Առաջարկվում են պատմամշակութային արժեքների պահպանման գործընթացին եւ ներդրողին չվնասող օրենսդրական լուծումներ
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի «Ներդրումների խթանման հարցերով» աշխատանքային խմբի նախաձեռնությամբ մարտի 10-ին խորհրդարանում կայացավ քննարկում: Առանցքում «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի» 188-րդ հոդվածում ու «Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն են:
Հանդիպմանը հրավիրված են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության, Երեւանի քաղաքապետարանի, Ներդրումների աջակցման կենտրոնի ներկայացուցիչները:
Աշխատանքային խմբի ղեկավար Նիկոլայ Բաղդասարյանը ներկայացրեց հիմնական փոփոխությունները. առաջարկվում է օրենքի ընդունումից ի վեր պետական եւ համայնքային հողի վրա կառուցված ինքնակամ կառույցների օրինականությունն արգելել եւ օրենքի ուժով ճանաչել մինչ օրս կառուցված ինքնակամ կառույցների օրինականությունը ու պետական գրանցումը, եթե կառուցապատումն իրականացվել է Կառավարության որոշմամբ նախատեսված չափանիշներին համապատասխան: Բացառություն կկազմեն համապատասխան շինարարական թույլտվության փաստաթղթեր չունենալու դեպքերը:
Հաջորդ խնդիրն առնչվում էր տնտեսվարողների իրավունքների պաշտպանությանը: Հաճախ պետությունը թույլատրում է տնտեսվարող սուբյեկտին շինարարություն իրականացնել, սակայն ընթացքում պարզվում է, որ տարածքը հատուկ պահպանման է, եւ շինարարությունը դադարեցվում է: «Այդ իրավիճակն ուզում ենք բացառել, այսինքն՝ պետությունն ի սկզբանե ասի՝ սա հատուկ պահպանման տարածք է, թե ոչ: Եթե հատուկ պահպանման տարածք չէ, ապա շինարարությունը  թույլատրվում է եւ ընթացքում ոչինչ հնարավոր չէ փոխել: Իսկ եթե շինարարության ժամանակ հայտնաբերվում են հուշարձաններ կամ  հնագիտական արժեք ներկայացնող իրեր, ապա պեղումները կատարվեն տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից՝ առանց շինարարությունը կասեցնելու»,-նշեց Բաղդասարյանը:
Ներդրումների աջակցման կենտրոնի ներկայացուցիչներն ահազանգում են՝ բազմաթիվ ներդրումային ծրագրեր իրականություն չեն դառնում, քանի որ տնտեսվարողները բախվում են օրենսդրական խնդիրների: Պետք է գտնել համադրելի տարբերակ, որի արդյունքում չի տուժի ներդրողը եւ չեն վնասվի պատմամշակութային կոթողները: Նախարարության ներկայացուցիչները պնդեցին, որ ներդրումային ծրագիրն օրենսդրական որոշակի ընթացակարգերի պետք է բավարարի:
«Նախարարության կողմից արվում են սահմանափակումներ հուշարձանների պահպանության նպատակով: Ճիշտ չէ առաջնորդվել միայն ներդրողի շահով»,-փաստեց ԿԳՄՍ նախարարության պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը:
ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի  տնօրենի պարտականությունները կատարող Հովհաննես Սանամյանի խոսքով՝ հուշարձանի տարածքում միայն հուշարձանների պահպանման եւ վերականգնման աշխատանքներ պետք է իրականացվեն:
Հուշարձանների պահպանման գոտիների հստակեցմանը եւ շինությունների տվյալների բազան էլեկտրոնային հարթակ տեղափոխելուն անդրադարձավ Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության պետի պաշտոնակատար Անդրանիկ Մուրադյանը:
ԱԺ պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը կարեւորեց օրենսդրական լուծումները, որոնք չեն վնասի ոչ ներդրողին, ոչ պատմամշակութային արժեքների պահպանման գործընթացին: Նա առաջարկեց խնդրին լուծում տալ օրենսդրական ճանապարհով եւ կոնկրետ դեպքերի ուսումնասիրմամբ: «Տնտեսվարողը հստակ պետք է իմանա, թե ինչ սահմանափակումներ կան այդ տարածքում»,-ասաց պատգամավորը:
Կադաստրի վկայականում հողի կատեգորիան նշելու առաջարկ հնչեց:
Ձեռք բերված փոխհամաձայնության արդյունքում եթե պետությունն արգելի տնտեսվարողին շինարարություն կատարել, ապա պետք է հատուցի ոչ միայն  վնասը, այլ նաեւ չստացված օգուտը:
Քննարկվեց այն հարցը, թե որն է ավելի վնաս պետությանը՝ թույլատրել կատարել շինարարությունը, թե՞ կասեցնել այն եւ փոխհատուցում տրամադրել: «Կա Իտալիայի եւ Ֆրանսիայի փորձը. թույլատրվում է այդ վայրերում շինարարություն իրականացնել, սակայն տնտեսվարող սուբյեկտի վրա դրվում է այդ հուշարձանները պահպանելու պարտականություն, այսինքն՝ ծախսերն իր վրա է վերցնում, սակայն միաժամանակ հարկային որոշակի արտոնությունից է օգտվում»,-ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը:

Законодательные решения по процессу сохранения историко-культурных ценностей и инвестору
10 марта в парламенте по инициативе рабочей группы «Содействие инвестициям» Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам состоялось обсуждение. В основе дебатов – предлагаемые   поправки к ст.188 Гражданского кодекса РА и закону «О сохранении и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды».
