Ինչպես հաղթահարել կոռուպցիան զարգացող երկրներում
Ս եպտեմբերի 27-ի ն «Համակարգային ինտեգրման գործընթացներ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լորետա Գրացիանո Բրունինգը   սեմինարի ընթացքում անդրադարձավ անցումային երկրների զարգացման հիմնախնդիրներին եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Սեմինարին մասնակցում էին նաեւ ԱԺ պ աշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողով ի նախագահ Մհեր Շահգելդյանը, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես Մարգարյանը եւ ԱԺ պատգամավորներ:
Լորետա Գրացիանո Բրունինգը նշեց, որ կոռուպցիան համատարած երեւութ է զարգացող երկրներում, ներթափանցում է կյանքի բոլոր ոլորտները: Պատճառները կարելի է վիճարկել, սակայն հետեւանքները պարզ են բոլորին. պետական կառույցների ոչ պատշաճ գործելակերպ, պետական ենթակառուցվածքների խարխլում, որն էլ անմիջականորեն օրինապահ քաղաքացիների շրջանում հանգեցնում է քաղաքացիական իրավունքների նորմերի ու օրենսդրության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի: Պետք չէ անտեսել նաեւ այդ երեւույթի հետեւանքները պետական  գերատեսչություններում: Մասնավոր ոլորտում կոռուպցիան հանգեցնում է արտադրողականության ու արդյունավետության անկմանը, ինչը բացասաբար է անդրադառնում տեղական եւ օտարերկրյա ներդրումների առումով: Ծավալուն ու համակողմանի ուսումնասիրությունները, որ կատարվում են այնպիսի կառույցների կողմից, ինչպիսիք են Համաշխարհային բանկը, «Թրենսփերընսի Ինթերնեշընըլ» կազմակերպությունը ու Մասնավոր ձեռնարկությունների միջազգային կենտրոնը, ցույց են տալիս, որ կաշառակերության ու կոռուպցիայի պատճառով լուրջ տնտեսական կորուստներ են գրանցվում:
Ըստ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանի` միջազգային կազմակերպությունների տվյալների համաձայն` մեր երկրում կոռուպցիոն վիճակն ավելի բարվոք է, քան Վրաստանում եւ Ադրբեջանում, սակայն դա մեզ չի բավարարում, որովհետեւ Հայաստանում կոռուպցիոն մակարդակը հետզհետե նվազեցնելու խնդիր է դրված: Հայաստանում այսօր կա ռազմավարություն, կա պայքար, բայց դեռ կոռուպցիա կա տարբեր ոլորտներում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում ԱԺ պատգամավորը կարեւոր համարեցտարբեր երկրների փորձի ուսումնասիրությունը:
Այն հարցին, թե ինչպիսին պետք է լինի խորհրդարանի դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, տիկին Բրունինգը պատասխանեց, որ պետք է ընդունվենօրենքներ, պետք է ապահովվի դատաիրավական համակարգի ազատությունը:
ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը խոսեց փաստաթղթերի էլեկտրոնային ուղարկման մասին, որը հնարավորություն կտամեր երկրում պակասեցնել կոռուպցիոն ռիսկի հնարավորությունը:

Как преодолеть коррупцию в развивающихся странах
27   сентября председатель общественной организации “Процессы системной интеграции” Лоретта Грациано Брунинг в ходе семинара обратилась к проблемам развития переходных стран и борьбе с коррупцией. В семинаре участвовали также председатель Постоянной комиссии НС по обороне, нацбезопасности и внутренним делам Мгер Шахгельдян, зампредседателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Ованес Маргарян и депутаты НС.
Лоретта Грациано Брунинг отметила, что коррупция – широко распространенное   в развивающихся странах явление, проникающее во все сферы жизни. Причины спорны, но последствия ясны всем – не достойный государственных структур стиль работы, подтачивание государственных инфраструктур, которые непосредственно вызывают неуважение к нормам гражданского права и законодательству   среди законопослушных граждан. Не следует упускать из виду также последствия этого явления в государственных ведомствах. В частном секторе коррупция приводит к падению производительности и эффективности, что негативно отражается на местных и иностранных инвестициях. Широкие и всесторонние исследования, проводимые такими структурами, как Всемирный банк,   организация “Тренсперенси Интернейшнл” и Международный центр частных предприятий, показывают, что из-за взяточничества и коррупции фиксируются серьезные экономические потери.
По мнению председателя Постоянной комиссии НС по обороне, нацбезопасности и внутренним делам М.Шахгельдяна, согласно данным международных организаций, в нашей стране положение с коррупцией более благоприятное, чем в Грузии и Азербайджане, но это нас не удовлетворяет, так как в Армении поставлена задача постепенного снижения коррупционного уровня. Сегодня в Армении есть стратегия, есть борьба, однако все еще есть коррупция в различных сферах. В борьбе с коррупцией депутат НС считает важным изучение опыта различных стран.
В ответ на вопрос, какой должна быть роль парламента в борьбе с коррупцией, г-жа Брунинг сказала, что должны быть приняты законы, должна быть обеспечена свобода судебно-правовой системы.
Депутат НС М.Шахгельдян говорил об электронной отправке документов, что даст возможность снизить в нашей стране коррупционные риски.