Հայաստանի եւ Լիտվայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ԱԺ այցելեց Լիտվայի դեսպանը
Հայաստանի եւ Լիտվայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի միջոցառումների շրջանակում խորհրդարան այցելեց ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն:
Մինչ հանդիպման պաշտոնական մասը դեսպանը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանին գրքեր հանձնեց:
Պատգամավորը Լիտվայի պետականության վերականգնման օրվա կապակցությամբ բարեկամական խմբի անունից շնորհավորեց հյուրին: Նա երախտագիտություն հայտնեց Լիտվա-Հայաստան բարեկամության խմբին ռազմագերիների՝ առանց պայմանների եւ անհապաղ վերադարձին վերաբերող հայտարարության համար, որով կոչ է արվում դադարեցնել նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը, արագացնել դիակների փոխանակման գործընթացը:
«Նման հայտարարությունները կարեւոր են, դրանք բախվում են հայ ռազմագերիների՝ հայրենիք վերադառնալու համար խոչընդոտներ ստեղծելու Ադրբեջանի ջանքերին: Ալիեւի կողմից հնչող հետեւողական սպառնալիքները վկայում են այն մասին, որ Ադրբեջանը մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ վստահության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին»,-ասաց Անուշ Բեղլոյանը:
Պատգամավորն ընդգծեց Ադրբեջանի վրա միջազգային հանրության ճնշումն ամրապնդելու հարցում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության եւ Սեյմասի միջխորհրդարանական կապերի խմբի համագործակցությունը` դադարեցնելու ապակայունացումը Հարավային Կովկասում եւ նպաստելու տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը:
Խմբի ղեկավարը կարեւորեց առաջիկայում երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի առցանց հանդիպման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը քննարկեցին Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքներին, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթների լիակատար իրագործմանը, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը վերաբերող եւ այլ հարցեր:

Посол Литвы посетила НС в рамках мероприятий к 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Литвой
В рамках мероприятий, посвященных 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Литвой, парламент посетила Чрезвычайный и Полномочный Посол Литовской Республики в РА Инга Станите-Толочкиене.
Перед официальной частью встречи посол вручила книги руководителю парламентской группы дружбы Армения – Литва   А.Беглоян.
Депутат от имени группы дружбы поздравила гостью с Днем восстановления литовской государственности. Она поблагодарила группу дружбы Литва – Армения за заявление о безоговорочном и немедленном возвращении военнопленных, призвав прекратить уголовное преследование против них и ускорить обмен телами.
«Подобные заявления важны, они препятствуют усилиям Азербайджана создавать препоны для возвращения армянских военнопленных на родину. Постоянные угрозы Алиева свидетельствуют, что Азербайджан бросает вызов усилиям международных посредников по укреплению доверия», - подчеркнула А.Беглоян.
Депутат отметила сотрудничество МИД РА и Межпарламентской группы по связям Сеймаса в усилении давления международного сообщества на Азербайджан – в целях прекращения дестабилизации на Южном Кавказе и содействия установлению прочного мира в регионе.
Руководитель группы особо выделила проведение в ближайшее время онлайн-встречи групп дружбы двух парламентов.
Стороны обсудили последствия войны, развязанной азербайджано-турецким тандемом против Арцаха, полное выполнение положений заявления от 9 ноября, укрепление межпарламентских связей и другие вопросы.