Ինչպիսի Հայաստան ենք ուզում տեսնել 2020 թվականին
Սեպտեմբերի 20-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում աշխատանքները սկսեց «Հա յաստան 2020» համաժողովը` «Արտադրողականության եւ մրցունակության աճ. Հայաստանիկայուն զարգացման ռազմավարություն» խորագրով: «Հայաստան.2020»  ծրագրի տնօրեն Արտաշես Կազախեցյանը, բացելով համաժողովը, ներկայացրեց ծրագրի գործադիր խորհրդի անդամներին ու համաժողովի խնդիրները:
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ուղերձը ընթերցեց ՀՀ նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական Վահրամ Ներսիսյանցը:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը խորհրդարանի անունից ողջունեց համաժողովի մասնակիցներին եւ վստահություն հայտնեց, որ համաժողովը կնպաստի Հայաստանում տնտեսական բարեփոխումների խորացմանը: Նաբարձր գնահատեց «Հայաստան 2020»  ծրագիրը, նշելով, որ ծանոթ է խորհրդի մի քանի անդամների հետ, զրուցել է ծրագրի հեռանկարների, գործողության, նպատակների ու խնդիրների մասին: Արթուր Բաղդասարյանը գտնում է, որ սա թերեւս առաջին փորձն է ասելու, թե մենք ինչ Հայաստան ենք ունենալու 2020 թվականին եւպետք է նախանձախնդիր լինել ծրագրինընթացք տալու համար: Խորհրդարանի նախագահը առանձնացրեցզբոսաշրջությանոլորտի ուսումնասիրությունները, որոնք«բավականին լավ հիմք կարող են հա նդիսանալ Հայաստանում զբոսաշրջությանզարգացման համար: Չնայած այսօր բոլորը խոսում են Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման մասին, բայց երեւի թե պետք է ընդունենք, որ խոսքերով առաջ չեն գնում, առաջ են գնում կոնկրետ գործերով, հստակ ռազմավարական ծրագրերով, եւ հետեւողականություն ցուցաբերելով, որ այդ ծրագրերը չմնան թղթի վրա, այլ կյանքում կենսագործվեն»:«Ես կարծում եմ, որ ժամանակը եկել է, եւ նույնիսկ մենք ուշացել ենք, պետք է միասին աշխատենք` ստեղծելու Հայաստանի զարգացման բիզնես-պլանը, այսինքն ոչ թե ըստ ճյուղերի, այլ ամբողջական, թե զարգացման ինչ գերակայություններ է ունենալու մեր երկիրը, տնտեսության որ ճյուղերն են հռչակվելու Հայաստանի համար առաջնային: Ես ուզում եմ մի փոքրիկ օրինակ բերել, խոսքը վերաբերում էթեթեւ արդյունաբերությանը, որը դեռեւս խորհրդային տարիներին հանրապետությունում զարգացման մեծ ներուժ էրպարունակում: Եւ այսօր, երբ ուսումնասիրում ենք մի շարք երկրների փորձը, տեսնում ենք, որ թեթեւ արդյունաբերությունը Հայաստանում զարգացման բավականին լուրջ հնարավորություններ ունի: Մեր երկրում գործազուրկների 65-70 տոկոսը երիտասարդ կանայք են, որոնք 40-50 տարեկան են եւ աշխատանքի շուկայում աշխատելու ոչ մի հնարավորություն չունեն: Այսօր մեր ազգի, մեր երկրի համար առաջնահերթ խնդիրը` մարդկանց աշխատանքով ապահովելն է: Մարդիկ այսօր պետությունից ուզում են ընդամենը մի բան` աշխատանք եւ աշխատանքով իրենց ընտանիքը, իրենց գլուխը պահելու հնարավորություն: Ինչպես տնտեսության առանձին ճյուղերի ռազմավարական ու մարտավարական ծրագրեր մշակելու անհրաժեշտություն կա, այնպես էլ գլոբալ հայեցակարգ մշակելու անհրաժեշտություն կա: ԱԺ-ի անունից դիմում եմ «Հայաստան 2020» ծրագրի մասնակիցներին` հայտնելով մեր պատրաստակամությունը աջակցելու ծրագրի կատարմանը»: Աժ նախագահըկարեւորեց Հայաստանի բիզնես-պլանի ստեղծումը,Հայաստանում տնտեսության զարգացման խոչընդոտները վերացնելը:«Բիզնեսը չպետք է դառնա սպորտի եւ պատերազմի կոմբինացիա, բիզնեսը պետք է դառնա մարդկանց հնարավորությունները,ստեղծագործական ունակությունները ազատ դրսեւորելու հնարավորություն, եւ պետությունը պետք է հանդես գա ոչ թե որպես մամլիչ մեքենա, այլ որպես գործընկեր»,- ասաց Արթուր Բաղդասարյանը:Նա շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի գործադիր խորհրդի անդամներին, որ ապրելով տարբեր երկրներում, 2002 թվականին համախմբվելով` կարողացել ենՀայաստանի համարլավ գործի հիմք դնել ու շարունակել:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը պատասխանեց նաեւ «Հայաստան.2020» համաժողովը լուսաբանող լրագրողների հարցերին.
