ՀՀ ԱԺ անկախ պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանը, Վարդան Աթաբեկյանը, Աննա Գրիգորյանը, Սոֆիա Հովսեփյանը, Գոռ Գեւորգյանը եւ Սերգեյ Բագրատյանը փետրվարի 2-ին հանդիպեցին Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածու Լիլիթ Թադեւոսյանի, դատավորի թեկնածուներ Արմեն Մկրտչյանի եւ Արմեն Հայկյանցի հետ:
Հանդիպման ժամանակ քննարկում ծավալվեց դատաիրավական բարեփոխումների, ազատ դատարաններ ունենալու խնդիրների եւ հեռանկարների վերաբերյալ: Հանդիպման մասնակիցները կարեւորեցին անկախ դատական համակարգ ունենալու անհրաժեշտությունը, մտքեր փոխանակեցին դատարանների ծանրաբեռնվածության թոթափման ուղղությամբ անհրաժեշտ գործիքակազմի ստեղծման եւ Վճռաբեկ դատարանի գործունեության հաշվետվողականության, հասարակության հետ հետադարձ կապի անհրաժեշտության մասին:
Անկախ պատգամավորները լսեցին Վճռաբեկ դատարանի նախագահի եւ դատավորի թեկնածուներին, հարցեր ուղղեցին ոլորտային խնդիրների եւ դրանց կարգավորման ուղղությամբ թեկնածուների ունեցած տեսլականի վերաբերյալ:

2 февраля независимые депутаты НС Т.Товмасян, В.Атабекян, А.Григорян, С.Овсепян, Г.Геворкян и С.Багратян встретились с кандидатом на пост председателя Кассационного суда (КС) Л.Тадевосян, кандидатами в судьи А.Мкртчяном и А.Айкянцем.
В ходе встречи развернулись дебаты по судебно-правовым реформам, проблемам создания свободных судов и их перспективам. Участники подчеркнули необходимость формирования независимой судебной системы, обменялись мнениями по разработке инструментария для снижения нагрузки судов и подотчетности деятельности КС, необходимости обратной связи с обществом.
Независимые депутаты заслушали кандидатов на должности председателя и судей КС, ознакомились с их видением проблем сферы и их урегулировании.