդունումն ու դրական եզրակացություն տվել երկրորդ ընթերցմամբ այն ընդունելու համար:

Entrance in the Higher Educational Institutions is Proposed to Carry Out Based on the Results of Entrance Exams
On June 25, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport convened an extraordinary sitting moderated by Hovhannes Hovhannisyan. The debate of the draft law designing addendum to the law on Education in the second reading was on the agenda. The bill in the first reading was passed at June 24 sitting of the RA NA extraordinary session.
The RA Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harutyunyan informed that recommendations were not presented during the period from the first to the second reading. According to the new approved new order, the entrance in the higher educational institutions will be carried out based on the results of one entrance exam. The exam was chosen depending on the peculiarity of the profession, which is necessary for studying with the given profession instead of former two or three examinations.
This exception is fixed by the draft law for the period of the announced state of emergency or martial law.
The Committee members highlighted the adoption of the bill and endorsed it for passing in the second reading.