ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 15-ի նիստի օրակարգում էր «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասինե օրենքի նախագծի քննարկումը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած օրինագծով առաջարկվում է միջին մասնագիտական ծրագրով սովորող եւ պարտադիր զինվորական ծառայության ենթակա քաղաքացիներին եւս 19 տարեկանը լրանալուց հետո հնարավորություն տալ շարունակելու եւ ավարտին հասցնելու ուսումը: Գործող օրենքով տարկետման իրավունքը տրվում է հանրակրթական կամ նախնական (արհեստագործական) կրթական ծրագրով սովորողներին, որը, ըստ հիմնական զեկուցող Աննա Կոստանյանի, խտրական վերաբերմունք է:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը նշեց, որ Կառավարությունը չի կիսում օրենսդիրի՝ նախնական եւ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով ուսումնառության դիտարկումը միեւնույն հարթակում: Այդ ծրագրերով ուսումնառության ժամկետները եւ բովանդակությունները տարբեր են: Մասնավորապես, նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնառության ժամկետը 6 ամսից մինչեւ 3 տարի է, միջին մասնագիտականը՝ 2 տարուց մինչեւ 5 տարի:
Ըստ Կառավարության ներկայացուցչի՝ եթե միջին մասնագիտական ծրագրով սովորողներին եւս լրացուցիչ տարկետման իրավունք տրվի, դա մեծ ազդեցություն կունենա զորակոչի վրա:
Հարակից զեկուցող Քրիստինե Պողոսյանի դիտարկմամբ՝ խնդիրն իսկապես առկա է եւ պետք է լուծում ստանա:
Հիմնական զեկուցողը, հաշվի առնելով ներկայիս իրավիճակը, առաջարկեց վերջին կուրսում սովորողներին զորակոչից առաջ հնարավորություն տալ ավարտելու ուսումը:

15 марта в повестку дня заседания Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности было включено обсуждение законопроекта о внесении дополнения в закон РА «О воинской службе и статусе военнослужащего».
Законопроект фракции «Просвещенная Армения» предлагает предоставить гражданам, обучающимся по программе среднего профессионального образования и подлежащим обязательной военной службе, возможность продолжить и завершить свое образование по достижении 19-летнего возраста. Согласно действующему закону, право на отсрочку предоставляется учащимся общеобразовательных или начальных (профессиональных) образовательных программ, что, по мнению основного докладчика А.Костанян, носит дискриминационный характер.
Заместитель министра обороны РА А.Саргсян отметил, что правительство не разделяет рассмотрение законодателем на одной платформе программ начального и среднего профессионального образования. Сроки и содержание учебы по этим программам различны. В частности, срок обучения по программе начального профессионального образования составляет от 6 месяцев до 3 лет, среднего профессионального – от 2 до 5 лет.
По словам представителя правительства, если учащимся среднего профессионального образования также будет предоставлено право дополнительной отсрочки, это существенно повлияет на призывную кампанию.
По наблюдению содокладчика К.Погосян, проблема действительно существует и требует решения.
Основной докладчик, учитывая сложившуюся ситуацию, предложила дать возможность учащимся выпускного курса завершить учебу до призыва.