Մարտի 17-ի ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:
Հեղինակը նշեց, որ նախագիծը քննարկման է ներկայացվում երկրորդ անգամ: Այն մեկ անգամ արդեն արժանացել է Ազգային ժողովի եւ ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը, սակայն հայտնի դեպքերի պատճառով երկրորդ ընթերցումը հետաձգվել է եւ նախագիծը դուրս է եկել շրջանառությունից:
Հիմա առաջարկվում է փոփոխություն կատարել օրենքի 35-րդ հոդվածում. «ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով կազմվում եւ տրանսպորտի բնագավառի լիազոր մարմնի հետ համաձայնեցնելուց հետո համայնքի ավագանու հաստատմանն է ներկայացվում համայնքում ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպման սխեման եւ կայացվում որոշումներ՝ անվտանգ ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպման կահավորանքի ու այլ տեխնիկական միջոցների տեղադրման վերաբերյալ»:
Նախագծով առաջարկվող փոփոխության  ընդունումը բխում է համայնքում ճանապարհային երթեւեկության ոլորտին վերաբերող խնդիրների լուծման եւ դրա համար պատասխանատու լիազոր մարմնի հստակ սահմանման անհրաժեշտությունից:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` ակնկալվում է առավել արդյունավետ դարձնել այս տիրույթում իրավակիրառ եւ իրավաիրացնող խնդիրների լուծումը` համայնքում ճանապարհային երթեւեկության արդյունավետ կառավարման գործում:

At March 17 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment debated the bill on Making Amendments to the RA Law on the Local Self-Government in the first reading authored by the deputy Vagharshak Hakobyan.
The author noted that the bill was debated for the second time. It had already been approved by the NA and the NA Head Committee once, however because of the known cases the second reading had been postponed and the bill had been taken out of circulation. Now, it is proposed to make an amendment to Article 35 of the law: “According to the order established by the RA Government and after agreeing with the authority body of the transport sphere the scheme on the organization of the road traffic in the community is presented for the approval of the community elders and decisions are made related to the organization of the safe road traffic and the installation of other technical means.” The adoption of the amendment, proposed by the bill, stems from the necessity of the problems regarding the road traffic sphere in the community and distinct definition of the authority body responsible for it.
According to the key rapporteur, it is expected to make more effective the solution of the legally applying and legally implementing problems in the effective management of the road traffic in the community.