-Ձեր գնահատականները առաջարկվող սցենարներին, ինչքանո՞վ են իրատեսական:
-Նախ` ինքը գաղափարը արդեն ողջունելի է, որ մեծ թվով հայրենակիցներ, մեծ թվով մարդիկ, կայացած մարդիկ համախմբվել են եւ որոշել են տալ Հայաստանի զարգացման իրենց տեսլականը, իրենց պատկերացումը: Ես ողջունեցի այս ծրագիրը, այս գաղափարը, որովհետեւ մարդիկ հետապնդում են լավ նպատակներ, լուսավոր նպատակներ, փորձում են իրենց տեսակետները ներկայացնել Հայաստանի տնտեսական զարգացման առաջնահերթությունների շուրջ: Ես կարծում եմ, որ իրոք անհրաժեշտություն կա ըստ տնտեսության ճյուղերի մշակել զարգացման հստակ ռազմավարություն, այնուհետեւ այդ ամենը ամփոփել մեկ միասնական բիզնես-պլանի մեջ, որը կլինի Հայաստանի տնտեսական զարգացման բիզնես-պլանը եւ հետեւողականորեն նաեւ սկսել այդ բիզնես ծրագրի իրականացման գործընթացը: Երիտասարդ մարդիկ` ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից մեր հայրենակիցները, եթե մտածում են իրենց մասնակցությամբ նպաստել Հայաստանում տեղի ունեցող տնտեսական բարեփոխումներին, մենք միանշանակորեն նրանց պետք է աջակցենք: Կարծում եմ, որ առաջիկայում պետք է համատեղ աշխատենք բոլոր շահագրգիռ նախարարությունների, գերատեսչությունների մասնակցությամբ, նաեւ իրենց աջակցությամբ` ունենալու տնտեսության զարգացման գերակայությունների վերաբերող որոշում:
-Պարոն Բաղդասարյան, Ձեր կարծիքով Հայաստանի գործարար էլիտան այսօր պատրա՞ստ է այդպիսի ծրագրեր ընկալելու եւ իր բիզնես-պլանում այդ ծրագրերը համահունչ դարձնելու:
-Մենք ունենք հրաշալի գործարար մարդիկ, մեր ժողովուրդը միշտ էլ աչքի է ընկել գործարարության բնագավառում իր առանձնահատուկ տաղանդով եւ կարծում եմ, որ նման քննարկումներն ունեն կարեւոր նշանակություն, որովհետեւ, ի վերջո, փորձում են տալ մի կարեւոր հարցի պատասխան` ինչպիսի՞ Հայաստան ենք ունենալու 2020 թվականին, այսինքն խոսելով երկրի տնտեսության զարգացման, գերակայությունների ռազմավարության մասին` կարծում եմ շատ կարեւոր է, որ այսօր մեր գործարարները նույնպես մասնակցեն, մասնակցեն գիտության ոլորտի ներկայացուցիչներ, կառավարության ոլորտի ներկայացուցիչներ եւ համատեղ նպաստենք, որպեսզի այս բիզնես-պլանը դառնա իրականություն:
-Պարոն Բաղդասարյան, այստեղ կարեւորվեց, որ կառավարությունըունենա իր մասնակցությունը հետագա ռազմավարության մշակման գործընթացում, որքանո՞վ կառավարությունը կմասնակցի:
-Ես կարծում եմ, որ կառավարությունը նույնպես կողջունի այս ծրագրի իրականացումը: Դուք լսեցիք ՀՀ նախագահի ուղերձը, ուղերձում մատնանշված ուղղությունները, այնպես որ ես կարծում եմ, որ կառավարությունը նույնպես իր ակտիվ մասնակցությունըկունենա, համենայնդեպս, ես` որպես ԱԺ նախագահ, հայտարարեցի, որ ԱԺ-ն պատրաստ է, ըստ ամենայնի, եւ մասնակցել, եւ աջակցել: Շատ լավ բան է արվում` մարդիկ հավաքվել են, երիտասարդ մարդիկ, հայորդիներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ուզում