ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, Ռուբեն Ռուբինյանը եւ պատվիրակության անդամներ Սոս Ավետիսյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը դեկտեմբերի 7-ին հանդիպել են ԵԽԽՎ-ում Դանիայի պատվիրակության ղեկավար Լարս Ասլան Ռասմուսենի հետ:
Հայ խորհրդարանականները մանրամասներ են ներկայացրել  Արցախում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ, ընդգծել ռազմական գործողություններում Թուրքիայի միջոցով վարձկան ահաբեկիչների ներգրավվածության փաստը: Նշվել է, որ պատերազմի ընթացքում փորձ է արվել հերթական ցեղասպանությունն իրականացնել խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ:
Հյուրի խնդրանքով հայ խորհրդարանականներն  անդրադարձել են հետպատերազմական իրավիճակին, կարեւորել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում կրոնական, պատմական, մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը:

On December 7, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the Armenian Delegation to PACE Ruben Rubinyan and the members of the Delegation Sos Avetisyan, Vladimir Vardanyan met with the Head of the Danish Delegation to PACE Lars Aslan Rasmussen.
The Armenian parliamentarians presented details on the war unleashed by Azerbaijan in Artsakh, underlined the fact of the involvement of the mercenary terrorists through Turkey in the military actions. It was noted that during the war an attempt was made to perpetrate the next genocide against the Armenian civilian population.
At the guest's request the Armenian parliamentarians touched upon the post-war situation, highlighted the issue of preservation of religious, historical and cultural heritage on the territories under the control of Azerbaijan.