Հալե քաղաքում տեղի ունենալիք երաժշտական փառատոնին կմասնակցի նաեւ Հայաստանի կամերային երգչախումբը
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Գերմանիայի «Սաքսոնիա Անհալդ» կոմպոզիտորների միության նախագահ Թոմաս Բուխհոլցի եւ Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Հարություն Թոփիկյանի հետ:
Պարոն Բուխհոլցը, որը նաեւ Հալե քաղաքում կազմակերպվող ամենամյա փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է, նշեց, որ վերջին տարիներին ակտիվ համագործակցում է հայ երաժիշտների հետ, Հալեում հնչում են հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ հայկական երաժշտախմբերի ու երգչախմբերի կատարմամբ: Գերմանացի կոմպոզիտորը տեղեկացրեց, որ այս տարի նոյեմբերի 11-19-ը Հալեում տեղի ունենալիք փառատոնին կմասնակցի նաեւ Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը, իսկ փառատոնի մեկ օրը կնվիրվի Հայոց եղեռնի 90-ամյակին:
Տիկին Հակոբյանը կարեւորեց հայ-գերմանական մշակութային կապերի զարգացումը եւ պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու այդ կապերի էլ ավելի ամրապնդմանը:

Armenian Chamber Choir to Take Part in Forthcoming Festival in Halle
On September 22, Hranush Hakobyan, Chairwoman of RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth met Tomas Buchholz, Chairman of “Sachsen Anhalt” Composers’ Union of Germany and Harutiun Topikyan, Artistic Director of the Armenian State Chamber Choir.
Mr. Buchholz, who is also the Artistic Director of the annually organized festival, noted that during the recent years he actively cooperated with the Armenian musicians, the works of the Armenian composers sound in Halle with participation of Armenian musical groups and choirs. The German composer informed that this year at November 11-19 forthcoming festival Armenian State Chamber Choir will also take part, and a day of the festival will be dedicated to the 90th anniversary of the Armenian Genocide.
Mrs. Hakobyan highlighted the development of the Armenian-German cultural ties and expressed readiness to promote those ties to be more strengthened.