Մարտի 17-ի ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:
Հեղինակը նշեց, որ նախագիծը քննարկման է ներկայացվում երկրորդ անգամ: Այն մեկ անգամ արդեն արժանացել է Ազգային ժողովի եւ ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը, սակայն հայտնի դեպքերի պատճառով երկրորդ ընթերցումը հետաձգվել է եւ նախագիծը դուրս է եկել շրջանառությունից:
Հիմա առաջարկվում է փոփոխություն կատարել օրենքի 35-րդ հոդվածում. «ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով կազմվում եւ տրանսպորտի բնագավառի լիազոր մարմնի հետ համաձայնեցնելուց հետո համայնքի ավագանու հաստատմանն է ներկայացվում համայնքում ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպման սխեման եւ կայացվում որոշումներ՝ անվտանգ ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպման կահավորանքի ու այլ տեխնիկական միջոցների տեղադրման վերաբերյալ»:
Նախագծով առաջարկվող փոփոխության  ընդունումը բխում է համայնքում ճանապարհային երթեւեկության ոլորտին վերաբերող խնդիրների լուծման եւ դրա համար պատասխանատու լիազոր մարմնի հստակ սահմանման անհրաժեշտությունից:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` ակնկալվում է առավել արդյունավետ դարձնել այս տիրույթում իրավակիրառ եւ իրավաիրացնող խնդիրների լուծումը` համայնքում ճանապարհային երթեւեկության արդյունավետ կառավարման գործում:

17 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы в первом чтении обсуждался законопроект о внесении изменения в закон РА «О местном самоуправлении», предложенный депутатом В.Акопяном.
Автор отметил, что проект выносится на обсуждение второй раз. Он уже был одобрен парламентом и профильной комиссией НС, но в связи с известными событиями второе чтение было отложено, и законопроект выведен из обращения.
Ныне в ст.35 закона предлагается внести поправку: «В порядке, установленном Правительством РА, составляется и после согласования с уполномоченным органом в сфере транспорта схема организации дорожного движения в общине выносится на утверждение авагани общины, а также принимаются решения об установке дорожного оборудования и других технических средств организации безопасного дорожного движения».
Принятие предложенной в проекте поправки аргументировано необходимостью решения связанных с дорожным движением вопросов в общине и четкого определения ответственного уполномоченного органа.
По словам основного докладчика, ожидается, что поправка в закон сделает решение правоприменительных и правоисполнительных задач в этой сфере более эффективным с точки зрения управления дорожным движением в общине.