ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին, որն ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ հարաբերություններում ունեցած անձնական ներդրման համար: Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել երկու երկրների հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ այս համատեքստում առանձնակի ընդգծելով դեսպանի ավանդը երկու խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցության խորացմանն ուղղված ջանքերը:
Արարատ Միրզոյանը դեսպանին է ներկայացրել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության կնքումից հետո ստեղծված իրավիճակը եւ ընդգծել, որ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին զուգահեռ հայկական կողմի համար այս պահին առաջնահերթ է հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձման հարցը: ՀՀ ԱԺ նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի գործընկեր բոլոր երկրները պետք է ջանքեր գործադրեն գերիների վերադարձի խնդրի լուծման ուղղությամբ:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին արդյունավետ համագործակցության համար՝ վստահեցնելով, որ իր հետագա գործունեության ընթացքում եւս կփորձի նպաստել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը: Թիմուր Ուրազաեւը համոզմունք է հայտնել, որ Ղազախստանը շահագրգռված է խորացնելու Հայաստանի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին Ղազախստանում կայացած խորհրդարանի Մաժիլիսի ընտրություններին միջազգային դիտորդական առաքելության շրջանակում մասնակցելու համար:
Դեսպանը, կարեւորելով խաղաղությունը տարածաշրջանի երկրների միջեւ, նշել է, որ ղազախական կողմը մշտապես կոչ է արել առկա խնդիրները կարգավորել բանակցային սեղանի շուրջ: Նրա գնահատմամբ՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը կարող է զարգացման եւ նոր կապերի ընդլայնման հնարավորություններ ստեղծել: Թիմուր Ուրազաեւը վստահեցրել է, որ Ղազախստանը ջանքեր կգործադրի հումանիտար խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Քննարկելով երկկողմ համագործակցության օրակարգը` կողմերն անդրադարձել են առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը, ապրանքաշրջանառության աճի տեմպերին, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում փոխշահավետ համագործակցությանը, երկկողմ եւ բազմակողմ կապերի խթանմանը եւ այլ հարցերի:

Прощальная встреча А.Мирзояна с послом Казахстана в РА
14 января Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в Армении Т.Уразаева, завершающего дипломатическую миссию в РА.
Приветствуя гостя, А.Мирзоян поблагодарил посла за личный вклад в отношения между Арменией и Казахстаном. Глава парламента высоко оценил нынешний уровень связей двух стран, в этом контексте особо подчеркнув усилия посла в углублении взаимосвязей двух парламентов.
А.Мирзоян представил послу ситуацию, сложившуюся после подписания 10 ноября трехстороннего Заявления, и подчеркнул, что наряду с процессом деблокады региональных структур для армянской стороны первоочередным является вопрос возвращения армянских военнопленных и плененных лиц.  По мнению Председателя НС, все страны-партнеры Армении и Азербайджана должны приложить усилия для решения проблемы возвращения пленных.
Посол поблагодарил А.Мирзояна за плодотворное сотрудничество, заверив, что в ходе своей дальнейшей деятельности также попытается содействовать развитию отношений Армении и Казахстана.   Т.Уразаев выразил уверенность, что Казахстан заинтересован в эффективном взаимодействии с Арменией, поблагодарив армянскую сторону за участие в рамках международной наблюдательной миссии в состоявшихся в Казахстане парламентских выборах Маджлиса.
Т.Уразаев, особо выделив важность мира между странами региона, отметил, что казахская сторона всегда призывала к урегулированию существующих проблем за столом переговоров. В его оценке, деблокада транспортных структур в регионе может создать возможности для развития и расширения новых связей. Посол заверил, что Казахстан приложит усилия для решения гуманитарных вопросов.
Обсуждая повестку двустороннего сотрудничества, стороны обратились к расширению торгово-экономических связей, темпам роста товарооборота, взаимовыгодному сотрудничеству на международных парламентских площадках, упрочению двусторонних и многосторонних отношений, а также к  другим вопросам.