ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, Ռուբեն Ռուբինյանը եւ պատվիրակության անդամներ Սոս Ավետիսյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը դեկտեմբերի 7-ին հանդիպել են ԵԽԽՎ-ում Դանիայի պատվիրակության ղեկավար Լարս Ասլան Ռասմուսենի հետ:
Հայ խորհրդարանականները մանրամասներ են ներկայացրել  Արցախում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ, ընդգծել ռազմական գործողություններում Թուրքիայի միջոցով վարձկան ահաբեկիչների ներգրավվածության փաստը: Նշվել է, որ պատերազմի ընթացքում փորձ է արվել հերթական ցեղասպանությունն իրականացնել խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ:
Հյուրի խնդրանքով հայ խորհրդարանականներն  անդրադարձել են հետպատերազմական իրավիճակին, կարեւորել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում կրոնական, պատմական, մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը:

7 декабря  председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководитель армянской делегации в ПАСЕ Р.Рубинян и члены делегации С.Аветисян, В.Варданян встретились с главой делегации Дании в ПАСЕ Ларсом Асланом Расмуссеном.
Армянские парламентарии представили подробности развязанной Азербайджаном войны в Арцахе, подчеркнули факт вовлеченности в военные действия посредством Турции наемников-террористов. Отмечено, что в ходе войны предпринята попытка осуществления очередного геноцида в отношении мирного армянского населения.
По просьбе гостя армянские депутаты коснулись послевоенной ситуации, отметили важность сохранения религиозного, историко-культурного наследия на подконтрольных Азербайджану территориях.