ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 18-ին քննարկեց «ՀՀ Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի տեղեկացմամբ՝ հաշվետու տարում համայնքներում շարունակվել են վարչատարածքային բարեփոխումների շրջանակում նախատեսված աշխատանքները: Մասնավորապես, իրականացվել  են 26 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագրեր, որոնցից 14 մլրդը՝ պետական բյուջեի միջոցներով:  11 մլրդ դրամ հատկացրել են համայնքային բյուջեները, ինչը փաստում է, որ ՏԻՄ-երի ինստիտուտն աշխատում է: Համայնքային ծրագրերի իրականացմանը մասնակցել են նաեւ այլ՝ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձինք՝ կատարելով 700 մլն դրամի չափով ներդրումներ:
Զարգացման ծրագրեր են իրականացվել 28 միավորված համայնքներում. այդ նպատակով հատկացվել է 1,85 մլրդ դրամ դրամաշնորհային  օժանդակություն:  2,1 մլրդ դրամ ուղղվել է Ադրբեջանից բռնագաղթած մեր 185 հայրենակիցների ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելուն: Ծրագիրը դեռ շարունակվում է. նախատեսվում է այս տարի բնակարանով ապահովել մոտ 200-240 փախստական ընտանիքի: Փոխնախարարը կարծում է, որ 1-2 տարվա ընթացքում այս խնդիրը Կառավարությունը կլուծի:
Ջրառը Սեւանա լճից ավելի քիչ է եղել, քան նախատեսված էր:
Կապսի ջրամբարի շինարարությունը կսկսվի  այս տարի. նախորդ տարի այս ուղղությամբ աշխատանքներ տարվել են: 10 խոշոր համայնք էլ թվայնացվել է:

18 марта Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы обсудила доклад «О ходе и итогах исполнения программы Правительства РА на 2020 г.».
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур В.Тертеряна, в отчетном году в общинах продолжились работы в рамках административно-территориальной реформы. В частности, реализованы субвенционные программы на 26 млрд драмов, из коих 14 млрд – за   счет государственного бюджета. Из общинных бюджетов выделено 11 млрд драмов, что свидетельствует о том, что институт органов местного самоуправления работает. В осуществлении общинных программ участвовали также другие физические или юридические лица, инвестировавшие 700 млн драмов.
Программы развития реализованы в 28 укрупненных общинах – на   эти цели выделено 1,85 млрд драмов грантовой помощи. На обеспечение квартирами семей 185 соотечественников, депортированных из Азербайджана, направлено 2,1 млрд драмов. Программа продолжается – в   этом году планируется обеспечить жильем около 200-240 семей беженцев. Замминистра считает, что правительство решит эту проблему за 1-2 года.
Забор воды из озера Севан оказался меньше запланированного.
Строительство водохранилища Капс начнется в этом году. В 2020-м в этом направлении уже велась работа. Оцифрованы 10 крупных общин.