են իրենց մասնագիտական- խորհրդատվական աջակցությունը բերել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, ինչը մենք պետք է ողջունենք, պետք է միասին աշխատենք ավելի լավ Հայաստան, ավելի մրցունակ Հայաստան ունենալու համար: Եւ բոլորիս համար էլ պարզ է, որ այսօր, առավել քան երբեւէ, մեր երկրին անհրաժեշտ է ըստ ճյուղերի տնտեսական զարգացման առաջնահերթություններ, որը կամփոփվի, ինչպես նշեցի, մեկ միասնական բիզնես-պլանի մեջ, որը նաեւ բոլորին ցույց կտա, թե Հայաստանը տնտեսական ինչպիսի գերակայություններով է զարգանալու, որ ճյուղերի նախապատվությամբ մենք կարող ենք մեր երկիրը տանել առաջ, եւ ընդհանրապես ինչքան շատ մենք ունենանք հայեցակարգեր, ինչքան հանրային քննարկումներ կազմակերպենք, այնքան ավելի շատ դրական արդյունք կտա:
-Պարոն Բաղդասարյան, իսկ անձամբ Դուք ինչպե՞ս եք տեսնում 2020 թվականի Հայաստանը:
-Մենք պետք է կարողանանքուսումնասիրել աշխարհի առաջադեմ փորձը, դրան գումարել մեր երկրի ազգային առանձնահատկությունները եւ ձեւավորենք մեր երկրի տնտեսական զարգացման ծրագիրը:2020 թվականին նախ եւ առաջ կուզենայի տեսնել ամուր ժողովրդավարական ավանդույթների վրա խարսխված, տնտեսական զարգացման լավ հնարավորություններ ունեցող, մրցունակ, կազմակերպված երկիր: Մենք այսօր վստահաբար կարող ենք ասել, որ մենք կամաց-կամաց գնում ենք այդ ուղղությամբ, բայց մեզ անհրաժեշտ է պոռթկում կատարել. դրա համար ես շատ կարեւոր եմ համարում աշխատատեղերի ստեղծումը, որ մարդիկ կարողանան իրենց ընտանիքը, իրենց տունը պահել: Սա է առաջին գերակայությունը. այդ աշխատատեղերը ստեղծելու համար մենք պետք է ունենանք տնտեսական պլան, տնտեսական առաջնահերթություն, երկրի զարգացման ճիշտ հրամայականներ: Այս կապակցությամբ այս քննարկումը ես շատ կարեւոր եմ համարում:
Այնուհետեւ «Ֆլեգշիփ Վենչուրսի» տնօրեն Նուբար Աֆեյանը ներկայացրեց կազմակերպության ծրագիրը եւ համաժողովի նպատակները: «Հայաստանի տնտեսության աճի երկրորդ փուլը», «Հայաստանի մրցունակության տրաստային ընկերությունը», «Առանձին սեկտորների զարգացումը Հայաստանում», «Հայաստանի ապագայի տեսլականը» սոցիոլոգիական հարցման եւ սցենարների քննարկման արդյունքների ներկայացմամբ շարունակվեց համաժողովը, որն ամփոփվեց հետագա գործողությունների ծրագրի որոշարկմամբ:

What Kind of Armenia do we want to see in 2020?
On September 20, in the “Armenia Marriot” hotel the works began the forum “Armenia 2020” under the heading “Productivity and Competitive Growth : Armenia's Sustainable Development Strategy Opening the forum, Artashes Kazakhetzyan, Director of “Armenia 2020” program, presented the executive board members of the program and the problems of the forum.
Vahram Nersisyants, RA President’s Adviser on Economic Issues, read RA President Robert Kocharyan’s message.
