Կառավարության 2020 թվականի ծրագրի կատարման ընթացքի արդյունքներն ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 22-ի նիստում ներկայացրեց Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղեւոնդյանը: «2020 թվականն աննախադեպ բարդ էր Հայաստանի, Արցախի, հայ ժողովրդի համար: Համավարակի տարածման եւ գլոբալ տնտեսական անկման պայմաններում նախարարությունը տարեսկզբից ձեռնամուխ էր եղել ՀՀ արտաքին քաղաքականության ուղենիշների եւ Կառավարության ծրագրի իրականացման ուղղությամբ աշխատանքների շարունակականության ապահովմանը, Կառավարության եւ վարչապետի հանձնարարականների կատարմանը, զարգացման օրակարգի հետագա խթանմանը, միջազգային գործընկերների եւ կառույցների հետ փոխգործակցության մակարդակի խորացմանն ու ամրապնդմանը»,-ասաց Արմեն Ղեւոնդյանը:
Համավարակով պայմանավորված՝ նախարարությունը ձեռնարկել է օպերատիվ աշխատանքներ՝ արտերկրում գտնվող հայրենակիցներին տեղում աջակցելու եւ վերջիններիս անվտանգ հայրենադարձումը կազմակերպելու ուղղությամբ:
Ըստ զեկուցողի՝ արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն գերակայությունը շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակներում: Գերակայությունների շարքում է նաեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը:
Արմեն Ղեւոնդյանը նշեց, որ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Թուրքիայի օժանդակությամբ եւ ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով Հարավկովկասյան տարածաշրջանում ստեղծվել է նոր իրավիճակ: Խարխլվել է անվտանգային նախկին միջավայրը: Բազմակողմ հարաբերություններում առաջացել են նոր խնդիրներ, ժամանակի պահանջներին համահունչ անվտանգային ճարտարապետության կերտելու անհրաժեշտություն՝ արդի մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին դիմագրավելու, հնարավոր նոր զարգացումները կանխատեսելու եւ կանխելու նպատակով:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական հարաբերություններին՝ փոխնախարարը նշեց, որ տարածաշրջանային հրադադարի պահպանման, անվտանգության ապահովման եւ հումանիտար արդի հարցերի լուծման տեսակետից առանցքային դերակատարություն է ստանձնել ՌԴ-ն: Հաշվետու տարում շարունակվել են ՌԴ-ի հետ բոլոր ուղղություններով դաշնակցային հարաբերությունների եւ ռազմավարական գործընկերության ապահովման ու հետագա ընդլայնմանն ուղղված ջանքերը: Տարին նշանավորվել է քաղաքական ակտիվ երկխոսությամբ, տարածաշրջանային եւ միջազգային հարթակներում քայլերի համադրմամբ, տարբեր բնագավառներում սերտ համագործակցությամբ, այդ թվում` ռազմաքաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ եւ այլ բնագավառներում: «ԱԳՆ-ն աշխատել եւ աշխատում է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ»,- ասաց Արմեն Ղեւոնդյանը:
Հայաստանը շարունակել է ակտիվ ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ աշխատանքներին, որոնց ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ տարածքում շուկայի գործառնության շրջանակներում առկա խոչընդոտների վերացման, միության տարածքում ինտեգրման զարգացման ուղղությունների, թվային տրանսպորտային միջանցքների, ԵԱՏՄ տարածքում մաքսային-սակագնային կարգավորումներին եւ տեխնիկական կանոնակարգմանն առնչվող՝ գազի, նավթի եւ նավթամթերքի ընդհանուր շուկայի ձեւավորման ընթացքի վերաբերյալ հարցեր:
Չնայած համաշխարհային տնտեսության անկման միտումներին՝ Հայաստանին 10 ամսվա կտրվածքով հաջողվել է ունենալ ընդամնեը 0,6 % անկում:
Ակտիվ եւ արդյունավետ աշխատանքներ են իրականացվել Բելառուսի Հանրապետության հետ: Վերջին 2 տարիներին հայ-բելառուսական ապրանքաշրջանառության ծավալը բավականին աճել է: Հայաստանից արտահանման մասնաբաժինը եւս մեծացել է: Նմանատիպ դրական դինամիկա է արձանագրվել նաեւ հայ-ղազախական առեւտրատնտեսական հարաբերութունների համատեքստում:
Ամփոփելով եւ գնահատելով կառույցի աշխատանքները՝ փոխնախարարը նշեց, որ ստեղծված իրավիճակում հնարավորինս ամեն ինչ արվել է լավ արդյունք ունենալու համար:

22 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции заместитель министра иностранных дел А.Гевондян представил ход и итоги реализации программы Правительства РА на 2020 г.  Для Армении, Арцаха и армянского народа 2020 г. был беспрецедентно сложным. «В условиях распространения пандемии и глобального экономического спада министерство с начала года работает над обеспечением продолжения работы по реализации основных направлений внешней политики РА и программы Правительства, выполнению поручения правительства и премьер-министра, дальнейшее продвижение повестки дня развития, углубление сотрудничества», - подчеркнул А.Гевондян.
В связи с эпидемией министерство провело оперативную работу по поддержке соотечественников за рубежом и организации их безопасной репатриации.
По словам докладчика, важнейшим приоритетом внешней политики остается мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Международное признание и осуждение Геноцида армян также в числе приоритетов.
А.Гевондян отметил, что новая ситуация сложилась в регионе Южного Кавказа 27 сентября в результате 44-дневной широкомасштабной военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах при поддержке Турции и террористических группировок. Прежняя среда безопасности была подорвана. В многосторонних отношениях возникли новые проблемы, необходимость выстроить архитектуру безопасности в соответствии с требованиями времени, чтобы противостоять современным вызовам и угрозам, предвидеть и предотвращать возможные новые развития.
Касаясь армяно-российских отношений, замминистра отметил, что Россия сыграла ключевую роль в поддержании режима прекращения огня в регионе, обеспечении безопасности и решении текущих гуманитарных вопросов. В отчетном году продолжилась работа по обеспечению и дальнейшему расширению союзнических отношений и стратегического партнерства с Россией по всем направлениям. Год ознаменовался активным политическим диалогом, согласованием шагов на региональных и международных площадках, тесным сотрудничеством в различных сферах, включая военно-политическую, экономическую, энергетическую и др. «МИД работал и работает над укреплением двусторонних отношений», - отметил А.Гевондян.
Армения продолжала активно участвовать в работе ЕАЭС, в ходе которой обсуждались устранение существующих барьеров на рынке ЕАЭС, развитие интеграции в ЕАЭС, цифровые транспортные коридоры, таможенно-тарифное регулирование и техническое регулирование в ЕАЭС, формирование общего рынка газа, нефти и нефтепродуктов и другие вопросы.
Несмотря на спад в мировой экономике, в Армении за 10 месяцев спад составил лишь 0,6%.
Активная и эффективная работа ведется с Республикой Беларусь. За последние два года довольно возрос объем армяно-белорусского товарооборота. Также увеличилась доля экспорта из Армении. Аналогичная положительная динамика зафиксирована и в армяно-казахстанских торгово-экономических отношениях.
Подводя итоги и оценивая работу структуры, замминистра отметил, что в сложившейся ситуации было сделано все возможное для достижения хороших результатов.