ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ու խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Գորգիսյանը եւ Արկադի Խաչատրյանը սեպտեմբերի 17-ին հանդիպել են Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավորներ Դավիթ Մելքումյանի եւ Գեղամ Ստեփանյանի հետ:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Էդմոն Մարուքյանը կարեւոր է համարել արցախցի գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, արտաքին հարաբերությունների եւ այլ ոլորտներում: Խմբակցության ղեկավարը շեշտադրել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացման շարունակականության անհրաժեշտությունն ու կարեւորությունը:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը նույնպես կարեւորել է հայկական երկու պետությունների խորհրդարանական կապերի զարգացմանն ուղղված քայլերն ու միջոցառումները: Նա տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի պատվիրակությունը պաշտոնական այցով կլինի Երեւանում: Հանդիպմանը քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ այլ հարցեր եւս:

Встреча в парламентской фракции “Просвещенная Армения”
17 сентября руководитель парламентской фракции “Просвещенная Армения” Э.Марукян и члены фракции Г.Горгисян и А.Хачатрян встретились с депутатами фракции “Демократическая партия Арцаха” парламента Республики Арцах   Д.Мелкумяном и Г.Степаняном.
Приветствуя гостей в НС, Э.Марукян подчеркнул важность тесного сотрудничества с арцахскими коллегами в политической, экономической и других сферах. Руководитель фракции особо выделил необходимость и актуальность дальнейшего развития межпарламентских связей.
Депутат арцахского парламента Д.Мелкумян также подчеркнул шаги и мероприятия по развитию парламентских связей двух армянских государств. Он проинформировал, что в ближайшее время делегация парламента Республики Арцах с официальным визитом посетит Ереван. На встрече обсуждены также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.