ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի անկախության տոնի առթիվ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը Հայաստանի Անկախության տոնի առիթով շնորհավորական ուղերձ է հղել, որում ասվում է.
Սիրելի հայրենակիցներ
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Անկախության տոնի առիթով:
Բոլոր երկրներն իրենց պետական տոնացույցում ունենում են տասնյակ տոներ, որոնցից մեկը ամենագլխավորն է լինում: Հայերիս համար այդպիսին է Հայաստանի Անկախության տոնը, որը հավաստում է Հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը:
Անկախության անցած 14 տարիները մեզ համար եղել են դժվարին. ազգովին անցանք պատերազմի ու խաղաղության փորձությունների միջով եւ ապացուցեցինք մեզ ու աշխարհին, որ արժանի ենք անկախ երկիր ունենալուն, որը կարող ենք արդեն նաեւ ժառանգել մեր զավակներին` իբրեւ օրեցօր զարգացող պետություն:
Այսօր  Հայաստանի Հանրապետությունը իր զարգացման կարեւոր փուլում է` մենք նախապատրաստվում ենք մեր երկրի Հիմնական օրենքի փոփոխություններին, որոնց ընդունումը երաշխիք է դառնալու մեր հետագա զարգացման` ժողովրդավարության ու իրավական պետության կառուցման ճանապարհին: Իհարկե, դեռեւս բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ կան, սոցիալական ու տնտեսական դժվարություններ, որոնք պիտի միասնաբար հաղթահարենք` հասնելու բարգավաճ, տարածաշրջանում մրցունակ պետության մեր տեսլականին: Այդ խնդրի լուծմանն են միտված Հայաստանի Ազգային ժողովում ընդունվող օրենքները:
Սիրելի հայրենակիցներ, մեկ  անգամ  եւս շնորհավորում եմ Հայաստանի Անկախության 14-րդ տարելիցի կապակցությամբ, մաղթում եմ խաղաղություն, երջանկություն ու արդյունավետ աշխատանք` հանուն մեր Հայրենիքի բարգավաճման:

Поздравительное послание Председателя НС РА Артура Багдасаряна в связи с Днем независимости Армении
Председатель НС РА Артур Багдасарян направил поздравительное послание в связи с Днем независимости, в котором говорится:
Сердечно поздравляю вас в связи с праздником – Днем Независимости Армении.
Все страны в календаре своих государственных праздников имеют десятки праздников, один из которых - самый   главный. Для нас, армян, таковым является праздник Независимости Армении, свидетельствующий о праве жить на Родине свободно и независимо.
Прошедшиес обретения независимости 14 лет для нас были труднейшими – всей нацией прошли через испытания войной и миром и доказали самим и миру, что достойны независимой страны, которую уже можем также наследовать нашим детям как развивающееся день ото дня государство.
Сегодня Республика Армения наважном этапе своего развития – мы готовимся к изменениям в Основном Законе нашей страны, принятие которых станет залогом нашего дальнейшего развития - по пути демократии и созидания правового государства. Конечно, есть еще множество нерешенных проблем, социальных и экономических трудностей, которые должны преодолеть совместными усилиями – для достижения нашей мечты стать процветающим, конкурентоспособным в регионе государством. На решение этой задачи направлены законы, принимаемые Национальным Собранием Армении.
Дорогие соотечественники, еще раз поздравляю в связи с 14-й годовщиной Независимости Армении, желаю мира, счастья и плодотворной работы во имя благоденствия нашей Родины.