Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի արդյունքներն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 18-ի նիստում ներկայացրեց էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը:
«2020-ին համավարակի տարածման ֆոնին գյուղատնտեսության ոլորտը, այնուամենայնիվ, զերծ մնաց խիստ սահմանափակումներից: Ոլորտում նույնիսկ որոշակի չափով առաջընթաց գրանցվեց՝ շուրջ 1,4 %»,- ասաց Տիգրան Գաբրիելյանը:
2020-ին մշակվել են մի շարք իրավական ակտեր, օրենսդրական նախագծեր: Զեկուցողն առանձնացրեց մասնավորապես «Գյուղատնտեսության նշանակության հողերի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման» հայեցակարգն ու միջոցառումների ծրագիրը, նախարարության ու ՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության համատեղ աշխատանքը Հողերի գլոբալ գործընկերության կողմից ֆինանսավորվող «Հողերի կառավարման, խթանման, աջակցության ծրագիրը»: Վերջինիս  շրջանակում թվայնացվել են գոյություն ունեցող հողագիտական քարտեզները եւ առցանց հարթակում ներկայացվել հանրապետության հողային ռեսուրսների որակական հատկությունների վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվությունը:
Տիգրան Գաբրիելյանի ներկայացմամբ՝ 2020-ի ընթացքում իրականացված միջոցառումների արդյունքում հնարավորություն տրվեց տնտեսավարողներին օգտվել որոշակի արտոնություններից՝ պահպանելով գործունեության բնականոն ընթացքը:
Զեկուցողն անդրադարձ կատարեց ոռոգման արդիական համակարգերի ներդրման գործընթացին, «Խաղողի ժամանակակից տեխնոլոգիաներով մշակվող ինտենսիվ պտղատու այգիների եւ հատապտղանոցների հիմնման», «Գյուղատնտեսական տեխնիկայի ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի», «Աշնանացան ցորենի արտադրության խթանման» պետական աջակցության ծրագրերին՝ մանրամասն ներկայացնելով դրանց իրականացման քայլերի հաջորդականությունն ու արդեն իսկ գրանցված արդյունքները:

18 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы заместитель министра экономики Т.Габриелян представил итоги реализации ведомством программы Правительства на 2020 г.
«В 2020 г. на фоне распространения пандемии аграрный сектор тем не менее оставался вне жестких ограничений. В сфере даже зафиксирован некоторый прогресс – около   1,4%», - отметил Т.Габриелян.
В 2020 г. разработан ряд правовых актов и законопроектов. Докладчик особо выделил концепцию и план действий «Повышение эффективности использования сельскохозяйственных земель», совместную работу Министерства и Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН «Программа управления, поощрения, поддержки земельных ресурсов», финансируемой Глобальным земельным партнерством. В рамках программы были оцифрованы существующие почвоведческие карты и на онлайн-платформе представлена ​​исчерпывающая информация о качественных свойствах земельных ресурсов страны.
По Т.Габриеляну, в результате принятых в 2020 г. мер хозяйствующим субъектам была предоставлена ​​возможность пользоваться определенными льготами, сохраняя нормальный ход деятельности.
Докладчик коснулся процесса внедрения современных ирригационных систем, создания садов по интенсивному выращиванию плодов и ягод с использованием современных технологий винограда, лизинга сельскохозяйственной техники, стимулирования производства озимой пшеницы, подробно представив последовательность реализуемых шагов и уже достигнутые результаты.