На встречу приглашены представители Министерства образования, науки, культуры и спорта РА (МОНКС), мэрии Еревана, Центра поддержки инвестиций.
Руководитель рабочей группы Н.Багдасарян представил основные изменения. С принятием закона предлагается запретить легитимность самовольных сооружений, построенных на государственных и общинных землях, а также признать законность и государственную регистрацию самовольных построек, возведенных до сегодняшнего дня, если застройка велась в соответствии со стандартами, установленными решением правительства. Исключение составят случаи отсутствия соответствующих разрешительных документов на строительство.
Следующий вопрос касался защиты прав хозяйствующих субъектов. Часто государство разрешает хозяйствующему субъекту вести строительство, но в процессе выясняется, что территория находится под особой охраной, и строительство прекращается. «Мы хотим исключить эту ситуацию, то есть государство должно сразу сказать, является ли это особо охраняемой территорией или нет. Если площадь не под особой охраной, то строительство разрешается,   и в процессе ничего не может быть изменено. А если в ходе строительства обнаруживаются памятники или предметы, представляющие археологическую ценность, раскопки будут проводиться хозяйствующим субъектом без приостановления строительства», - отметил Н.Багдасарян.
Представители Центра поддержки инвестиций предупреждают: многие инвестиционные программы не становятся реальностью, поскольку хозяйствующие субъекты сталкиваются с законодательными проблемами. Необходимо найти приемлемый вариант, в результате чего не пострадают ни инвестор, ни историко-культурные памятники. Представители министерства настаивали на том, что инвестиционная программа должна соответствовать определенным законодательным процедурам.
«Ограничения вводятся министерством с целью охраны памятников. Нельзя руководствоваться лишь интересами инвестора», - считает начальник Управления охраны памятников истории и культуры МОНКС А.Ванян.
По словам и.о. директора ГНКО «Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия» МОНКС О.Санамяна, на территории памятника должны осуществляться только консервация и реставрация памятников.
И.о. начальника юридического управления аппарата мэрии Еревана А.Мурадян коснулся уточнения охранных зон памятников и переноса базы данных строений на электронную площадку.
Ц.Варданян особо отметила законодательные решения, которые не нанесут вреда ни инвестору, ни процессу сохранения историко-культурных ценностей. Она предложила решить проблему законодательно и с изучением конкретных случаев. «Хозяйствующий субъект должен точно знать, какие ограничения существуют на этой территории», - считает депутат.
Внесено также предложение указывать категорию земли в кадастровом свидетельстве.
По взаимной договоренности, если государство запретит хозяйствующему субъекту вести строительство, оно должно возместить ему не только ущерб, но и неполученную прибыль.
Обсужден вопрос, что для государства выгоднее – разрешить   строительство или остановить его и выплатить компенсацию? «Есть опыт Италии и Франции, где разрешено вести строительство в подобных местах, но хозяйствующий субъект обязан сохранять эти памятники, то есть несет расходы, при этом пользуясь определенными налоговыми льготами», - пояснил Н.Багдасарян.