Նոր մանրամասներ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներից
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը փետրվարի 2-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ ներկայացրեց ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներից,  որոնք  ընթացել են  հունվարի  25-28-ը Ստրասբուրգում:
Ասուլիսին մասնակցեցին պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը,  անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Տաթեւիկ Հայրապետյանը, Սոս Ավետիսյանը,  Հովհաննես Իգիթյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը:
Ռուբինյանը հայտնեց, որ պատվիրակությունը նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցել է հիբրիդային կարգով. առցանց եղանակով աշխատել են Միքայել Մելքումյանը եւ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ հայկական պատվիրակության առաջնահերթ խնդիրը եղել է  Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծված  պատերազմից հետո առաջացած խնդիրների, մասնավորապես՝  ռազմագերիների վերաբերյալ հարցի բարձրաձայնումը: Այդ կապակցությամբ պատվիրակությունն առաջարկել էր  հայ ռազմագերիների հարցը  ներառել ԵԽԽՎ նստաշրջանի օրակարգում, ինչը, սակայն, ԵԽԽՎ բյուրոն մերժել է:  Պատվիրակությունը  քիչ հավանական է համարել, որ   առաջարկը կներառվի ընթացիկ  քննարկման հարցերի շարքում: Այլ թեմաներ, մասնավորապես, Ալեքսեյ Նավալնիի վերաբերյալ հարցը  եվրոպացի պատվիրակների շրջանում առաջնային է եղել:
Չներառվելով օրակարգում՝ ռազմագերիների հարցն այնուամենայնիվ քննարկվել է թե՛ ԵԽԽՎ բյուրոյում, թե՛ քաղաքական խմբերում ու նույնիսկ հարցեր են ուղղել ԵԽ գլխավոր քարտուղարին: Հետագայում էլ հայտարարություններ են արվել «Twitter» սոցիալական կայքում՝ պնդումներով, որ հայ ռազմագերիները պետք է անմիջապես վերադարձվեն:
Պատվիրակության ղեկավարը հանդիպումներ է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղարի, Մարդու իրավունքների հանձնակատարի, ԵԽԽՎ նախագահի հետ, որտեղ նույնպես  քննարկման հիմնական թեման  հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցն է եղել: Նաեւ նշվեց, որ  Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի անվտանգության երաշխավորը:
Պատվիրակության անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանի գնահատմամբ՝ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում նրանց հաջողվել է հօդս ցնդեցնել Ադրբեջանի՝  իբրեւ թե կառուցողական եւ երկխոսելու պատրաստակամ  լինելու վերաբերյալ միֆը: Պատվիրակության անդամները  դրական գնահատեցին  տեղի ունեցած հանդիպումները, որոնց արդյունքում եվրոպական կառույցների հայտարարությունները գնահատվել են որպես ճնշումներ Ադրբեջանի նկատմամբ:

At February 2 press conference, the RA NA PACE Delegation presented details about the works of PACE Winter Session, which went on in Strasbourg on January 25-28.
The Head of the Delegation Ruben Rubinyan, the members Vladimir Vardanyan, Tatevik Hayrapetyan, Sos Avetisyan, Hovhannes Igityan and Edmon Marukyan took part in the press conference.
Rubinyan informed that the Delegation took part in the works of the Session in a hybrid manner. Mikayel Melkumyan and Naira Zohrabyan worked remotely.
According to him, the prior problem of the Armenian Delegation was the voicing of the problems emerged after the war unleashed against the Artsakh Republic by Azerbaijan, particularly the issue on the prisoners of war. In respect the Delegation proposed to include the item of the Armenian prisoners of war in the PACE Session agenda, which, however the PACE Bureau refused. The Delegation considered less possible that the proposal would be included among of the items for current debate. Other themes, particularly, the issue on Alexei Navalny had been of priority among the European delegates.
Nevertheless, not including the issue of the prisoners of war was debated both in the PACE Bureau and in the political groups, and even addressed questions to the CoE Secretary General. Later announcements were made on Twitter social website, claiming that the Armenian prisoners of war should be immediately returned.
The Head of the Delegation had meetings with the CoE Secretary General, the Human Rights Commissioner, the PACE President, where the issue of the return of the Armenian prisoners of war had been the main theme for debate. It has also been noted that Armenia continues remaining the warrant of Artsakh’s security.
To the assessment of the member of the Delegation Tatevik Hayrapetyan, as a result of debates they succeeded to blow out the air the myth on being ready for constructive dialogue by Azerbaijan. The members of the Delegation positively assessed the meetings, as a result of which the announcements by the European structures had been assessed as pressures against Azerbaijan.