Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը առաջարկվում է դնել հանրաքվեի
Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 28-ի արտահերթ նիստը նշանավորվեց Սահմանադրության փոփոխությունների երրորդ ընթերցմամբ ընդունմամբ: «ՀՀ Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծին կողմ էր  90 պատգամավոր, դեմ եւ ձեռնպահ չկար: Ձայներրի նույն հարաբերակցությամբ, առաջնորդվելով Սահմանադրության 111-րդ եւ ԱԺ կանոնակարգի 77-րդ հոդվածներով, խորհրդարանն ընդունեց նաեւ նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին հանրապետության նախագահին առաջարկ անելու որոշում:
Խորհրդարանի արտահերթ նիստի օրակարգում էր նաեւ «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» կոալիցիայի հեղինակած օրինագիծը, որը, հատուկ կարգի համաձայն, ընդունվեց երկրորդ եւ երրորդ ընթերցումներով: Հարցը ներկայացնելով`  նախագծի համահեղինակ Հրայր Կարապետյանն ընդգծեց, որ լրամշակված փաստաթղթում հաշվի են առնված ընդդիմադիր պատգամա վորներ Արշակ Սադոյանի եւ Վիկտոր Դալլաքյանի առաջարկությունները: Պրն. Սադոյանի առաջարկի արդյունքում սահմանվել է, որ քվեարկության խցիկը պետք է կահավորված լինի այնպես, որ քաղաքացին կարողանա քվեաթերթիկը լրացնել տեղամասային կենտրոնում ներկա գտնվող անձանցից գաղտնի: Վիկտոր Դալլաքյանի առաջարկով նախատեսվում է, որ քվեարկության ավարտից հետո`   երեքժամյա պարբերականությամբ, հանրաքվեի ընթացիկ արդյունքների վերաբերյալ Հանրային հեռուստաընկերությամբ  տրվի տեղեկատվություն:

Проект конституционных изменений предлагается вынести на референдум
Внеочередное заседание НС 28 сентября ознаменовалось принятием в третьем чтении конституционных изменений. За проект “О внесении изменений в конституцию РА” проголосовало 90 депутатов, против и воздержавшихся не было. Аналогичным соотношением голосов, руководствуясь статьями 111-й Конституции и 77-й Регламента НС, парламент принял также решение о предложении президенту республики вынести проект на референдум.
В повестке дня парламента был также законопроект в авторстве коалиции “О внесенииизменений и дополнений в закон РА “О референдуме”, который, согласно особому порядку, принят вторым и третьим чтениями. Представляя вопрос, соавтор проекта Грайр Карапетян подчеркнул, что в доработанном документе учтены предложения оппозиционных депутатов А.Садояна и В.Даллакяна. По предложению А.Садояна определено, что кабинка для голосования должна быть оборудована таким образом, чтобы гражданин мог заполнить избирательный бюллетень втайне от лиц, находящихся в участковом центре. По предложению В.Даллакяна предусматривается, что после окончания голосования периодически, через каждые три часа, о текущих результатах референдума должна даваться информация по Общественному ТВ.