«Հայաստան համահայկական հիմնադրամին «COVID-19 Հայաստան. միասին հաղթահարենք համաճարակը» ծրագրի շրջանակում 2020-ի մարտի 13-ից մինչեւ օգոստոսի 27-ը փոխանցվել է 325 մլն 608 հազար 555 դրամ, որից 154.8 մլն-ը՝ մասնավոր կազմակերպություններից: 18 մլն 115 հազար դրամ փոխանցվել է  արտերկրում բնակվող մեր հայրենակիցներից, 152 մլն 675 հազարը՝ հիմնադրամի՝ Սփյուռքում գործող կառույցներից»,-հայտարարեց COVID-19-ի հետեւանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը մարտի 9-ին հրավիրված նիստի ընթացքում:
Հիմնադրամին ուղարկված միջոցների մի մասն ուղղվել են բժշկական պարագաների ու սարքավորումների ձեռքբերմանը, շտապ օգնության անձնակազմերի ֆինանսական աջակցությանը, Երեւանի եւ մարզերի կարիքավոր ծերերին ամենամսյա սննդի մատակարարմանը:
«Հիմնադրամի պատասխաններն ամբողջական կլինեն միայն հոգաբարձուների խորհրդի կողմից ներկայացվող տարեկան հաշվետվությունից հետո»,-հավելեց հանձնաժողովի նախագահը:
Քննիչ հանձնաժողովի 251 հարցից բաղկացած հարցաշարին պատասխանել են նաեւ ԿԳՄՍ, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություններից, Վայոց ձորի մարզպետարանից եւ Երեւանի թիվ 1 տուն-ինտերնատից:
Ըստ ԿԳՄՍ նախարարության պատասխանի՝ նախորդ տարի գնվել է 1 մլն 926 հազար դրամի ապրանք, մատուցվել՝ 376 հազար դրամի ծառայություն: Ձեռք են բերվել բժշկական դիմակներ, ձեռնոցներ, ախտահանիչ նյութեր եւ ջերմաչափներ:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության ծավալուն պատասխանը քննիչ հանձնաժողովը դեռ ուսումնասիրում է:

Всеармянскому фонду «COVID-19 Армения» в рамках программы «Преодолеем пандемию вместе» с 13 марта по 27 августа 2020 г. перечислено 325 млн 608 тыс. 555 драмов, из них 154,8 млн – от частных организаций. 18 млн 115 тыс. драмов перечислено от зарубежных соотечественников, 152 млн 675 тыс. – от структур фонда, работающих в диаспоре», - сообщил на заседании 9 марта председатель Следственного комитета НС по изучению последствий COVID-19 А.Хачатрян.
Часть предоставленных фонду средств была направлена на закупку медикаментов и оборудования, финансовую поддержку персонала скорой помощи, ежемесячное обеспечение продуктами питания малообеспеченных пожилых людей в Ереване и регионах.
«Ответы фонда будут полными лишь после представления годового отчета Попечительским советом», - добавил председатель комиссии.
На анкету из 251 вопроса также ответили Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, Министерство труда и социальных вопросов РА, областная администрация Вайоц Дзора и Дом-интернат N 1 города Еревана.
По информации МОНКС, в прошлом году закуплено товаров на 1 млн 926 тыс. драмов, оказано услуг на 376 тыс. драмов. Приобретены медицинские маски, перчатки, дезинфицирующие средства и термометры.