Սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը նախագահում էր հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մխեյանը:
Հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր Արտակ Առաքելյանի հիշատակը:
ՄԱԿ խմբակցության հեղինակած«Գործատուների միությունների մասին»օրենքի նախագիծը ներկայացրեց օրինագծի համահեղինակ Հռիփսիմե Ավետիսյանը: Այս նախագծով կարգավորվում է գործատուների միությունների, նրանց ստեղծման, գործունեության,վերակազմավորման եւ լուծարման իրավական հիմքերը: Գործատուներն իրավունք ունեն կամավոր հիմունքներով ստեղծել գործատուների միություններ` պետական մարմինների, արհեստակցական միություններիր, աշխատավորական կոլեկտիվների եւ աշխատողների հետ փոխհարաբերություններում իրենց անդամների իրավունքները պաշտպանելու եւ նրանց օրինական շահերը սոցիալ-աշխատանքային ոլորտում եւ դրանց հետ կապված տնտեսական հարաբերություններում ներկայացնելու նպատակով:
Նիստում քննարկվեց արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գեղամ Ղարիբջանյանի ներկայացրած 2004 թ. նոյեմբերի 22-ին Երեւանում ստորագրված «ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի միջեւ համագործակցության» համաձայնագիրը: Համաձայնագրով նախատեսվում է փախստականների գծով Գերագույն հանձնակատարի գրասենյակ հիմնել, անմիջական պայմաններ ստեղծել` ՄԱԿ-ի շրջանակներում ընդունված իրավական փաստաթղթերին համապատասխան, հօգուտ փախստականների եւ այլ անձանց միջազգային պաշտպանության եւ մարդասիրական գործառույթներ իրականացնել: Այդ գրասենյակը գործելու է տարածաշրջանային /տեղական/գրասենյակի կարգավիճակով: Իր գործառույթներն իրականացնելիս ՄԱՓԳՀ-ն համագործակցելու է ինչպես կառավարական, այնպես էլ ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ: Համաձայնագրով ՀՀ-ն ստանձնում է մի շարք պարտավորություններ կապված ՀՀ-ում ՄԱՓԳՀ-ի անհրաժեշտ եւ արդյունավետ գործունեության ապահովման հետ:
«Խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ներկայացրեց բնապահպանության փոխնախարար Սիմոն Պապյանը: Ըստ պարոն Պապյանի` նախագծի առաջին հոդվածով առաջարկվել է «Խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածը լրացնել 7-րդ մասով, որի համաձայնատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառում տրվող լիցենզիաների գործողության ժամկետները սահմանվում են լիցենզավորման կարգերով:
1973 թվականի հունիսի 6-ին Ժնեւում ստորագրված «Նվազագույն տարիքի մասին» կոնվենցիան ներկայացրեց աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովությաննախարարի տեղակալ ԱրծվիկՄինասյանը: Այս կոնվենցիայի դրույթները համահունչ են ՀՀ Սահմանադրությանը:  Ըստ պարոն Մինասյանի` նվազագույն տարիքի մասին կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի առաջին կետի համապատասխան` ՀՀ տարածքում զբաղվածության կամ աշխատանքի ընդունվելու եւ ՀՀ տարածքում գրանցված փոխադրամիջոցների ոլորտում աշխատանքի ընդունվելու տարիքը 16 տարեկանն է:
Հանձնաժողովը քննարկեց նաեւ 1928 թվականի հունիսի 16-ին Ժնեւում ստորագրված «Նվազագույն աշխատավարձի սահմանման ընթացակարգի մասին կոնվենցիան», 1921թ. նոյեմբերի 11-ին Ժնեւում ստորագրված «Ամենշաբաթյա հանգստի մասին /արդյունաբերության ոլորտում/» կոնվենցիան, 1970թ.հունիսի 24-ին Ժնեւում ստորագրված «Վճարովի արձակուրդների մասին» վերանայված կոնվեցիան, 1975 թ. հունիսի 24-ին Ժնեւում ստորագրված «Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության «Միգրանտ աշխատողների մասին» թիվ 143 կոնվենցիան, 1962թ. հունիսի 28-ի Ժնեւում ստորագրված «Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության «Իրավահավասարության մասին/սոցիալական ապահովության բնագավառում/» թիվ 118 կոնվենցիան, 1949թ. հուլիսի 1-ին Ժնեւում ստորագրված Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության «Զբաղվածության համար միգրացիայի մասին» թիվ 97 վերանայված կոնվենցիան: Քննարկված օրինագծերը եւ համաձայնագրերը կընդգրկվեն ԱԺ երրորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում:

Заседание Постоянной комиссии НС РА по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы
2 сентября состоялось очередное заседание Постоянной комиссии по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы под председательством Гагика Мхеяна.
