Դեկտեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր աշխատանքային քննարկում՝ «Սահմանամերձ շրջաններում ստեղծված իրավիճակի, առկա խնդիրների, լուծման ուղիների, սահմանների ճշգրտման, պահպանության եւ անվտանգության ապահովման հարցերի վերաբերյալ» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների պատգամավորները:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը նշել է, որ իրենք պաշտոնական հրավեր են ուղարկել ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությանը եւ Կառավարությանը, սակայն վերջիններս չեն ներկայացել քննարկմանը: Արման Աբովյանը ներկայացրել է քննարկման կազմակերպման ընթացքը:
Կապան համայնքի ղեկավար Գեւորգ Փարսյանը, ներկայացնելով ստեղծված իրադրությունը, իրազեկել է, որ սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանաթուրքական տանդեմի սանձազերծած պատերազմին սյունեցիները մասնակցել են ինչպես մարտի դաշտում, այնպես էլ թիկունքում՝ կրելով անդառնալի կորուստներ: Նա նշել է, որ հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գորիսում համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ խորհրդակցության ժամանակ առաջարկել է անցնել ինքնապաշտպանության, որից հետո սյունեցիներն արագ ինքնակազմակերպվել են եւ անցել իրենց բնակավայրերի ինքնապաշտպանությանը: Սյունիքի պաշտպանության համակարգող է նշանակվել գեներալ Արտակ Դավթյանը, ում՝ շահավետ դիրքեր զբաղեցնելու ցուցումով սյունեցիներն անվտանգության գոտու ապահովման նկատառումով ընտրել են այն բնագիծը, որը որոշակիորեն հեռու էր իրենց բնակավայրերից: Նշվել է, որ թեժ մարտեր են ընթացել Դավիթ Բեկի, Ուժանիսի, Կենտրոնական ու Ներքին Հանդի հատվածներում, զոհեր են եղել, սյունեցիներին հաջողվել է պահպանել այդ բնագծերը: Գեւորգ Փարսյանի խոսքով՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ թեպետ ասվում է, որ ՀՀ եւ ԱՀ զինված ուժերը պետք է մնան այնտեղ, որտեղ այդ պահին կանգնած են, սակայն դեկտեմբերի 17-ի առավոտյան անսպասելիորեն Պաշտպանության նախարարության կողմից բնագծերը թողնելու հրաման է իջեցվել: Բանախոսի գնահատմամբ՝ այժմ թշնամին Սյունիք բնակավայրի բնակելի հատվածից 100 մետր հեռավորության վրա է գտնվում, Կապանի բնակելի հատվածից՝ մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա:
Կապան համայնքի ղեկավարը բարձրաձայնել է նաեւ ճանապարհների անվտանգության հետ կապված խնդիրները՝ նշելով, որ 3 խնդրահարույց ուղղություն կա՝ Կապան-Գորիս, Կապան-Ճակատեն եւ Կապան-Ագարակ գյուղ հատվածները: Նրա տեղեկացմամբ՝ այսօրվա դրությամբ Կապան-Գորիս, Կապան-Ճակատեն ճանապարհները գործում են, բայց Կապան-Ագարակ գյուղ տանող ճանապարհն անցել է թշնամու հսկողության տակ եւ որեւէ կարգավորում դեռ չկա: Կա այլընտրանքային ճանապարհ, որը հիմնանորոգման կարիք ունի: Գեւորգ Փարսյանի խոսքով՝ բնակչությունը թեպետ անհանգիստ է, սակայն խուճապ չկա: Նրա համոզմամբ՝ պետք է ամեն ինչ անել ազգաբնակչության անվտանգության ապահովման համար:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում պատգամավորները բարձրաձայնել են մի շարք վիճահարույց խնդիրներ, որոնք առնչվել են հակառակորդի թիրախում հայտնված մի շարք համայնքների հայաթափման հնարավորությանը, Կապան-Գորիս ճանապարհահատվածում քաղաքացիների համար առկա վտանգներին, սահմանամերձ բնակավայրերի անվտանգության ապահովմանն ուղղված քայլերին, դիրքային տեղորոշման խնդրահարույց հարցերին եւ այլն:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Սյունիքի, Կապանի, Գորիսի, Քաջարանի, Մեղրիի համայնքապետերին՝ մեր սահմանները պահպանելու ուղղությամբ ամեն ինչ անելու համար: Պատգամավորը մտահոգություն է հայտնել Սյունիքի մարզի կարեւոր եւ առանցքային դիրքերը հանձնելու վերաբերյալ: Նաիրա Զոհրաբյանն առաջարկել է առաջիկայում Կապանում կազմակերպել քննարկում՝ սահմանամերձ համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ: Բանախոսի տեղեկացմամբ՝ խմբակցությունը հանդես է գալու օրենսդրական նախաձեռնությամբ, ըստ որի՝ պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում սահմանապահ համայնքների բնակիչները եւս կօգտվեն օրենքով նման կարգավիճակ ունեցող համայնքների բնակիչների համար սահմանված հարկային արտոնություններից:
Քննարկման ընթացքում հեռախոսակապ է հաստատվել Շուռնուխ հայմայնքի ղեկավար Հակոբ Արշակյանի հետ: Ներկայացնելով Շուռնուխում տիրող իրավիճակը՝ նա նշել է, որ այս պահին հայտնի չէ, թե գյուղի որ հատվածն է անցնելու հակառակորդի վերահսկողության ներքո: ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը Հակոբ Արշակյանին վստահեցրել է, որ խորհրդարանականներն իրենց լիազորությունների շրջանակում ամեն ինչ արել են ու անելու են՝ ի աջակցություն սահմանամերձ համայնքերի պաշտպանության:
Օրենսդիրները մտահոգություն են հայտնել հայկական որոշ բնագծեր հանձնելու վերաբերյալ, խոսել սահմանների ճշգրտման եւ սահմանազատման գործընթացի մասին. նշվել է, որ միջազգային իրավունքի նորմերի համաձայն՝ անթույլատրելի է սահմանների ամրագրում GPS համակարգով: Որոշ պատգամավորներ կարեւորել են այլընտրանքային կառույցների ստեղծումը, հատկապես Սյունիքում թունելային շինարարությունը:
Քննարկման ավարտին Արման Աբովյանը նշել է, որ հնչած բոլոր առաջարկներն ուսումնասիրվելու են, իսկ բարձրաձայնված խնդիրներին կտրվեն օրենսդրական լուծումներ:  Բանախոսը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, որոնք պաշտպանում են մեր հայրենիքը թե՛ Հայաստանում եւ թե՛ Արցախում:

