«Հայաստան համահայկական հիմնադրամին «COVID-19 Հայաստան. միասին հաղթահարենք համաճարակը» ծրագրի շրջանակում 2020-ի մարտի 13-ից մինչեւ օգոստոսի 27-ը փոխանցվել է 325 մլն 608 հազար 555 դրամ, որից 154.8 մլն-ը՝ մասնավոր կազմակերպություններից: 18 մլն 115 հազար դրամ փոխանցվել է  արտերկրում բնակվող մեր հայրենակիցներից, 152 մլն 675 հազարը՝ հիմնադրամի՝ Սփյուռքում գործող կառույցներից»,-հայտարարեց COVID-19-ի հետեւանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը մարտի 9-ին հրավիրված նիստի ընթացքում:
Հիմնադրամին ուղարկված միջոցների մի մասն ուղղվել են բժշկական պարագաների ու սարքավորումների ձեռքբերմանը, շտապ օգնության անձնակազմերի ֆինանսական աջակցությանը, Երեւանի եւ մարզերի կարիքավոր ծերերին ամենամսյա սննդի մատակարարմանը:
«Հիմնադրամի պատասխաններն ամբողջական կլինեն միայն հոգաբարձուների խորհրդի կողմից ներկայացվող տարեկան հաշվետվությունից հետո»,-հավելեց հանձնաժողովի նախագահը:
Քննիչ հանձնաժողովի 251 հարցից բաղկացած հարցաշարին պատասխանել են նաեւ ԿԳՄՍ, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություններից, Վայոց ձորի մարզպետարանից եւ Երեւանի թիվ 1 տուն-ինտերնատից:
Ըստ ԿԳՄՍ նախարարության պատասխանի՝ նախորդ տարի գնվել է 1 մլն 926 հազար դրամի ապրանք, մատուցվել՝ 376 հազար դրամի ծառայություն: Ձեռք են բերվել բժշկական դիմակներ, ձեռնոցներ, ախտահանիչ նյութեր եւ ջերմաչափներ:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության ծավալուն պատասխանը քննիչ հանձնաժողովը դեռ ուսումնասիրում է:

“325.608.555 AMD was transferred to Hayastan All Armenian Fund in the framework of the program COVID-19 Armenia: United Against the Pandemic from March 13 to August 27 of 2020, 154.8 mln of which – from private organizations. Our compatriots living abroad transferred 18.115.000 AMD and the funds operating in the Diaspora – 152.675.000 AMD,” the Chair of the NA Inquiry Committee for Examining the Circumstances of COVID-19 Arkadi Khachatryan stated during the sitting held on March 9.
A part of the financial means sent to the fund was directed to the purchase of medical supplies and equipment, to the financial support of the staff of the ambulance, to the monthly food supply to needy elderly people from Yerevan and the regions.
“The answers of the fund will be complete only after the annual report presenting by the Board of Trustees,” the Chair of the Board added.
The Ministry of ESCS and the Ministry of Labor and Social Affairs, the marz/region governor of Vayots Dzor and Yerevan Boarding School N1 answered to the questionnaire consisting of 251 questions of the Inquiry Committee.
According to the answer of the Ministry of ESCS, products for 1.926.000 AMD were bought in the previous year, and a service for 376.000 AMD was provided. Medical face masks, gloves, disinfectants and thermometers were purchased.
The Inquiry Committee still studies the extensive answer of the Ministry of Labor and Social Affairs.
The Government and the Central Bank asked for a deadline for providing answers to the questionnaire.