Նոր մանրամասներ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներից
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը փետրվարի 2-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ ներկայացրեց ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներից,  որոնք  ընթացել են  հունվարի  25-28-ը Ստրասբուրգում:
Ասուլիսին մասնակցեցին պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը,  անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Տաթեւիկ Հայրապետյանը, Սոս Ավետիսյանը,  Հովհաննես Իգիթյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը:
Ռուբինյանը հայտնեց, որ պատվիրակությունը նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցել է հիբրիդային կարգով. առցանց եղանակով աշխատել են Միքայել Մելքումյանը եւ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ հայկական պատվիրակության առաջնահերթ խնդիրը եղել է  Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծված  պատերազմից հետո առաջացած խնդիրների, մասնավորապես՝  ռազմագերիների վերաբերյալ հարցի բարձրաձայնումը: Այդ կապակցությամբ պատվիրակությունն առաջարկել էր  հայ ռազմագերիների հարցը  ներառել ԵԽԽՎ նստաշրջանի օրակարգում, ինչը, սակայն, ԵԽԽՎ բյուրոն մերժել է:  Պատվիրակությունը  քիչ հավանական է համարել, որ   առաջարկը կներառվի ընթացիկ  քննարկման հարցերի շարքում: Այլ թեմաներ, մասնավորապես, Ալեքսեյ Նավալնիի վերաբերյալ հարցը  եվրոպացի պատվիրակների շրջանում առաջնային է եղել:
Չներառվելով օրակարգում՝ ռազմագերիների հարցն այնուամենայնիվ քննարկվել է թե՛ ԵԽԽՎ բյուրոյում, թե՛ քաղաքական խմբերում ու նույնիսկ հարցեր են ուղղել ԵԽ գլխավոր քարտուղարին: Հետագայում էլ հայտարարություններ են արվել «Twitter» սոցիալական կայքում՝ պնդումներով, որ հայ ռազմագերիները պետք է անմիջապես վերադարձվեն:
Պատվիրակության ղեկավարը հանդիպումներ է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղարի, Մարդու իրավունքների հանձնակատարի, ԵԽԽՎ նախագահի հետ, որտեղ նույնպես  քննարկման հիմնական թեման  հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցն է եղել: Նաեւ նշվեց, որ  Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի անվտանգության երաշխավորը:
Պատվիրակության անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանի գնահատմամբ՝ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում նրանց հաջողվել է հօդս ցնդեցնել Ադրբեջանի՝  իբրեւ թե կառուցողական եւ երկխոսելու պատրաստակամ  լինելու վերաբերյալ միֆը: Պատվիրակության անդամները  դրական գնահատեցին  տեղի ունեցած հանդիպումները, որոնց արդյունքում եվրոպական կառույցների հայտարարությունները գնահատվել են որպես ճնշումներ Ադրբեջանի նկատմամբ:

Новые подробности о работе зимней сессии ПАСЕ
2 февраля на созванной пресс-конференции делегация НС РА в ПАСЕ представила подробности о работе зимней сессии ПАСЕ, проходившей 25-28 января в Страсбурге.
В пресс-конференции приняли участие глава делегации Р.Рубинян, члены делегации В.Варданян, Т.Айрапетян, С.Аветисян, О.Игитян и Э.Марукян.
Р.Рубинян сообщил, что делегация участвовала в работе сессии в гибридном порядке – в онлайн режиме работали М.Мелкумян и Н.Зограбян.
По Рубиняну, первоочередной задачей армянской делегации являлось оглашение возникших в поствоенный период проблем вследствие развязанной Азербайджаном против Республики Арцах войны, в частности вопроса военнопленных. В связи с этим     делегация предложила включить вопрос армянских военнопленных в повестку дня сессии ПАСЕ, однако Бюро Ассамблеи отказало ей в этом.
Не будучи включенной в повестку дня, проблема военнопленных тем не менее обсуждалась как на Бюро ПАСЕ, так и в политических группах; были направлены вопросы также Генеральному секретарю СЕ. Позднее были сделаны заявления в соцсети Twitter о незамедлительном возвращении армянских военнопленных.
Состоялись встречи главы делегации НС с Генеральным секретарем СЕ, Комиссаром по правам человека, Председателем ПАСЕ, на которых основной темой обсуждения также являлся вопрос возвращения армянских военнопленных. Отмечено, что Армения продолжает оставаться гарантом безопасности Арцаха.
В оценке члена делегации Т.Айрапетян, в итоге состоявшихся дебатов им удалось развеять миф   Азербайджана о его готовности к конструктивному диалогу. Члены делегации позитивно оценили состоявшиеся встречи, в результате которых заявления европейских структур оценены как давление на Азербайджан.