Ինչպիսի Հայաստան ենք ուզում տեսնել 2020 թվականին
Սեպտեմբերի 20-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում աշխատանքները սկսեց «Հա յաստան 2020» համաժողովը` «Արտադրողականության եւ մրցունակության աճ. Հայաստանիկայուն զարգացման ռազմավարություն» խորագրով: «Հայաստան.2020»  ծրագրի տնօրեն Արտաշես Կազախեցյանը, բացելով համաժողովը, ներկայացրեց ծրագրի գործադիր խորհրդի անդամներին ու համաժողովի խնդիրները:
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ուղերձը ընթերցեց ՀՀ նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական Վահրամ Ներսիսյանցը:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը խորհրդարանի անունից ողջունեց համաժողովի մասնակիցներին եւ վստահություն հայտնեց, որ համաժողովը կնպաստի Հայաստանում տնտեսական բարեփոխումների խորացմանը: Նաբարձր գնահատեց «Հայաստան 2020»  ծրագիրը, նշելով, որ ծանոթ է խորհրդի մի քանի անդամների հետ, զրուցել է ծրագրի հեռանկարների, գործողության, նպատակների ու խնդիրների մասին: Արթուր Բաղդասարյանը գտնում է, որ սա թերեւս առաջին փորձն է ասելու, թե մենք ինչ Հայաստան ենք ունենալու 2020 թվականին եւպետք է նախանձախնդիր լինել ծրագրինընթացք տալու համար: Խորհրդարանի նախագահը առանձնացրեցզբոսաշրջությանոլորտի ուսումնասիրությունները, որոնք«բավականին լավ հիմք կարող են հա նդիսանալ Հայաստանում զբոսաշրջությանզարգացման համար: Չնայած այսօր բոլորը խոսում են Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման մասին, բայց երեւի թե պետք է ընդունենք, որ խոսքերով առաջ չեն գնում, առաջ են գնում կոնկրետ գործերով, հստակ ռազմավարական ծրագրերով, եւ հետեւողականություն ցուցաբերելով, որ այդ ծրագրերը չմնան թղթի վրա, այլ կյանքում կենսագործվեն»:«Ես կարծում եմ, որ ժամանակը եկել է, եւ նույնիսկ մենք ուշացել ենք, պետք է միասին աշխատենք` ստեղծելու Հայաստանի զարգացման բիզնես-պլանը, այսինքն ոչ թե ըստ ճյուղերի, այլ ամբողջական, թե զարգացման ինչ գերակայություններ է ունենալու մեր երկիրը, տնտեսության որ ճյուղերն են հռչակվելու Հայաստանի համար առաջնային: Ես ուզում եմ մի փոքրիկ օրինակ բերել, խոսքը վերաբերում էթեթեւ արդյունաբերությանը, որը դեռեւս խորհրդային տարիներին հանրապետությունում զարգացման մեծ ներուժ էրպարունակում: Եւ այսօր, երբ ուսումնասիրում ենք մի շարք երկրների փորձը, տեսնում ենք, որ թեթեւ արդյունաբերությունը Հայաստանում զարգացման բավականին լուրջ հնարավորություններ ունի: Մեր երկրում գործազուրկների 65-70 տոկոսը երիտասարդ կանայք են, որոնք 40-50 տարեկան են եւ աշխատանքի շուկայում աշխատելու ոչ մի հնարավորություն չունեն: Այսօր մեր ազգի, մեր երկրի համար առաջնահերթ խնդիրը` մարդկանց աշխատանքով ապահովելն է: Մարդիկ այսօր պետությունից ուզում են ընդամենը մի բան` աշխատանք եւ աշխատանքով իրենց ընտանիքը, իրենց գլուխը պահելու հնարավորություն: Ինչպես տնտեսության առանձին ճյուղերի ռազմավարական ու մարտավարական ծրագրեր մշակելու անհրաժեշտություն կա, այնպես էլ գլոբալ հայեցակարգ մշակելու անհրաժեշտություն կա: ԱԺ-ի անունից դիմում եմ «Հայաստան 2020» ծրագրի մասնակիցներին` հայտնելով մեր պատրաստակամությունը աջակցելու ծրագրի կատարմանը»: Աժ նախագահըկարեւորեց Հայաստանի բիզնես-պլանի ստեղծումը,Հայաստանում տնտեսության զարգացման խոչընդոտները վերացնելը:«Բիզնեսը չպետք է դառնա սպորտի եւ պատերազմի կոմբինացիա, բիզնեսը պետք է դառնա մարդկանց հնարավորությունները,ստեղծագործական ունակությունները ազատ դրսեւորելու հնարավորություն, եւ պետությունը պետք է հանդես գա ոչ թե որպես մամլիչ մեքենա, այլ որպես գործընկեր»,- ասաց Արթուր Բաղդասարյանը:Նա շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի գործադիր խորհրդի անդամներին, որ ապրելով տարբեր երկրներում, 2002 թվականին համախմբվելով` կարողացել ենՀայաստանի համարլավ գործի հիմք դնել ու շարունակել:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը պատասխանեց նաեւ «Հայաստան.2020» համաժողովը լուսաբանող լրագրողների հարցերին.
-Ձեր գնահատականները առաջարկվող սցենարներին, ինչքանո՞վ են իրատեսական:
-Նախ` ինքը գաղափարը արդեն ողջունելի է, որ մեծ թվով հայրենակիցներ, մեծ թվով մարդիկ, կայացած մարդիկ համախմբվել են եւ որոշել են տալ Հայաստանի զարգացման իրենց տեսլականը, իրենց պատկերացումը: Ես ողջունեցի այս ծրագիրը, այս գաղափարը, որովհետեւ մարդիկ հետապնդում են լավ նպատակներ, լուսավոր նպատակներ, փորձում են իրենց տեսակետները ներկայացնել Հայաստանի տնտեսական զարգացման առաջնահերթությունների շուրջ: Ես կարծում եմ, որ իրոք անհրաժեշտություն կա ըստ տնտեսության ճյուղերի մշակել զարգացման հստակ ռազմավարություն, այնուհետեւ այդ ամենը ամփոփել մեկ միասնական բիզնես-պլանի մեջ, որը կլինի Հայաստանի տնտեսական զարգացման բիզնես-պլանը եւ հետեւողականորեն նաեւ սկսել այդ բիզնես ծրագրի իրականացման գործընթացը: Երիտասարդ մարդիկ` ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից մեր հայրենակիցները, եթե մտածում են իրենց մասնակցությամբ նպաստել Հայաստանում տեղի ունեցող տնտեսական բարեփոխումներին, մենք միանշանակորեն նրանց պետք է աջակցենք: Կարծում եմ, որ առաջիկայում պետք է համատեղ աշխատենք բոլոր շահագրգիռ նախարարությունների, գերատեսչությունների մասնակցությամբ, նաեւ իրենց աջակցությամբ` ունենալու տնտեսության զարգացման գերակայությունների վերաբերող որոշում:
-Պարոն Բաղդասարյան, Ձեր կարծիքով Հայաստանի գործարար էլիտան այսօր պատրա՞ստ է այդպիսի ծրագրեր ընկալելու եւ իր բիզնես-պլանում այդ ծրագրերը համահունչ դարձնելու:
-Մենք ունենք հրաշալի գործարար մարդիկ, մեր ժողովուրդը միշտ էլ աչքի է ընկել գործարարության բնագավառում իր առանձնահատուկ տաղանդով եւ կարծում եմ, որ նման քննարկումներն ունեն կարեւոր նշանակություն, որովհետեւ, ի վերջո, փորձում են տալ մի կարեւոր հարցի պատասխան` ինչպիսի՞ Հայաստան ենք ունենալու 2020 թվականին, այսինքն խոսելով երկրի տնտեսության զարգացման, գերակայությունների ռազմավարության մասին` կարծում եմ շատ կարեւոր է, որ այսօր մեր գործարարները նույնպես մասնակցեն, մասնակցեն գիտության ոլորտի ներկայացուցիչներ, կառավարության ոլորտի ներկայացուցիչներ եւ համատեղ նպաստենք, որպեսզի այս բիզնես-պլանը դառնա իրականություն:
-Պարոն Բաղդասարյան, այստեղ կարեւորվեց, որ կառավարությունըունենա իր մասնակցությունը հետագա ռազմավարության մշակման գործընթացում, որքանո՞վ կառավարությունը կմասնակցի:
