Ինչպես հաղթահարել կոռուպցիան զարգացող երկրներում
Ս եպտեմբերի 27-ի ն «Համակարգային ինտեգրման գործընթացներ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լորետա Գրացիանո Բրունինգը   սեմինարի ընթացքում անդրադարձավ անցումային երկրների զարգացման հիմնախնդիրներին եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Սեմինարին մասնակցում էին նաեւ ԱԺ պ աշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողով ի նախագահ Մհեր Շահգելդյանը, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես Մարգարյանը եւ ԱԺ պատգամավորներ:
Լորետա Գրացիանո Բրունինգը նշեց, որ կոռուպցիան համատարած երեւութ է զարգացող երկրներում, ներթափանցում է կյանքի բոլոր ոլորտները: Պատճառները կարելի է վիճարկել, սակայն հետեւանքները պարզ են բոլորին. պետական կառույցների ոչ պատշաճ գործելակերպ, պետական ենթակառուցվածքների խարխլում, որն էլ անմիջականորեն օրինապահ քաղաքացիների շրջանում հանգեցնում է քաղաքացիական իրավունքների նորմերի ու օրենսդրության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի: Պետք չէ անտեսել նաեւ այդ երեւույթի հետեւանքները պետական  գերատեսչություններում: Մասնավոր ոլորտում կոռուպցիան հանգեցնում է արտադրողականության ու արդյունավետության անկմանը, ինչը բացասաբար է անդրադառնում տեղական եւ օտարերկրյա ներդրումների առումով: Ծավալուն ու համակողմանի ուսումնասիրությունները, որ կատարվում են այնպիսի կառույցների կողմից, ինչպիսիք են Համաշխարհային բանկը, «Թրենսփերընսի Ինթերնեշընըլ» կազմակերպությունը ու Մասնավոր ձեռնարկությունների միջազգային կենտրոնը, ցույց են տալիս, որ կաշառակերության ու կոռուպցիայի պատճառով լուրջ տնտեսական կորուստներ են գրանցվում:
Ըստ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանի` միջազգային կազմակերպությունների տվյալների համաձայն` մեր երկրում կոռուպցիոն վիճակն ավելի բարվոք է, քան Վրաստանում եւ Ադրբեջանում, սակայն դա մեզ չի բավարարում, որովհետեւ Հայաստանում կոռուպցիոն մակարդակը հետզհետե նվազեցնելու խնդիր է դրված: Հայաստանում այսօր կա ռազմավարություն, կա պայքար, բայց դեռ կոռուպցիա կա տարբեր ոլորտներում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում ԱԺ պատգամավորը կարեւոր համարեցտարբեր երկրների փորձի ուսումնասիրությունը:
Այն հարցին, թե ինչպիսին պետք է լինի խորհրդարանի դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, տիկին Բրունինգը պատասխանեց, որ պետք է ընդունվենօրենքներ, պետք է ապահովվի դատաիրավական համակարգի ազատությունը:
ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը խոսեց փաստաթղթերի էլեկտրոնային ուղարկման մասին, որը հնարավորություն կտամեր երկրում պակասեցնել կոռուպցիոն ռիսկի հնարավորությունը:

How to Overcome Corruption in the Developing Countries
On September 27 during the seminar Loretta Grazziano Bruning, Chairwoman of “System Integration Processes” NGO touched upon the development key problems of the transitive countries and corruption fighting. Mher Shahgeldyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs, Hovhannes Margaryan, the Deputy Chairman of the NA Standing Committee of State and Legal Affairs and MPs also participated in the seminar.
Loretta Grazziano Bruning noted that the corruption is a universal thing in developing countries and penetrates to all the spheres of life. The reasons can be disputable, but the consequences are clear to everyone, i.e. not proper mode of action of state institutions, collapse of infrastructures, which results in the immediate cause of not respectful attitude towards the norms of civic rights and legislation in the sphere of law obedient citizens. The consequences also mustn’t be ignored in the state departments. In private sphere corruption causes reduction of productivity and prosperity, which has a negative influence in the aspect of local and foreign investments. The extended and comprehensive studies that are carried out by institutions as WB, the “Transparency International” organization and the International center of private business show that serious economic losses are recorded in the result of bribery and corruption.
According to Mher Shahgeldyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs, due to the data of international organizations, the condition of corruption in our country is better than in Georgia and Azerbaijan, but we’re not satisfied with it because there’s a problem set forth to reduce the corruption level in Armenia. There’s a strategy, fighting in Armenia today, but there’s yet corruption in various spheres. The MP considered important the study of the experience of different countries.
In response to the question how should be the role of the Parliament in corruption fighting, Mrs. Bruning answered that laws should be adopted and the juridical legal freedom should be provided.
The MP Mher Shahgeldyan talked on sending e-mail of the documents, which will give an opportunity to reduce the corruption risk possibility.