Սեպտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված էին 27 օրենքի նախագծեր:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ օրակարգի 4 նախագծեր վերաբերում են ուսուցիչների սոցիալական ապահովության հիմնախնդիրներին, որոնք իրենց նշանակությունը կորցրել են, բայց հեղինակները չեն դիմել` դրանք հետ վերցնելու համար: Տիկին Հակոբյանի առաջարկությամբ հանձնաժողովը որոշեց այդ նախագծերի քննարկումը մինչեւ 2 ամսով հետաձգել եւ հեղինակների գրավոր համաձայնությամբ հանել շրջանառությունից:
Նախագծերի երկրորդ խումբը վերաբերում էր ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի հեղինակած 5 նախագծերին, որոնց քննարկումը հանձնաժողովը նույնպես մինչեւ 2 ամսովհետաձգեց` հաշվի առնելով հեղինակի առաջարկը:
Երրորդ խումբ նախագծերը քննարկման փուլում գտնվելու պատճառով նույնպես հետաձգվեցին:
Հանձնաժողովը քննարկեց ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին»օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագիծը, որը ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Մուկուչյանը: Բանախոսը տեղեկացրեց, որ առաջարկվող փոփոխությամբկհստակեցվեն Ազգային հանձնաժողովի անդամ նշանակվելու հետ կապված հարաբերությունները. գործող օրենքի համապատասխան հոդվածից հասկացվում է, որ Ազգային հանձնաժողովի անդամը կարող է նշանակվել պարտադիր երկու անգամից ոչ ավելի: Հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ երաշխավորեց օրենքի նախագիծը Աժ աշնանային նստաշրջանի առաջին նիստի օրակարգում ընդգրկվելու համար:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց իր հեղինակած «Փաստաթղթերի (վավերագրերի) պարտադիր օրինակի մասին» օրինագծում առաջին ընթերցումից հետո կատարված փոփոխությունները` տեղեկացնելով, որփաստաթղթերի պահպանման հետ կապված որոշակի դժվարություններ կային, որոնք ՀՀ կառավարության եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ քննարկումների արդյունքում լուծվել են: Հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ երաշխավորեց նախագիծը` առաջիկա քառօրյա նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվելու համար:
ԱԺ պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանի ներկայացրած «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը դրական եզրակացություն ստացավ` նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվելու համար, իսկ ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Աղետի գոտու վերականգնման մասին», «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին», «Մշակութային օրենսդրության հիմունքների մասին», «Սեւանա լճի մասին», «Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի մասին», «Կենդանական աշխարհի մասին», «Սահմանամերձ տարածաշրջանների մասին», «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին», «Կրթության մասին», «Բուսական աշխարհի մասին», «ՀՀ հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին», «Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը եւ ԱԺ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանի, Սամվել Բալասանյանի հեղինակած «Մանկապատանեկան սպորտի մասին» օրինագիծը դրական եզրակացությամբ երաշխավորվեցին` առաջիկա նիստերի օրակարգում ընդգրկվելու համար:

7 сентября состоялось заседание Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи, в повестку дня которого было включено 27 проектов законов.
Председатель комиссии Грануш Акопян сообщила, что 4 проекта касаются проблем социального обеспеченияучителей и хотя они потеряли свое значение, авторы не обращались к нимдля их отзыва. По предложению г-жи Акопян комиссия решила обсуждение этих вопросов отложить на два месяца и по письменному согласию авторов вывести из обращения.
Вторая группа проектов касалась 5 проектов в авторстве депутата НС Виктора Даллакяна, обсуждение которых комиссия также отсрочила на два месяца, учитывая предложение самого автора.
Проекты третьей группы в связи с нахождением их в стадии обсуждения также были отложены.
Комиссия обсудила представленный Правительством РА проект “О внесении изменения в закон “О телевидении и радио”, который представил замминистра юстиции РА Т. Мукучян. Он сообщил, что предлагаемой поправкой будут уточнены отношения, связанные с назначением членов Национальной комиссии (НК) – согласно действующему закону, по статье получается, что членом НК может быть назначено в обязательном порядке не более двух членов. Комиссия с положительным заключением рекомендовала внести проекта законав повестку дня первого заседания осенней сессии НС.
Председатель комиссии Г.Акопян ознакомила с поправками, внесенными после первого чтения в представленный ею законопроект “Об обязательном экземпляре документов”, сообщив, что были определенные трудности с хранением документов, которые после обсуждений с Правительством РА и международными организациями решены. Комиссия с положительным заключением рекомендовала внести проект для обсуждения во втором чтении на предстоящей четырехдневке.
Представленный депутатом НС Ваграмом Багдасаряном законопроект “О внесении дополнения в закон РА “О государственных некоммерческих организациях” получил положительное заключение для внесения в повестку дня сессии; к внесению на предстоящие заседания с положительным заключением были рекомендованы пакеты проектов законов, представленные Правительством РА, о внеснии изменений и дополнений в законы: “О восстановлении зоны бедствия”, “О научной и научно-технической деятельности”, “Об основах культурного законодательства”, “Об озере Севан”, “О наркотиках и психотропных веществах”, “О животном мире”, “О приграничных регионах”, “О физической культуре и спорте”, “Об образовании”. “О растительном мире”, “О социальной защите инвалидов РА”, “О правах ребенка”, а также законопроекта “О детско-юношеском спорте” в авторстве депутатов НС Егине Бишарян и Самвела Баласаняна.