«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆ. 1918-1920». եզակի փաստաթղթեր
Մարտի 19-ին Հայաստանի առաջին հանրապետության ստեղծման ակունքներում կանգնած նշանավոր պետական, հասարակական, քաղաքական եւ ռազմական գործիչ Արամ Մանուկյանի ծննդյան օրն է: 2018-ին՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրումից ուղիղ 100 տարի անց, Հայաստանի երրորդ հանրապետության Ազգային ժողովի ջանքերով հրատարակվեց «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆ. 1918-1920» վավերագրերի եւ փաստաթղթերի ժողովածուն: Սա փորձ է՝ ընդգծելու այն վիթխարի կարեւորությունը, որն ունեցել է Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանը Հայաստանի պատմության մեջ: Փաստաթղթերը ներկայացնում են Առաջին Հանրապետության խորհրդարանի գործունեությունը: Այս վավերագրերը հայ ժողովրդի մղած հերոսական պայքարի, անկոտրում կամքի վառ արտահայտությունն ու ցուցիչն են:
ՀՀ Ազգային ժողովը որոշեց թվային հարթակ տեղափոխել կատարված ահռելի աշխատանքը եւ հանրայնացնել ԱԺ հրատարակած ժողովածուի մեջ տեղ գտած եզակի լուսանկարները, արխիվային փաստաթղթերը եւ վավերագրերը: Այդ ամբողջ ինֆորմացիան տեղ  կգտնի ԱԺ պաշտոնական Parliament.am կայքում:

Уникальные документы: «ПАРЛАМЕНТ ПЕРВОЙ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ. 1918-1920».
19 марта – день   рождения Арама Манукяна, видного государственного, общественно-политического и военного деятеля, стоявшего у истоков основания Первой Республики Армения. В 2018 г., ровно через 100 лет после основания Первой Республики Армения, усилиями Национального Собрания Третьей Республики Армения издан сборник материалов и документов «ПАРЛАМЕНТ ПЕРВОЙ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ.1918-1920». Это попытка подчеркнуть огромное значение парламента первой в армянской истории Республики Армения. В документах представлена ​​деятельность парламента Первой Республики. Эти документы – яркое выражение и свидетельство героической борьбы и несгибаемой воли армянского народа.
Национальное Собрание РА приняло решение перевести на цифровую платформу проделанную весомую работу и обнародовать уникальные фотографии, архивные документы и материалы, вошедшие в изданный НС сборник. Вся эта информация будет размещена на официальном сайте НС Parliament.am.