ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն Արկադի Խաչատրյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 1-ին հրավիրած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Եղիշե Սողոմոնյանի, Արտակ Մանուկյանի, Տիգրան Ուլիխանյանի, Վարդան Աթաբեկյանի, Համազասպ Դանիելյանի, Երջանիկ Հակոբյանի հեղինակած «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով Հաշվեքննիչ պալատի անդամ, ներառյալ` պալատի նախագահ, կարող է ընտրվել Ազգային ժողովի պատգամավորին ներկայացվող պահանջներին համապատասխանող, բարձրագույն կրթություն եւ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով աուդիտորի որակավորում ունեցող այն անձը, ով ունի աուդիտորի նվազագույնը հինգ տարվա աշխատանքային ստաժ:
Հիմնական զեկուցող Եղիշե Սողոմոնյանը, շեշտադրելով նախագծի կարեւորությունը, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Լեւոն Յոլյանի հավաստմամբ՝ օրինագիծը գործող օրենքի համեմատ մեկ քայլ առաջ է, սակայն կան խնդիրներ, որոնք իրենց լուծումը կստանան առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
Քննարկման արդյունքում օրենքի նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում ընդգրկվելու համար:
Հանձնաժողովականները քննարկել են նաեւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի՝ Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի թափուր տեղի համար «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ներկայացված Դավիթ Նահապետյանի թեկնածության եւ Ազգային ժողովին այդ պաշտոնին թեկնածու առաջարկելու վերաբերյալ» հարցը: ԱԺ պատգամավոր Եղիշե Սողոմոնյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալները, կարեւորել նրա մասնագիտական հմտությունները: Դավիթ Նահապետյանը տնտեսագիության թեկնածու է, մի շարք գիտական աշխատությունների հեղինակ:
Հանձնաժողովականները կողմ են քվեարկել նրա թեկնածությանը:
ԱԺ պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանի եւ Բաբկեն Թունյանի հեղինակած  «Բանկային ավանդների ներգրավման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթի քննարկումը հետաձգվել է մինչեւ երկու ամիս ժամկետով:
Ի գիտություն է ընդունվել ԱԺ բյուջետային գրասենյակի հաշվետվությունը՝ 2020 թվականի երրորդ եռամսյակում կատարած աշխատանքների վերաբերյալ: Բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Գագիկ Բարսեղյանի հավաստմամբ՝ իրականացվել են  նախատեսված ծրագրերը:

1 декабря на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством А.Хачатряна в первом чтении обсужден предложенный рядом депутатов фракции «Мой шаг» проект о внесении изменений и дополнений в закон «Об Аудиторской палате».
По повестке заседания выступил основной докладчик депутат НС Е.Согомонян,  подчеркнувший важность поправок и призвавший коллег проголосовать за принятие проекта.
Председатель Аудиторской палаты РА Л.Еолян отметил, что законопроект – шаг вперед по сравнению с действующим законом, но есть вопросы, которые будут решены в период между первым и вторым чтениями проекта.
В итоге голосования проект закона удостоился положительного заключения комиссии – для включения в проект повестки дня пятой сессии НС седьмого созыва.
Члены комиссии обсудили также, согласно  ст.145 конституционного закона «Регламент НС», вопрос о представлении Национальному Собранию предложенной фракцией «Мой шаг» кандидатуры Д.Наапетяна на вакантное место члена Совета ЦБ. Депутат Е.Согомонян представил  биографические данные кандидата, подчеркнул его профессиональные качества. Д.Наапетян – кандидат экономических наук, автор ряда научных трудов.
Депутаты проголосовали в пользу выдвинутой кандидатуры.
Дебаты по предложенному депутатами А.Манукяном и Б.Туняном пакету о внесении поправок в закон «О привлечении банковских вкладов» и смежные законы,   отложены сроком до двух месяцев.
Отчет о работе Бюджетного офиса НС в третьем квартале 2020 г. принят к сведению. По заверению координатора-эксперта офиса Г.Барсегяна,  реализованы все намеченные программы.