Սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը նախագահում էր հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մխեյանը:
Հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր Արտակ Առաքելյանի հիշատակը:
ՄԱԿ խմբակցության հեղինակած«Գործատուների միությունների մասին»օրենքի նախագիծը ներկայացրեց օրինագծի համահեղինակ Հռիփսիմե Ավետիսյանը: Այս նախագծով կարգավորվում է գործատուների միությունների, նրանց ստեղծման, գործունեության,վերակազմավորման եւ լուծարման իրավական հիմքերը: Գործատուներն իրավունք ունեն կամավոր հիմունքներով ստեղծել գործատուների միություններ` պետական մարմինների, արհեստակցական միություններիր, աշխատավորական կոլեկտիվների եւ աշխատողների հետ փոխհարաբերություններում իրենց անդամների իրավունքները պաշտպանելու եւ նրանց օրինական շահերը սոցիալ-աշխատանքային ոլորտում եւ դրանց հետ կապված տնտեսական հարաբերություններում ներկայացնելու նպատակով:
Նիստում քննարկվեց արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գեղամ Ղարիբջանյանի ներկայացրած 2004 թ. նոյեմբերի 22-ին Երեւանում ստորագրված «ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի միջեւ համագործակցության» համաձայնագիրը: Համաձայնագրով նախատեսվում է փախստականների գծով Գերագույն հանձնակատարի գրասենյակ հիմնել, անմիջական պայմաններ ստեղծել` ՄԱԿ-ի շրջանակներում ընդունված իրավական փաստաթղթերին համապատասխան, հօգուտ փախստականների եւ այլ անձանց միջազգային պաշտպանության եւ մարդասիրական գործառույթներ իրականացնել: Այդ գրասենյակը գործելու է տարածաշրջանային /տեղական/գրասենյակի կարգավիճակով: Իր գործառույթներն իրականացնելիս ՄԱՓԳՀ-ն համագործակցելու է ինչպես կառավարական, այնպես էլ ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ: Համաձայնագրով ՀՀ-ն ստանձնում է մի շարք պարտավորություններ կապված ՀՀ-ում ՄԱՓԳՀ-ի անհրաժեշտ եւ արդյունավետ գործունեության ապահովման հետ:
«Խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ներկայացրեց բնապահպանության փոխնախարար Սիմոն Պապյանը: Ըստ պարոն Պապյանի` նախագծի առաջին հոդվածով առաջարկվել է «Խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածը լրացնել 7-րդ մասով, որի համաձայնատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառում տրվող լիցենզիաների գործողության ժամկետները սահմանվում են լիցենզավորման կարգերով:
1973 թվականի հունիսի 6-ին Ժնեւում ստորագրված «Նվազագույն տարիքի մասին» կոնվենցիան ներկայացրեց աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովությաննախարարի տեղակալ ԱրծվիկՄինասյանը: Այս կոնվենցիայի դրույթները համահունչ են ՀՀ Սահմանադրությանը:  Ըստ պարոն Մինասյանի` նվազագույն տարիքի մասին կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի առաջին կետի համապատասխան` ՀՀ տարածքում զբաղվածության կամ աշխատանքի ընդունվելու եւ ՀՀ տարածքում գրանցված փոխադրամիջոցների ոլորտում աշխատանքի ընդունվելու տարիքը 16 տարեկանն է:
Հանձնաժողովը քննարկեց նաեւ 1928 թվականի հունիսի 16-ին Ժնեւում ստորագրված «Նվազագույն աշխատավարձի սահմանման ընթացակարգի մասին կոնվենցիան», 1921թ. նոյեմբերի 11-ին Ժնեւում ստորագրված «Ամենշաբաթյա հանգստի մասին /արդյունաբերության ոլորտում/» կոնվենցիան, 1970թ.հունիսի 24-ին Ժնեւում ստորագրված «Վճարովի արձակուրդների մասին» վերանայված կոնվեցիան, 1975 թ. հունիսի 24-ին Ժնեւում ստորագրված «Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության «Միգրանտ աշխատողների մասին» թիվ 143 կոնվենցիան, 1962թ. հունիսի 28-ի Ժնեւում ստորագրված «Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության «Իրավահավասարության մասին/սոցիալական ապահովության բնագավառում/» թիվ 118 կոնվենցիան, 1949թ. հուլիսի 1-ին Ժնեւում ստորագրված Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության «Զբաղվածության համար միգրացիայի մասին» թիվ 97 վերանայված կոնվենցիան: Քննարկված օրինագծերը եւ համաձայնագրերը կընդգրկվեն ԱԺ երրորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում:

On September 2 the regular sitting of the NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment was held, which was presided by Gagik Mkheyan Committee Chairman.
The members of the Committee respected by a minute of silence the memory of MP Artak Arakelyan.
Co-author Hripsime Avetisyan presented the draft law “On Employers’ Unions” submitted by “United Labor Party” (ULP) faction. This draft law regulates the legal bases of the creation, functioning, reformation and dissolution of the employers’ unions. The employers have the right to voluntarily create employers’ unions in order to protect the their members’ rights in the relations with state bodies, labor unions, labor and employees. These unions will also represent their members’ legal interests in the social and labor spheres, in the economic relations.
During the sitting the convention  “Cooperation Between the RA Government and the Office of UN High Commissioner for Refugees” signed in Yerevan on November 22, 2004 presented by Gegham Gharibjanyan, the Deputy Minister of the Ministry of Foreign Affairs, was discussed. The convention envisages establishing an office of UN High Commissioner for Refugees, to create conditions for carrying out activities for the benefit of refugees and international protection of other persons and other humanitarian activities corresponding to legal documents of UN. This office will operate with a status of a regional (local) office. While fulfilling the functions the office will cooperate with governmental and non-governmental organizations. According to the convention, the Republic of Armenia takes up a number of obligations in order to provide the necessary and efficient activity of the UN High Commissioner for Refugees in Armenia.
Simon Papyan, Deputy Minister of the Ministry of Environmental Protection presented the draft law “On Making Additions to the Law on Secure Use of Nuclear Energy with Peaceful Purposes.” According to Mr. Papyan, the first article of the draft law suggests that the Article 18 of the law “On Secure Use of Nuclear Energy with Peaceful Purposes” should be added with the 7th part which states that the terms of the licenses being in force in the sphere of the use of nuclear energy are regulated by licensing orders.
The convention “On Minimum Age” signed in Geneva in 1973 June 6 was presented by Arcvik Minasyan, Deputy Minister of the Ministry of Labor and Social Affairs. The provisions of this convention are sound with RA Constitution. According to Mr. Minasyan, the second article of the “Minimum Age” convention states that the minimum age of employment or being employed in the sphere of transport registered in the territory of the Republic of Armenia is 16.
The Committee also discussed the “The Creation of Minimum Wage-Fixing Machinery” Convention signed in Geneva on June 6, 1973, the “Weekly Rest (industry)” Convention signed in Geneva on November 11, 1921, the revised “Holidays with Pay” Convention signed in Geneva in 1970 June 24, the Convention # 143 of the International Labor Organization “On Migrant Workers” signed in Geneva on June 24, 1975, the Convention #118 “Equality of Treatment (Social Security)” signed in Geneva in 1962 June 28, the revised Convention # 97 of the International Labor Organization “Migration for Employment.” The discussed bills and conventions will be put on the agenda of the sixth session of the third convocation of the NA.