-Ես կարծում եմ, որ կառավարությունը նույնպես կողջունի այս ծրագրի իրականացումը: Դուք լսեցիք ՀՀ նախագահի ուղերձը, ուղերձում մատնանշված ուղղությունները, այնպես որ ես կարծում եմ, որ կառավարությունը նույնպես իր ակտիվ մասնակցությունըկունենա, համենայնդեպս, ես` որպես ԱԺ նախագահ, հայտարարեցի, որ ԱԺ-ն պատրաստ է, ըստ ամենայնի, եւ մասնակցել, եւ աջակցել: Շատ լավ բան է արվում` մարդիկ հավաքվել են, երիտասարդ մարդիկ, հայորդիներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ուզում են իրենց մասնագիտական- խորհրդատվական աջակցությունը բերել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, ինչը մենք պետք է ողջունենք, պետք է միասին աշխատենք ավելի լավ Հայաստան, ավելի մրցունակ Հայաստան ունենալու համար: Եւ բոլորիս համար էլ պարզ է, որ այսօր, առավել քան երբեւէ, մեր երկրին անհրաժեշտ է ըստ ճյուղերի տնտեսական զարգացման առաջնահերթություններ, որը կամփոփվի, ինչպես նշեցի, մեկ միասնական բիզնես-պլանի մեջ, որը նաեւ բոլորին ցույց կտա, թե Հայաստանը տնտեսական ինչպիսի գերակայություններով է զարգանալու, որ ճյուղերի նախապատվությամբ մենք կարող ենք մեր երկիրը տանել առաջ, եւ ընդհանրապես ինչքան շատ մենք ունենանք հայեցակարգեր, ինչքան հանրային քննարկումներ կազմակերպենք, այնքան ավելի շատ դրական արդյունք կտա:
-Պարոն Բաղդասարյան, իսկ անձամբ Դուք ինչպե՞ս եք տեսնում 2020 թվականի Հայաստանը:
-Մենք պետք է կարողանանքուսումնասիրել աշխարհի առաջադեմ փորձը, դրան գումարել մեր երկրի ազգային առանձնահատկությունները եւ ձեւավորենք մեր երկրի տնտեսական զարգացման ծրագիրը:2020 թվականին նախ եւ առաջ կուզենայի տեսնել ամուր ժողովրդավարական ավանդույթների վրա խարսխված, տնտեսական զարգացման լավ հնարավորություններ ունեցող, մրցունակ, կազմակերպված երկիր: Մենք այսօր վստահաբար կարող ենք ասել, որ մենք կամաց-կամաց գնում ենք այդ ուղղությամբ, բայց մեզ անհրաժեշտ է պոռթկում կատարել. դրա համար ես շատ կարեւոր եմ համարում աշխատատեղերի ստեղծումը, որ մարդիկ կարողանան իրենց ընտանիքը, իրենց տունը պահել: Սա է առաջին գերակայությունը. այդ աշխատատեղերը ստեղծելու համար մենք պետք է ունենանք տնտեսական պլան, տնտեսական առաջնահերթություն, երկրի զարգացման ճիշտ հրամայականներ: Այս կապակցությամբ այս քննարկումը ես շատ կարեւոր եմ համարում:
Այնուհետեւ «Ֆլեգշիփ Վենչուրսի» տնօրեն Նուբար Աֆեյանը ներկայացրեց կազմակերպության ծրագիրը եւ համաժողովի նպատակները: «Հայաստանի տնտեսության աճի երկրորդ փուլը», «Հայաստանի մրցունակության տրաստային ընկերությունը», «Առանձին սեկտորների զարգացումը Հայաստանում», «Հայաստանի ապագայի տեսլականը» սոցիոլոգիական հարցման եւ սցենարների քննարկման արդյունքների ներկայացմամբ շարունակվեց համաժողովը, որն ամփոփվեց հետագա գործողությունների ծրագրի որոշարկմամբ:

Какую Армению хотим видеть в 2020 году
20 сентября в гостинице “Армения Мариотт” начал работу форум “Армения – 2020” – под девизом “Рост производительности и конкурентоспособности: стратегия стабильного развития Армении”. Директор программы “Армения – 2020” Арташес Казахецян, открывая форум, представил членов исполнительного совета и задачи форума.