Члены комиссии почтили минутой молчания память члена комиссии, депутата Артака Аракеляна.
Проект закона “О союзах работодателей”, в авторстве фракции ОТП, представила соавтор проекта Рипсиме Аветисян. Этим проектом регулируются правовые основы союзов работодателей, их создания, деятельности, реорганизации и ликвидации. Работодатели имеют право на добровольных началах создавать союзы работодателей с целью защиты своих членов и представления их законных интересов в социально-трудовой сфере и в связанных с ними экономических отношенияхво взаимоотношениях с государственными органами, профсоюзами, трудовыми коллективами и работниками.
На заседании обсуждалось представленное заместителем министра иностранных дел Гегамом Гарибджаняном соглашение “О сотрудничестве между Правительством РА и представительством Верховного Комиссара ООН по делам беженцев”, подписанное в Ереване 22 ноября 2004 г. Соглашением предусматривается учредить офис Верховного Комиссара по делам беженцев (ВКДБ), создать условия, в рамках принятых ООН правовых документов, для обеспечения международной защиты и гуманитарных функций в пользу беженцев и прочих лиц. Это представительство будет функционировать в статусе регионального (местного) офиса. При осуществлении своих функций предусматривается сотрудничество представительства ВКДБ ООН как с правительственными, так и неправительственными организациями. По соглашению РА берет на себя ряд обязательств для обеспечения необходимой и эффективной работы офиса ВКДБ ООН в РА.
Проект закона РА “О внесении дополнения в закон РА “О безопасном использовании атомной энергии в мирных целях” представил замминистра охраны природы Симон Папян. По г-ну Папяну, первой статьей проекта предлагается статью 18 указанного закона дополнить частью 7-й, согласно которой в сфере использования атомной энергии сроки действия предоставляемых лицензий устанавливаются по положениям лицензирования.
Конвенцию “О минимальном возрасте”, подписанную в Женеве 6 июня 1973 г., представил замминистра труда и соцобеспечения Арцвик Минасян. Положения этой конвенции соответствуют Конституции РА. По г-ну Минасяну, согласно пункту 1 статьи 2 конвенции о минимальном возрасте, для занятости и приема на работу, для приема на работу в зарегистрированные средства передвижения на территории РА устанавливается возрастной ценз - 16 лет.
Комиссия обсудила также конвенции: подписанную в Женеве 16 июня 1928 г. “О процедуре установления минимальной зарплаты”; подписанную в Женеве 11 ноября 1921 г. “О еженедельном отдыхе (в сфере промышленности)”; подписанную в Женеве 24 июня 1970 г. пересмотренную конвенцию “Об оплачиваемых отпусках”; подписанную в Женеве 24 июня 1975 г. конвенцию Международной организации труда (МОТ) N143 “О работниках-мигрантах”; подписанную в Женеве 28 июня 1962 г. конвенцию МОТ N118 “О равноправии (в сфере социального обеспечения)”; подписанную в Женеве 1 июля 1949 г. пересмотренную конвенцию МОТ N97 “О миграции с целью занятости”. Обсужденные законопроекты и соглашения будут включены в проект повестки дня шестой сессии третьего созыва Национального Созыва.