Working Discussion in Parliament
On December 25, at the initiative of the RA NA Prosperous Armenia Faction a working discussion was organized on the theme “On Situation Created in Border Regions, the Issues of the Existing Problems, the Ways of Its Solution, Specification of Borders, Ensuring Its Prosecution and Security.” The deputies of the NA Prosperous Armenia and Bright Armenia factions.
The Secretary of the NA Prosperous Armenia Arman Abovyan noted that they officially sent official invitation to the NA My Step Faction and the Government, but the members of the Faction did not come to the discussion. Arman Abovyan presented the procedure of the discussion organization.
Introducing the created situation, the Head of Kapan community Gevorg Parsyan informed that at the war unleashed by the Azeri-Turkish tandem on September 27, took part in the battlefield, as well as in the rear, having irreparable losses. He noted that on October 18, during the consultation with the participation of the heads of the communities in Goris, the RA Prime Minister proposed to turn to self-defense, after which the residents of Syunik quickly got self-organized and turned to self-defense of their settlements. It was noted that hot battles had been under process in the parts of Davit Bek, Uzhanis, the Central and Inner Hund: there were victims, and the residents of Syunik succeeded to preserve those borderlines. According to Gevorg Parsyan, though the November 9 statement says that the RA and AR armed forces shall remain there, where they stand, but in the morning of December 17, an order has been given to leave the borderlines by the Ministry of Defense. As the rapporteur has assessed, now the enemy is 100 metres far from the residential part of Syunik settlement, one kilometre from Kapan residential part.
The Head of Kapan community has also voiced the problems related to the security of the roads, noting that there are three disputable directions: Kapan-Goris, Kapan-Tchakaten and Kapan-Agarak villages. As he has informed, by now Kapan-Goris, Kapan-Tchakaten roads function, but the road taking to Kapan-Agarak village has passed under the enemy’s control, there is still no regulation. There is alternative road, which needs to be completely repaired. According to Gevorg Parsyan, though the population is not calm, but there is no panic. To his conviction, we shall do our best for ensuring the security of the population.
In the Q & A session, the MPs voiced a number of disputable problems, which related to the possibility of moving the Armenians of a number of communities that appeared on the adversary’s target, the dangers existing for the citizens in Kapan-Goris road part, the steps aimed at ensuring the security of the borderline settlements, the disputable issues of the positional location decision, etc.
In her speech the deputy of the NA Prosperous Armenia Faction Naira Zohrabyan thanked the heads of the communities of Syunik, Kapan, Goris, Kajaran and Meghri for doing their utmost to protect our borders. The MP expressed concern over handing over the important and key positions of Syunik Marz.
Naira Zohrabyan proposed to organize discussion in Kapan in the near future with the participation of the heads of the border communities. As the rapporteur has informed, the faction will take an initiative, according to which, the residents of the border communities in the situation created after war also will make use of the tax privileges established for the residents of the communities having similar status by law.
During the discussion, there was a telephone connection with the Head of Shurnukh community Hakob Arshakyan. Presenting the situation in Shurnukh, he noted that at that moment it was not known which part of the village would pass under the adversary’s control. The Secretary of the NA Prosperous Armenia Faction Arman Abovyan assured that the parliamentarians had done their best in the framework of their powers and would do their best for the support of the protection of the border communities.
The legislators have expressed their concern about handing over some Armenian borderlines, have spoken about the process of the specification and separation of the borders: it has been noted that according to the international law norms, it is inadmissible to fix the border by the GPS system. Some MPs emphasized the creation of the alternative structures, especially the tunnel construction in Syunik.
At the end of the discussion, Arman Abovyan noted that all the voiced proposals would be studied, and the problems would be solved by law. The rapporteur has thanked all the people, who defend our homeland both in Armenia and in Artsakh.