Послание Президента РА Роберта Кочаряна зачитал советник Президента РА по экономичским вопросам Ваграм Нерсисянц.
Председатель НС Артур Багдасарян от имени парламента приветствовал участников форума и выразил уверенность в том, что форум будет содействовать углублению экономических реформ в Армении. Он высоко оценил программу “Армения-2020”, отметив, что знаком с несколькими членами совета, беседовал о перспективах, действии, целях и задачах программы. Артур Багдасарян находит, что это, пожалуй, первая попытка высказаться, какую Армению мы будем иметь в 2020 г. и мы должны быть заинтересованы в продвижении программы. Председатель парламента особо выделил изучение сферы туризма, которое может стать “довольно хорошей базой для развития туризма в Армении”. “Хотя сегодня все говорят о развития туризма в Армении, однако, наверное, следует принять, что на словах далеко не уедешь – движутся вперед конкретными делами, четкими стратегическими программами, и, проявляя последовательность, чтобы эти программы не остались на бумаге, а были претворены в жизнь”. “Я думаю, что пришло время, и мы даже опоздали, - надо совместно работать для создания бизнес-плана развития Армении, т.е. не по отраслям, а целостного: какие приоритеты развития должна иметь наша страна, какие отрасли экономики должны быть провозглашены первоочередными для Армении. Я хочу привести один маленький пример: речь идет о легкой промышленности, которая еще в советские годы имела в республике большой потенциал для развития. И сегодня, когда изучаем опыт ряда стран, видим, что легкая промышленность в Армении имеет довольно серьезные возможности развития. В нашей стране 65-70% безработных – молодые женщины 40-50 лет, которые на рынке труда никак не востребованы. Сегодня для нашей нации, нашей страны  первоочередная задача - обеспечение  людей работой. Люди сегодня хотят от государства всего лишь одного – работы и возможности содержать свою семью и себя. Есть необходимость разработки как стратегических и тактических программ для отдельных отраслей экономики, так и глобальной концепции. От имени НС обращаюсь к участникам программы “Армения-2020” и заявляю о нашей готовности содействовать выполнению программы”. Председатель НС отметил важность создания бизнес-плана Армении, устранения препятствий на пути развития экономики Армении. “Бизнес не должен стать комбинацией спорта и войны, бизнес должен предоставить людям свободно проявить возможности, творческие способности, и государство должно выступить не как прессовальная машина, а как партнер”, - сказал А.Багдасарян. Он выразил благодарность членам исполнительного совета, которые, живя в разных странах, сплотившись в 2002 г., сумели заложить для Армении основу доброго дела и продолжить его.
Председатель НС А. Багдасарян ответил также на вопросы журналистов, освещающих форум “Армения-2020”.
- Ваша оценка предлагаемых сценариев, насколько они реальны?
