Հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված նախագիծը ստացավ դրական եզրակացություն
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 19-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի, Աննա Կարապետյանի, Արթուր Դավթյանի, Վահագն Հովակիմյանի եւ Սերգեյ Ատոմյանի հեղինակած ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ նախագծերի փաթեթից հանվել են երկու՝ Վարչական եւ Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքերում նախատեսված փոփոխություններն ու լրացումները: Դուրս են բերվել վիճահարույց եւ կարգապահական պատասխանատվության հիմքերին վերաբերող խնդրահարույց դրույթները: Ամփոփվել են Արդարադատության նախարարության գործընկերների առաջարկությունները:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ Կառավարությունն այս հարցով ներկայացուցիչ չի նշանակել, սակայն Արդարադատության փոխնախարար Արմեն Հովհաննիսյանն աշխատել է հանձնաժողովի անդամների հետ՝ մասնակցելով լրամշակման աշխատանքներին:
Նիկոլայ Բաղդասարյանի խոսքով՝  լիագումար նիստին առաջին ընթերցման ժամանակ բարձրացված բոլոր խնդրահարույց հարցերը լուծվել են:

Проект во втором чтении получил положительное заключение на внеочередном заседании комиссии
19 марта n а внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден во втором чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА и смежные законы, в авторстве депутатов В.Варданяна, А.Карапетян, А.Давтяна, В.Овакимяна и С.Атомяна.
В.Варданян отметил, что из пакета законопроектов исключены два изменения и дополнения в Административный и Гражданский процессуальный кодексы. Исключены проблематичные положения, касающиеся оснований для спорной и дисциплинарной ответственности. Обобщены предложения партнеров Министерства юстиции.
Заместитель председателя комиссии А.Карапетян сообщила, что правительство не назначало представителя по данному вопросу, однако заместитель министра юстиции А.Ованнисян работал с членами комиссии, участвовавшими во внесении поправок.
По словам Н.Багдасаряна, все проблемные вопросы, поднятые на пленарном заседании в первом чтении, решены.