Հոկտեմբերի 27-29-ը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանի հրավերով աշխատանքային այցով մեր երկրում է «Կանանց երկխոսություն» համառուսաստանյան քաղաքական կուսակցության նախագահ Ելենա Սեմերիկովան, ում այսօր ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Անուշ Բեղլոյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Նազելի Բաղդասարյանը:
Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստան՝ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը ցավով է ընդգծել այն փաստը, որ այն տեղի է ունենում ոչ խաղաղ, այլ պատերազմական իրավիճակում: Ներկայացնելով ստեղծված իրադրությունը՝ Լենա Նազարյանը փաստել է, որ արդեն մեկ ամիս է Ադրբեջանն ու Թուրքիան մեզ ներքաշել են պատերազմի մեջ:
«Պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի քաղաքական եւ ռազմական աջակցությամբ: Երեւի իրենց երկրներում տուժածների հետ ներքին խնդիրներ չունենալու համար ռազմի դաշտ են հանել վարձկանների Սիրիայից, Լիբիայից, Աֆղանստանից եւ Պակիստանից»,-ասել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Լենա Նազարյանն ընդգծել է, որ ԼՂ հիմնահարցը մեզ համար տարածքային խնդիր չէ, այլ՝ մարդու իրավունքների հարց: Նրա խոսքով՝ Արցախյան խնդիրը ծագել է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում բնակվող հայերի նվազագույն իրավունքներն ապահովելու հարցում Ադրբեջանի անկարողության պատճառով: ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ այս 30 տարիներին պարզ է դարձել՝ հայերն ու ադրբեջանցիները չեն կարող ապրել միասին Ադրբեջանի ղեկավարության ներքո: «Դա հայերի կյանքին ու անվտանգությանն ուղիղ սպառնալիք է: Մենք ասել ենք, որ պատրաստ ենք փոխզիջումների, պատրաստ ենք հարցը լուծել բանակցությունների ճանապարհով: Մինչ այժմ էլ այդպես ենք ասում»,-փաստել է Լենա Նազարյանը:
Որպես խնդրի լուծման ուղիներից մեկը՝ ԱԺ փոխնախագահը մատնանշել է հայերի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը անկախ հանրապետությունում: Նրա համոզմամբ՝ հայերը չեն կարող ապրել Ադրբեջանի ղեկավարման ներքո, դա կլինի նոր ցեղասպանություն, մեր պատմության կրկնությունը: Ադրբեջանը դեմ է փոխզիջումներին, խաղաղությանն ու բանակցություններին: Այս համատեքստում Լենա Նազարյանը կարեւորել է միջազգային հանրության դերը:
«Այն փաստը, որ Ադրբեջանն անտեսում է պայմանավորվածությունները, վարկաբեկում Ռուսաստանին, Ֆրանսիային եւ ԱՄՆ-ին, չպետք է աննկատ մնա: Մարդիկ տեսնում են, որ ժողովրդավար գերտերություններն ունակ չեն ազդելու այն երկրների վրա, որոնք գործում են ահաբեկչական մեթոդներով: Եթե աշխարհը փոխվում է, այս պատերազմը ցույց է տալիս, որ այն դառնում է ավելի վատ, վտանգավոր եւ անկանխատեսելի: Եթե գերտերությունները չեն կարող պաշտպանել փոքր ժողովրդավարությունը, դա խարխլում է մարդկանց հավատը ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների հանդեպ: Իսկ դա իր հերթին կհանգեցնի նոր պատերազմների, ցեղասպանության եւ մարդկային տառապանքների: Ոչ մեկ չի ունենա լավ կյանք՝ անկախ ազգությունից եւ ապրելու վայրից»,-նշել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Ելենա Սեմերիկովան շնորհակալություն է հայտնել այցի հրավերի համար՝ տեղեկացնելով, որ հոկտեմբերի 13-ին միջազգային փորձագիտական խորհրդակցության ընթացքում «Բարեկեցությունը եւ սոցիալական արդարությունը՝ որպես կայուն զարգացման գործոններ» թեմայի շրջանակում Ռուսաստանի, Հայաստանի, Արցախի,  Ադրբեջանի եւ այլ երկրների կանանց մասնակցությամբ քննարկվել եւ կարեւորվել է ստեղծված բարդ իրավիճակում կանանց փոխգործակցությունը տարբեր մակարդակներում: Նա փաստել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ընթանում է լայնածավալ պատերազմ, ինչը 21-րդ դարում պետք է անթույլատրելի լինի եւ դրա դադարեցման համար կարեւորել է գործուն քայլերի իրականացումը: Ելենա Սեմերիկովայի խոսքով՝ ցանկացած ազգության եւ դավանանքի մոր համար պատերազմից ավելի վատ բան չկա:
Նա տեղեկացրել է, որ ԱՊՀ կանանց հետ համատեղ ստեղծել է «Կանանց երկխոսություն» միջազգային խաղաղարար շարժումը եւ Հայաստանում այդ շարժման կառույցը բացելու հարցում ակնկալում է Լենա Նազարյանի աջակցությունը:
Ելենա Սեմերիկովան Լենա Նազարյանին խնդրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին փոխանցել Սուրբ Նիկոլայ Հրաշագործի սրբապատկերը, որը մինչ իր Երեւան գալը օրհնվել եւ օծվել է Մոսկվայի Սուրբ Նիկոլայ Հրաշագործի տաճարում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ սրբապատկերը խաղաղություն կբերի հայ ժողովրդին:
Վլադիմիր Վարդանյանը կարծիք է հայտնել, որ պատերազմն ընդամենը քող է, որի ներքո փորձ է արվում իրականություն դարձնել հայ բնակչության ցեղասպանությունը:
Պատգամավորներն իրենց խոսքում ընդգծել են Ադրբեջանի հասարակության շրջանում հայատյացության քարոզը: Նրանք կարեւորել են ԼՂ հակամարտության կարգավորումը բացառապես բանակցությունների ճանապարհով:

On October 27-29, at the invitation of the RA NA deputy Anush Begloian the Chairperson of Women’s Dialogue All-Russian Political Party Yelena Semerikova, who was received by the RA NA Vice President Lena Nazaryan.
