Նախաձեռնությամբ զոհված (մահացած) զինծառայողների ընտանիքի անդամները կարող են ուսանել ՀՀ պետական հավատարմագրված ուսումնական հաստատություններում` ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին
Հուլիսի 9-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ գումարել է արտահերթ նիստ:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլ» խմբակցության պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանի հեղինակած «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում նախաձեռնության վերաբերյալ պատգամավորներից չի ստացվել որեւէ առաջարկ:
Նախաձեռնության ընդունման դեպքում զոհված (մահացած) զինծառայողների ընտանիքի անդամները՝ ծնողներ, ամուսին (կին), կարող են ուսանել ՀՀ պետական հավատարմագրված ուսումնական հաստատություններում` ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:

Члены семьи погибших (умерших) военнослужащих могут обучаться в государственных аккредитованных учебных заведениях Армении за счет средств Государственного бюджета РА
9 июля созвано внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности под председательством А.Кочаряна.
Во втором чтении обсужден и удостоился положительного заключения проект закона о внесении дополнения в Закон РА «О воинской службе и статусе военнослужащего», предложенный депутатом фракции «Мой шаг» С.Овсепян.
В период между первым и вторым чтениями предложений депутатов по законодательной инициативе не поступило.
В случае принятия проекта члены семьи погибших (умерших) военнослужащих – родители, муж (жена) – могут обучаться в государственных аккредитованных учебных заведениях Армении за счет средств Государственного бюджета РА.