Մարտի 16-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանին:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ողջունել է Նազելի Բաղդասարյանի հերթական այցը Արցախ, ընդգծել հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ակտիվացումը: Խորհրդարանի նախագահը ընդգծել է, որ անհայտ կորած անձանց մասին ԱՀ եւ ՀՀ օրենքները պետք է նույնական լինեն:
Այնուհետեւ հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով: Ողջունելով ԱԺ պետական- իրավական մշտական հանձնաժողովի անդամներին եւ պատգամավորներին՝ Նազելի Բաղդասարյանն անդրադարձել է «Անհայտ կորած անձանց մասին» ՀՀ օրինագծի նպատակահարմարությանը եւ ընդունման անհրաժեշտությանը: Պատգամավորը նշել է, որ օրենքի ընդունմամբ կկարողանան լուծել տարբեր գերատեսչություններում առաջացած խնդիրները: «Խաղաղության կնքումից ի վեր առաջացել են հարցեր, որոնց բախվում ենք ամեն օր: Դրանք վերաբերում են անհայտ կորած անձանց կարգավիճակին, նրանց հարազատների սոցիալական երաշխիքներին: Կարծում եմ` ստեղծված իրավիճակում նման իրավական ակտի անհրաժեշտություն իրապես ունենք: Լիահույս եմ, որ համատեղ քննարկումների արդյունքում կհստակեցվի անհայտ կորած անձանց կարգավիճակային հարցը»,- իր խոսքում նշել է Նազելի Բաղդասարյանը:
Պատգամավորը նշել է, որ նախագիծը մշակվել էր դեռեւս 2006 թվականին, սակայն հարցի քննարկումը հետագա տարիներին որոշ գերատեսչություններ համարել են ժամանակավրեպ:
Նազելի Բաղդասարյանը պատասխանել է անհայտ կորած անձանց իրավական կարգավիճակին առնչվող հարցերին եւ վստահեցրել, որ կանդրադառնան պատգամավորների առաջարկներին ու քննարկումներ կծավալեն:

16 марта Председатель НС Республики Арцах принял депутата фракции «Мой шаг» НС РА Назели Багдасарян.
В ходе встречи Председатель НС А.Товмасян приветствовал очередной визит Н.Багдасарян в Арцах, подчеркнул активизацию сотрудничества между парламентами двух армянских республик. Спикер парламента заметил, что законы Республики Армения и Республики Арцах о без вести пропавших должны быть идентичными.
Затем встреча продолжилась в расширенном составе. Приветствуя членов Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам и депутатов, Н.Багдасарян коснулась целесообразности и необходимости принятия законопроекта РА «О без вести пропавших». Депутат отметила, что с принятием документа возможно разрешение проблем, возникающих в различных ведомствах. «С заключением перемирия возникли вопросы, с которыми сталкиваемся ежедневно. Они касаются статуса без вести пропавших, социальных гарантий их родственников. Полагаю, в создавшейся ситуации подобный правовой акт нам действительно нужен. Надеюсь, в итоге совместных обсуждений вопрос статуса без вести пропавших лиц будет уточнен», - заметила Н.Багдасарян.
Депутат отметила, что проект был разработан еще в 2006 г., но в последующие годы некоторые ведомства обсуждение вопроса сочли преждевременным.
Н.Багдасарян ответила на вопросы по правовому статусу без вести пропавших и заверила, что будут рассмотрены предложения депутатов, проведены обсуждения.