The NA deputies Anush Begloian, Vladimir Vardanyan and Nazeli Baghdasaryan also took part in the meeting.
Welcoming the guest’s visit to Armenia, the RA NA Vice President Lena Nazaryan that it takes place in non-peaceful, but also in war situation. Presenting the created situation, Lena Nazaryan has documented that it has already been one month that Azerbaijan and Turkey have immersed into war.
“Azerbaijan has begun the war with the political and military support of Turkey. They have taken to the battlefield the mercenaries from Syria, Libya, Afghanistan and Pakistan perhaps for not having inner problems with the victims in their countries,” the NA Deputy Speaker said.
Lena Nazaryan has underscored that the NK issue is not a territorial problem for us, but an issue of human rights. According to her, Artsakh problem has emerged because of incapability of Azerbaijan to ensure the minimum rights of the Armenians residing in Nagorno Karabakh Autonomous Region. The NA Deputy Speaker has expressed conviction that during 30 years it has become clear that the Armenians and Azerbaijanis cannot live together under the leadership of Azerbaijan. “That is a direct threat to the Armenians’ life and security. We have said that we are ready for compromises, we are ready to solve the issue through negotiations. We have said that until now,” Lena Nazaryan documented.
As one of the ways of the problem solution, the NA Vice President indicated the international recognition of the right to the Armenians’ self-determination in the independent republic. To her conviction, the Armenians cannot live under the leadership of Azerbaijan, it will be a new genocide, the repetition of our history. Azerbaijan is against compromises, peace and negotiations. In this context Lena Nazaryan highlighted the role of the international community.
“The fact that Azerbaijan ignores the agreements, discredits Russia, France and the U.S., shall not remain unnoticed. People see that democratic superpowers are not able to influence the countries, which function with terrorist methods. If the world changes, this war shows that it becomes worse, more dangerous and more unpredictable. If the super powers cannot defend the small democracy, it undermines the people’s faith towards democracy and human rights. And in its turn will result in new wars, genocide and human sufferings. People will have good life irrespective of their nationality and place of living,” the NA Deputy Speaker said.
Yelena Semerikova thanked Lena Nazaryan for the invitation, informing that during the international expertise consultation on October 13 the women’s cooperation at different levels in the created hard situation was discussed and highlighted in the framework of the theme “The Welfare and Social Justice as Sustainable Development Factors” with the participation of the women of Russia, Armenia, Artsakh, Azerbaijan and other countries. She has documented that large-scale war goes on in Nagorno Karabakh, which in the 21st century shall be inadmissible and has emphasized the implementation of the practical steps for its stopping. According to Yelena Semerikova, for a mother of any nationality and faith there is no bad thing.
She has informed that jointly with the CIS women she has created the Women’s Dialogue international peacekeeping movement and the expects Lena Nazaryan’s support in opening that movement structure.
Yelena Semerikova asked Lena Nazaryan to convey the Icon of the Saint Nicholas the Wonderworker to the RA Prime Minister, which has been blessed and anointed in Moscow Saint Nicholas Wonderworker Church before her visit to Yerevan. She expressed conviction that the icon will bring peace to the Armenian people.
Vladimir Vardanyan has opined that the war is only a veil, under which an attempt is made to make reality the genocide of the Armenian population.
In their words, the MPs stressed that the anti-Armenian propaganda is carried out in the society of Azerbaijan. They attached importance to the NK conflict settlement exclusively through negotiations.