Հալե քաղաքում տեղի ունենալիք երաժշտական փառատոնին կմասնակցի նաեւ Հայաստանի կամերային երգչախումբը
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Գերմանիայի «Սաքսոնիա Անհալդ» կոմպոզիտորների միության նախագահ Թոմաս Բուխհոլցի եւ Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Հարություն Թոփիկյանի հետ:
Պարոն Բուխհոլցը, որը նաեւ Հալե քաղաքում կազմակերպվող ամենամյա փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է, նշեց, որ վերջին տարիներին ակտիվ համագործակցում է հայ երաժիշտների հետ, Հալեում հնչում են հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ հայկական երաժշտախմբերի ու երգչախմբերի կատարմամբ: Գերմանացի կոմպոզիտորը տեղեկացրեց, որ այս տարի նոյեմբերի 11-19-ը Հալեում տեղի ունենալիք փառատոնին կմասնակցի նաեւ Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը, իսկ փառատոնի մեկ օրը կնվիրվի Հայոց եղեռնի 90-ամյակին:
Տիկին Հակոբյանը կարեւորեց հայ-գերմանական մշակութային կապերի զարգացումը եւ պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու այդ կապերի էլ ավելի ամրապնդմանը:

В предстоящем музыкальном фестивале в городе Галле будет участвовать также Камерный хор Армении
22 сентября председатель Постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Грануш Акопян встретилась с председателем Союза композиторов Германии “Саксония Анхальт” Томасом Бухгольцем и художественным руководителем Государственного Камерного хора Армении Арутюном Топикяном.
Г-н Бухгольц, который является также художественным руководителем ежегодно проводимого в городе Галле фестиваля, отметил, что в последние годы активно сотрудничают с армянскими музыкантами, в Галле звучат произведения армянских композиторов в исполнении армянских музыкантов и музыкальных групп. Немецкий композитор сообщил, что в предстоящем в этом году в Галле 11-19 ноября фестивале будет участвовать также Государственный Камерный хор Армении, а один из дней фестиваля будет посвящен 90-летию Геноцида армян.
Г-жа Акопян подчеркнула важность развития армяно-германских культурных связей и выразила готовность содействовать еще большему их укреплению.