Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի արդյունքներն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 18-ի նիստում ներկայացրեց էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը:
«2020-ին համավարակի տարածման ֆոնին գյուղատնտեսության ոլորտը, այնուամենայնիվ, զերծ մնաց խիստ սահմանափակումներից: Ոլորտում նույնիսկ որոշակի չափով առաջընթաց գրանցվեց՝ շուրջ 1,4 %»,- ասաց Տիգրան Գաբրիելյանը:
2020-ին մշակվել են մի շարք իրավական ակտեր, օրենսդրական նախագծեր: Զեկուցողն առանձնացրեց մասնավորապես «Գյուղատնտեսության նշանակության հողերի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման» հայեցակարգն ու միջոցառումների ծրագիրը, նախարարության ու ՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության համատեղ աշխատանքը Հողերի գլոբալ գործընկերության կողմից ֆինանսավորվող «Հողերի կառավարման, խթանման, աջակցության ծրագիրը»: Վերջինիս  շրջանակում թվայնացվել են գոյություն ունեցող հողագիտական քարտեզները եւ առցանց հարթակում ներկայացվել հանրապետության հողային ռեսուրսների որակական հատկությունների վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվությունը:
Տիգրան Գաբրիելյանի ներկայացմամբ՝ 2020-ի ընթացքում իրականացված միջոցառումների արդյունքում հնարավորություն տրվեց տնտեսավարողներին օգտվել որոշակի արտոնություններից՝ պահպանելով գործունեության բնականոն ընթացքը:
Զեկուցողն անդրադարձ կատարեց ոռոգման արդիական համակարգերի ներդրման գործընթացին, «Խաղողի ժամանակակից տեխնոլոգիաներով մշակվող ինտենսիվ պտղատու այգիների եւ հատապտղանոցների հիմնման», «Գյուղատնտեսական տեխնիկայի ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի», «Աշնանացան ցորենի արտադրության խթանման» պետական աջակցության ծրագրերին՝ մանրամասն ներկայացնելով դրանց իրականացման քայլերի հաջորդականությունն ու արդեն իսկ գրանցված արդյունքները:

At March 18 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment, the Deputy Minister of Economy Tigran Gabrielyan presented the results, implemented during the Government Programme in 2020.
β€œIn 2020, on the background of the pandemic spreading the sphere of agriculture, nevertheless, refrained from the strict restrictions. Even in the sphere progress was registered to some extent for about 1,4%,” Tigran Gabrielyan said.
A number of legal acts and draft laws were developed. The rapporteur distinguished, particularly, the concept and the event programme on the efficiency rise of the land use of agricultural importance, the joint work of the Ministry and the UN Food and Agriculture Organization, Land Management, Boost, Support project funded by the Land Global Partnership.” In the framework of the latter the existing soil science maps were digitalized and the comprehensive information on the qualitative features of the soil resources of the republic was presented on the online platform.
According to Tigran Gabrielyan, as a result of implemented events in 2020, an opportunity was given to the entities to make use of some privileges, preserving the normal process of the activity.
The rapporteur distinguished the investment process of modern irrigation systems on the establishment of intensive orchards and cultivated berries with modern technologies of grapes, financial leasing of agricultural technologies, boosting of the autumn wheat production, state support programmes, presenting in detail the sequences of steps of its implementation and already registered results.