ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Մ. Թրեյսիին եւ Հայաստանում ԱՄՆ զարգացման ծրագրի գործակալության ղեկավար Դեւիդ Հոֆմանին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրեց կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո ստեղծված իրավիճակը եւ ընդգծեց՝ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց հայրենիք վերադարձի խնդիրն առաջնային կարեւորություն ունի հայկական կողմի համար: Խորհրդարանի խոսնակը հույս հայտնեց, որ Միացյալ Նահանգներն առավել ակտիվորեն կներգրավվեն այս խնդրի շուտափույթ կարգավորման գործում: Միրզոյանը նաեւ ընդգծեց, որ արցախյան հիմնախնդիրը չի կարելի կարգավորված համարել, քանի դեռ չի լուծվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի վրա:
Դեսպան Թրեյսին իր հերթին նշեց, որ ամերիկյան կողմը ջանքեր է գործադրում նպաստելու հայ ռազմագերիների վերադարձին:
ԱՄՆԶԾ ղեկավար Դեւիդ Հոֆմանը Ազգային ժողովի նախագահին ներկայացրեց գործակալության ծրագրերը տարբեր ոլորտներում՝ անդրադարձ կատարելով խորհրդարանի աշխատանքներին եւ խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին:
Կողմերը զրույցի ընթացքում քննարկեցին հայ-ամերիկյան ընդհանուր օրակարգին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ երկուստեք ընդգծեցին Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակի լիցքաթափման կարեւորությունը:

Спикер парламента встретился с послом США и руководителем USAID
Председатель НС А.Мирзоян встретился с послом США в Армении Линн Трейси и руководителем USAID в Армении Дэвидом Хоффманом.
Приветствуя посла, А.Мирзоян представил ситуацию после принятия трехстороннего заявления о прекращении огня и подчеркнул, что вопрос возвращения военнопленных и пленных на родину имеет первостепенное значение для армянской стороны. Спикер парламента выразил надежду, что США будут более активно подключаться к скорейшему урегулированию этой проблемы. Мирзоян также подчеркнул, что Нагорно-Карабахский конфликт нельзя считать урегулированным, пока статус Нагорного Карабаха не решен на основе принципа самоопределения народов.
Посол Трейси в свою очередь отметила, что американская сторона прилагает усилия для содействия возвращению армянских военнопленных.
Руководитель USAID Дэвид Хоффман представил Председателю НС программы агентства в различных областях, коснувшись работы парламента и программ по укреплению потенциала законодательного органа.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы армяно-американской общей повестки, а также подчеркнули важность смягчения внутриполитической ситуации в Армении.