«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆ. 1918-1920». եզակի փաստաթղթեր
Մարտի 19-ին Հայաստանի առաջին հանրապետության ստեղծման ակունքներում կանգնած նշանավոր պետական, հասարակական, քաղաքական եւ ռազմական գործիչ Արամ Մանուկյանի ծննդյան օրն է: 2018-ին՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրումից ուղիղ 100 տարի անց, Հայաստանի երրորդ հանրապետության Ազգային ժողովի ջանքերով հրատարակվեց «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆ. 1918-1920» վավերագրերի եւ փաստաթղթերի ժողովածուն: Սա փորձ է՝ ընդգծելու այն վիթխարի կարեւորությունը, որն ունեցել է Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանը Հայաստանի պատմության մեջ: Փաստաթղթերը ներկայացնում են Առաջին Հանրապետության խորհրդարանի գործունեությունը: Այս վավերագրերը հայ ժողովրդի մղած հերոսական պայքարի, անկոտրում կամքի վառ արտահայտությունն ու ցուցիչն են:
ՀՀ Ազգային ժողովը որոշեց թվային հարթակ տեղափոխել կատարված ահռելի աշխատանքը եւ հանրայնացնել ԱԺ հրատարակած ժողովածուի մեջ տեղ գտած եզակի լուսանկարները, արխիվային փաստաթղթերը եւ վավերագրերը: Այդ ամբողջ ինֆորմացիան տեղ  կգտնի ԱԺ պաշտոնական Parliament.am կայքում:

“PARLIAMENT OF FIRST REPUBLIC OF ARMENIA: 1918-1920:” Unique Documents
On March 19 is the birthday of famous state, public, political and military figure Aram Manukian who was standing in the sources of the creation of the first republic of Armenia. In 2018, after 100 years this day since the establishment of the first republic of Armenia with the efforts of the National Assembly of the third republic of Armenia the collection of the documents “PARLIAMENT OF FIRST REPUBLIC OF ARMENIA: 1918-1920” was published. It is an attempt to underline the huge importance that the parliament of the first republic of Armenia in the history of Armenia. The documents present the activities of the parliament of the First Republic. These documents are considered to be the bright expression and index of the Armenian people’s heroic fight and unbending will.
The RA National Assembly made a decision to move the huge work done to digital platform and publicize the unique photos and the archive documents in the NA published book. All that complete information will be posted on the NA official parliament.am website.