Փետրվարի 3-ի ՀՀ Ազգային ժողովի հրավիրած արտահերթ նիստում  քննարկվեցին  «Սոցիալական աջակցության մասին», «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» եւ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը ձեռնարկել է կառուցվածքային փոփոխություններ,  ինչի արդյունքում  նախատեսվում է ստեղծել նոր կառույց՝ Միասնական սոցիալական ծառայություն: Այն կստեղծվի նախարարության բժշկասոցիալական փորձաքննության, զբաղվածության պետական գրասենյակների եւ մարզային ենթակայության սոցիալական աջակցության գործակալությունների ու համայնքային ենթակայության սոցիալական աջակցության բաժինների հիմքի վրա: Ծառայությունը մասնավորապես, կիրականացնի կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված ընտանիքի սոցիալական կարիքների գնահատում, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կնշանակի, կվերահաշվարկի  եւ կիրականացնի կենսաթոշակների, նպաստների եւ այլ դրամական վճարում, կապահովի զբաղվածության կարգավորման ամենամյա պետական ծրագրի իրականացում: Միավորվող չորս մարմիններում առկա 1824 հաստիքները պահպանվելու են, տեղի են ունենալու մրցույթներ: Մինչ մրցույթների անցկացումը աշխատակիցները հաստիքները կզբաղեցնեն պայմանագրային հիմունքներով:
Պատգամավորներն առաջարկեցին ներդնել սոցիալական օգնականի ծառայություն, ինչի կապակցությամբ  նախարարը նշեց, որ  այդ ուղղությամբ  արդեն աշխատանք  կատարվում է: Նշենք, որ սոցիալական օգնականը պետք է օգնի հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ծերերին եւ երեխաներին:
Մինչ փաթեթին անդրադառնալը Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը հայտնեց, որ հետպատերազմական Արցախում  որեւէ սոցիալական եւ հումանիտար խնդիր չկա, Արցախ են վերադարձել բոլոր այն արցախցիները, որոնք ունեն մշտական բնակության վայրեր: Ամբողջովին վերականգնված է գազի եւ էլեկտրաէներգիայի  մատակարարումը, կապը եւս գրեթե ամբողջովին վերականգնվել է:
Նախարարը նշեց նաեւ, որ ՀՀ Կառավարությունն այս ընթացքում ավելի քան 15 մլրդ  դրամի աջակցություն է ցուցաբերել Արցախի բնակչությանը, ինչն ավելի է, քան Հայաստանում գործող որեւէ սոցիալական աջակցություն ամսական կտրվածքով: Մեսրոպ Առաքելյանի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ եւ ԱՀ կառավարությունները համատեղ  իրականացնում են սոցիալական այն ծրագրերը, որոնք որոշակիորեն թեթեւացնում են քաղաքացիների հոգսերը:
ՀՀ ԱԺ«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Տարոն Սիմոնյանը հետաքրքրվեց, թե ինչպե՞ս է, որ պատերազմից  երեք ամիս անց  դեռեւս որեւէ տուն չի կառուցվել Արցախում այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը միջազգային օդանավակայան է կառուցում Ֆիզուլիում, ճանապարհներ է կառուցել Թալիշում, մինչեւ Շուշի ճանապարհ է կառուցելու եւ այլն: Ըստ նրա՝ հողի վրա պետք է տուն կառուցել, որ մարդը հողին կպած մնա:
Նախարար Առաքելյանը ցավով նշեց, որ պատգամավորը Արցախում կատարվող ծրագրերը համեմատում է Ադրբեջանում  իրականացվող  ծրագրերի հետ. «Ադրբեջանն առայսօր չի կարողացել էլեկտրաէներգիա անցկացնել Շուշիում, մինչդեռ Արցախն ամբողջությամբ ապահովված է 24-ժամյա հոսանքով, թեեւ պատերազմի ժամանակ բոլոր ենթակառուցվածքները ռմբակոծվել էին»: Առաքելյանը հայտնեց նաեւ, որ  այսօր առաջին փուլով մշտական բնակության համար շուրջ 1000 տուն է վերակառուցվում:

At February 3 extraordinary sitting of the RA National Assembly the amendments being proposed to the RA laws on Social Assistance, on State Administration System Bodies and on State Pensions were debated.
The RA Ministry of Labor and Social Affairs initiated structural changes, as a result of which a new structure – United Social Service is designed to create. It will be created on the basis of the social assistance of the medical-social examination of the ministry, employment state offices and social assistance agencies of regional subordination and social assistance divisions of community subordination.
The MPs have proposed to invest a social assistance service, and the Minister has noted that the work has already been in process in that direction.
Before turning to the package the Minister of Labor and Social Affairs Mesrop Arakelyan has informed that there is no social and humanitarian problem in post-war Artsakh, all the Artsakh people, who have permanent residential places, have returned to Artsakh. The gas and electricity supply, is completely, as well as the communication is also almost restored.
As Mesrop Arakelyan has informed, the RA and AR governments jointly carry out the programmes, which to certain extent facilitate the citizens' concerns.
The member of the RA NA Bright Armenia Faction Taron Simonyan has been interested why three months after the war no house has been built in Artsakh, when Azerbaijan is building an international airport in Fizuli, has built roads in Talish, will build a road to Shushi, etc.
Minister Arakelyan has noted with pain that the deputy compares the programmes being made in Artsakh with the ones being implemented in Azerbaijan. “Until now Azerbaijan could not have electricity in Shushi, meanwhile Artsakh is completely provided with 24-hour electricity, though during the war all the substructures have been bombed.” Arakelyan has also said that today 1000 houses are under construction for permanent residence at the first phase.