- Прежде всего, сама идея уже приветствуема; отрадно, что множество соотечественников, большое число людей, уже состоявшихся людей, сплотились и решили дать свою трактовку развития Армении, свое представление. Я приветствовал эту программу, эту идею, так как люди преследуют благие намерения, светлые цели, пытаются представить свои точки зрения по приоритетам экономического развития Армении. Я думаю, что действительно есть необходимость разработать четкую стратегию развития по отраслям хозяйства, затем все это обобщить в  едином бизнес-плане, который будет бизнес-планом экономического развития Армении, и последовательно начать также процесс реализации этой бизнес-программы. Если молодые люди – наши соотечественники из США, России, Германии – намерены своим участием содействовать проводящимся в Армении экономическим реформам, мы однозначно должны поддерживать их. Думаю, что в будущем мы должны работать совместно, при участии и поддержке заинтересованных министерств и ведомств, чтобы суметь вынести решение по приоритетам экономического развития.
- Господин Багдасарян, по Вашему мнению, готова ли деловая элита Армении к восприятию подобных программ и включению этих программ в свои бизнес-планы?
- У нас есть прекрасные бизнесмены, наш народ всегда выделялся своим особым талантом к предпринимательству и думаю, что подобные дебаты имеют важное значение, так как, в конце концов, пытаются дать ответ на важнейший вопрос: какую Армению будем иметь в 2020 году, то есть говоря о развитии экономики страны, о стратегии приоритетов, полагаю, очень важно, чтобы в разговоре участвовали также наши бизнесмены, представители научной сферы, представители правительственной сферы и совместными усилиями способствовали бы тому, чтобы этот бизнес-план стал реальностью.
- Господин Багдасарян, здесь было подчеркнуто, что правительство должно участвовать в процессе разработки дальнейшей стратегии, насколько правительство готово к этому?
- Я полагаю, что правительство также будет приветствовать реализацию этой программы. Вы слышали приветствие Президента РА, в послании указаны направления, так что я думаю, правительство также будет активно участвовать; во всяком случае, я как Председатель НС, заявил, что Национальное Собрание готово, судя по всему, и участвовать, и содействовать. Делается очень хорошее дело – люди собрались, молодые люди, армяне из разных стран, хотят оказать профессионально-консультационную поддержку экономическому развитию Армении, что мы должны приветствовать, должны совместно работать во имя более конкурентоспособной Армении. И для всех нас ясно, что сегодня, более чем когда-либо, нашей стране нужны приоритеты экономического развития по отраслям, что будет подытожено, как отметил, в  едином бизнес-плане, который также покажет всем,  какими экономическими приоритетами будет руководствоваться Армения, при предпочтении каких отраслей мы можем двигать нашу страну вперед, и вообще, чем больше концепций мы будем иметь, чем больше организуем общественных обсуждений, тем ощутимее будет положительный результат.
- Господин Багдасарян, какой видите Армению в 2020 году лично Вы?
- Мы должны изучить передовой опыт мира, присовокупить к этому национальные особенности нашей страны и сформировать программу экономического развития нашей страны. В 2020 г. хотел бы прежде всего видеть основанную на крепких демократических традициях, имеющую хорошие возможности экономического развития, конкурентоспособную, организованную страну. Сегодня мы уверенно можем сказать, что постепенно двигаемся в этом направлении, но нам необходим прорыв – для этого я считаю очень важным создание рабочих мест, чтобы люди могли содержать свою семью, свой дом. Именно это первоочередной приоритет: для создания рабочих мест мы должны иметь экономический план, экономический приоритет, верные императивы развития страны. В связи с этим настоящее обсуждение я считаю очень важным.
Далее директор “Флегшип Венчурс” Нубар Афеян представил программу организации и цели форума. Представлением итогов социологического опроса и обсуждения сценариев “Второй этап роста экономики Армении”, “Трастовая компания конкурентоспособности Армении”, “Развитие отдельных секторов в Армении”, “Видение будущего Армении” форум был подытожен и определены программы дальнейших действий.