ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 17-ի հերթական  նիստում քննարկեց ՀՀ Կառավարության եւ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ  պատգամավորների հեղինակած «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ երեք այլ օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանն անհրաժեշտ համարեց փաթեթի ընդունումը՝ հիմնավորելով, որ 1993 թվականին ընդունված  գործող օրենքն այլեւս ժամանակավրեպ է եւ չի  համապատասխանում հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքներին:  Նախարարի խոսքով՝ նախագծերն  անհրաժեշտ իրավական հիմքեր կստեղծեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, հավասար հնարավորությունների եւ մատչելի պայմանների ապահովման, hասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում նրանց իրավունքների իրացումն ապահովելու համար` բացառելով հաշմանդամության հիմքով խտրականությունը:Մասնավորապես,  հաշմանդամության խմբերի փոխարեն նախատեսվում է սահմանել անձի ֆունկցիոնալության սահմանափակման աստիճան` թեթեւ, միջին, ծանր եւ խորը: Հաշմանդամության գնահատումը կկատարվի՝ հիմնվելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ֆունկցիաների միջազգային դասակարգման  գաղափարախոսության եւ մոտեցումների վրա: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, Առողջապահության ու Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունները, հասարակական կազմակերպությունները ՄԱԿ-ի եւ ԵՄ-ի աջակցությամբ մշակել են գնահատման գործիքները, մեթոդական ուղեցույցերը, անձի ֆունկցիոնալության գնահատմանն առնչվող բիզնես գործընթացները: Մի քանի փուլով իրականացվել են փորձարկումներ: Մշակվել եւ Կառավարությանն է ներկայացվել հաշմանդամության գնահատման համակարգի բարեփոխումների եւ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգի ներդրման ծրագիրը:
Եթե ընդունվի օրենսդրական փաթեթը,  անձանց ֆունկցիոնալության գնահատումը կգործարկվի 2022-ի սեպտեմբերից:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը դրական գնահատեց փաթեթը՝ ընդգծելով, որ այն  գրեթե բացառելու է հաշմանդամության կարգ տալու գործում առկա կոռուպցիոն երեւույթները, քանի որ գնահատող հանձնաժողովը ձեւավորվելու է անձի ֆունկցիոնալությունը գնահատող փորձաքննության նախորդ օրը:  Նարեկ Զեյնալյանը հատկապես կարեւորեց այն հանգամանքը, որ անձի ֆունկցիոնալությունը գնահատելու համար ձեւավորվելիք  ռեեստրում ընդգրկված մասնագետներն ընտրվելու են  էլեկտրոնային բանկից՝ պատահականության սկզբունքով:
Փաթեթը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կառաջարկվի ընդգրկելու ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում:

17 марта на очередном заседании Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам обсужден пакет проектов «О правах инвалидов» и смежных законов, предложенный правительством и группой депутатов парламентской фракции «Мой шаг».
Министр труда и социальных вопросов М.Аракелян счел необходимым принять пакет, обосновав, что принятый в 1993 г. действующий закон устарел и не отвечает потребностям лиц с ограниченными возможностями. По словам министра, законопроекты создадут необходимую правовую основу для защиты прав лиц с инвалидностью, равных возможностей и доступных условий, обеспечения реализации их прав во всех сферах общественной жизни, исключая дискриминацию по признаку инвалидности. Оценка инвалидности будет основана на идеологии и подходах международной классификации функций Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Министерства труда и социальных вопросов, здравоохранения и образования, науки, культуры и спорта, а также общественные организации при поддержке ООН и ЕС разработали инструменты оценки, методологические руководства и бизнес-процессы по оценке индивидуальной функциональности. Эксперименты проводились в несколько этапов. Разработан и представлен в правительство план реформирования системы оценки инвалидности и внедрения системы оценки функциональности лиц.
В случае принятия законодательного пакета оценка функциональности лиц будет запущена с сентября 2022 г.
Председатель комиссии Н.Зейналян положительно оценил пакет, подчеркнув, что он практически исключит существующие коррупционные явления в порядке определения категории инвалидности, так как оценивающая функциональность лица оценочная комиссия будет сформирована в предшествующий экспертизе день. Н.Зейналян особо отметил тот факт, что специалисты, включенные в реестр, сформированный для оценки функциональности лица, будут выбираться из электронного банка по принципу случайности.
С положительным заключением комиссии пакет будет предложен к включению в проект повестки дня шестой сессии НС седьмого созыва.