NA President Artur Baghdasaryan, in the name of the parliament greeted the participants of the forum and expressed confidence that the forum will promote the deepening of the economic amendments in Armenia. He highly estimated “Armenia 2020” program, noting that he knows some members of the board, talked about perspectives of the program, action, goals and problems. Artur Bagdasaryan finds that it’s, perhaps, the first attempt to say what kind of Armenia we’ll have in 2020 and should be zealous for giving course to the program. NA President specified the studies of the tourism sphere, which can be a rather basis for the tourism development in Armenia. Though, today all speak about the tourism development in Armenia, but evidently should accept that one can’t go ahead by words, but - by concrete programs, explicit strategic programs, and displaying consistence, that those programs will be realized in the life. I think that the time has come and even we have been late, we should work together to create the business plan of the development of Armenia, i.e. not according to the branches but complete, and which development priorities will have our country, which economic branches should declare priority for Armenia. I would like to give an example, the thing is the light industry, which in the Soviet years still contained a great potential of the development in the republic. And today, when we study the experience of a number of countries, we see that the light industry in Armenia has rather serious opportunities of the development. In our country the 65-70% of the unemployed are young women, they are 40-50 years old, and they have no possibility to work in the job market. Today, for our nation, for our country the foremost problem is to provide the people with job. Today, the people want from the state only one thing – job and to get opportunity keeping their family with job. As there is a necessity to work out strategic and tactical programs of certain branches of economy, there is also necessity to work out global concepts in the name of the National Assembly. I apply to the participants of “Armenia 2020” program informing our readiness to support the implementation of the program. NA President highlighted the creation of the business plan of Armenia, the elimination of the obstacles of the development of the economy of Armenia. “Business shouldn’t become a combination of sport and war, business should become a possibility to freely express the people’s opportunities, creative ability and the state should appear not as a press machine, but as a partner,” said Artur Baghdasaryan. He thanked the program’s executive board members that living in different countries, consolidating in 2002, they have been able to put good basis for Armenia and continue.
NA President also answered the journalists’ questions covering forum “Armenia 2020.”
- Your estimations to the presented scenarios, to what extent are they realistic?
- First, the idea itself that a number of compatriots, a big number of people were consolidated and have decided to give their vision, their view of the development of Armenia, has already been greeted. I greeted this program, this idea, because people pursue good goals, light goals, trying to present their viewpoints about the foremost of the economic development of Armenia. I think there is really a necessity, according to the branches of the economy, to work out distinct strategy of the development, then all that sum up in one united business plan, which will be the business plan of the economic development of Armenia and also consistently begin the process of the fulfillment of that business plan. Young men from USA, Russia, Germany our compatriots, if they think to promote with their participation to economic reforms taking place in Armenia, we should assist them. I think that in future we should work jointly with the participation of all the interested ministries, institutions, as well as by their support having a decision concerning the priorities of the development of the economy.
- Mr. Baghdasaryan, in your opinion, is the business elite of Armenia ready to perceive such programs and those programs make sound in its business plan?
- We have wonderful businessmen, our people always distinguish by their special/ talent in the business sphere, and I think that such discussions have important meaning, because finally they tried to give an answer to an important question: which kind of Armenia we’ll have in 2020? So, speaking about the development of the economy of the country, about the strategy of the priorities, I think it’s very important that today our businessmen also take part, as well as the representatives of science sphere, representatives of the government, and we’ll jointly promote, so that this business plan becomes a reality.
- Mr. Baghdasaryan, here it was highlighted that the government has its participation in the further process of developing the strategy, how will the government take part?
- I think that the government also will greet the fulfillment of this program. You listened to RA President’s message, the indicated directions in the message, so I think that the government also will have its active participation, in any case, I, as NA President, announced, that the National Assembly is ready, in all appearances, either take part or support. Having been done a very good thing: people were consolidated, young men, Armenians from the different countries of the world, they want to bring their professional advisory assistance to the economic development of Armenia, which we should greet, work together for having better Armenia, for having more competitive Armenia. And for all of us is clear that today, more than ever, it’s necessary to our country, according to the branches, the priorities of the economic development, which will be summed up, as I noted, in one jointly business plan, which also will show everybody, with what kind of economic priorities Armenia will develop, by which preference of the branches we can promote our country, and generally, we’ll have concepts: as many public discussions we organize, as many positive results we’ll have.
- Mr. Baghdasaryan, and personally you, how do you see Armenia in 2020?
- We should be able to study the progressive experience of the world, plus the national peculiarities of our country and form the economic development program of the country. In 2020, first of all, I would like to see a country anchored on the firm democratic traditions, having good opportunities of the economic development, competitive and organized. Today, we confidently can say that we go step by step in that direction but it’s necessary for us to make a burst, for that I consider important the creation of jobs, that people can keep their family, keep their home. This is the first priority: for creating those jobs we should have economic plan, economic priority, right imperatives of the development of the country. According to this, I consider this discussion very important.
Then, Nubar Afeyan, Director of “Flagship Ventures” company presented the program of the organization and the goals of the forum. The forum continued by presenting the results of the sociological survey and discussion of the scenarios of “The Second Stage of the Economic Growth of Armenia,” “The Trust Friendship of the competitiveness of Armenia,” “The Development of Certain Sections in Armenia”, “The Vision of Armenia’s future,” and was summed by the differentiation of further actions of the program.