Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ՈՒՄՎ) գլխավոր քարտուղար, Հունաստանի խորհրդարանի անդամ, ՈՒՄՎ քարտուղարության լիազորված դոկտոր Մաքսիմոս Խարակոպուլոսի հետ հանդիպումը կայացավ հեռակոնֆերանսի ձեւաչափով 2021 թ. մարտի 17-ին: Նա հանդես եկավ ԼՂ-ում քրիստոնեական հուշարձանների պաշտպանությանն ուղղված հայտարարությամբ:
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովը բազմիցս հայտարարել է համաշխարհային քաղաքակրթության հուշարձանները պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին` դեմ լինելով դրանց ոչնչացմանը, ինքնության աղավաղմանը կամ նպատակի փոփոխությանը: Մարդկությունը զգալի առաջընթաց է արձանագրել համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցուցադրման մեջ: Այն  ներառում է կրոնական հուշարձաններ, որոնք կամ շարունակվում են, կամ դադարել են օգտագործվել իրենց նպատակների համար:
Ժամանակակից քաղաքակրթությունը հասկանում եւ ճանաչում է հուշարձանների հսկայական պատմական եւ հոգեւոր արժեքը, որոնց միջոցով տեղի է ունենում երկխոսություն պատմական անցյալի եւ մարդկային ոգու վեհ մտահղացումների միջեւ, ինչը նախադրյալ է մտքի հետագա զարգացման եւ մեր ընդհանուր արժեքների ամրապնդման համար: Բացի այդ, պատմության եւ պաշտամունքի յուրաքանչյուր հուշարձանի նկատմամբ պատշաճ հարգանքը նպաստում է կրոնական համայնքների միջեւ փոխըմբռնմանը եւ հարգանքին եւ, ի վերջո՝ ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությանը:
Սակայն, ցավոք, այսօր էլ շարունակում են տեղի ունենալ իրադարձություններ, որոնց արդյունքում այդ սկզբունքները խախտվում են: Կան դեպքեր, երբ երկար պատմություն ունեցող եւ՛ գեղագիտական, եւ՛ գեղարվեստական արժեք ունեցող կրոնական հուշարձանները կամայականորեն վերափոխվել են իրենց համար խորթ կրոնական միջոցառումներ անցկացնելու կամ դրանք այլ նպատակով օգտագործելու վայրերի:
Այսպես, վերջերս, Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարության որոշմամբ Սուրբ Սոֆիայի տաճարը վերածվեց մզկիթի, չնայած այն կառուցվել է 6-րդ դարում եւ ընդգրկված է համաշխարհային մշակութային ժառանգության պաշտոնական ցուցակում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պաշտպանության ներքո:
Երբեմն պատմության եւ մշակույթի հուշարձաններն ամբողջությամբ ոչնչացվում են, չնայած դրանք վկայում են համապատասխան տարածքներում այլ ժողովուրդների, կրոնների եւ քաղաքակրթությունների դարավոր ներկայության մասին: Նման գործողությունները բազմիցս արձանագրվել են Կոսովոյում եւ Մետոխիայում, Սիրիայի եւ Իրաքի գրավյալ տարածքներում, ինչպես նաեւ թուրքական բանակի կողմից գրավյալ Կիպրոսի Հանրապետության տարածքներում:
Վերոգրյալի հիման վրա` որպես բազմաթիվ երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներ անհրաժեշտ ենք համարում ամեն անգամ մեր կտրուկ  անհամաձայնությունը հայտնել այս կարգի պրակտիկայի հետ եւ հորդորել միջազգային կազմակերպություններին եւ կառավարություններին կանխել դրա օգտագործումը:
Այս կապակցությամբ մենք կցանկանայինք հատուկ ուշադրություն հրավիրել այն իրավիճակին, որը ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղում արյունալի պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո: 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված Եռակողմ հայտարարության արդյունքում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցան հսկայական տարածքներ` հայ ժողովրդի եւ նրա Առաքելական քրիստոնեական եկեղեցու մշակութային գանձերով, որոնք համաշխարհային քաղաքակրթության համար ունեն մեծ կրոնական, պատմական եւ գեղարվեստական արժեք:
Կարծում ենք, որ այդ հուշարձանները անհապաղ նկարագրման եւ պաշտպանության կարիք ունեն միջազգային հանրության եւ իրավասու միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին` նպաստել ներկայումս Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հայ ժողովրդի մշակութային հարստության եւ հուշարձանների պաշտպանությանը եւ կանխել դրանց նպատակի փոփոխությունը կամ ոչնչացումը: Անտարբերությունը կարող է անդառնալի վնաս հասցնել ամբողջ մարդկությանը պատկանող հուշարձաններին:

17 марта 2021 г. Генеральный секретарь Межпарламентской Ассамблеи Православия (МАП), член парламента Греции доктор Максимос Харакопулос, уполномоченный Секретариатом МАП, на встрече в формате телеконференции выступил с Заявлением о защите христианских памятников в Нагорном Карабахе:
«Межпарламентская Ассамблея Православия неоднократно заявляла о необходимости защиты памятников мировой цивилизации от решений и действий, связанных с угрозой их разрушения, искажением их идентичности или изменением целевого назначения. Человечество достигло значительного прогресса в демонстрации мирового культурного наследия, включающего в себя религиозные памятники, которые либо продолжают, либо перестали использоваться  по своему назначению.
Современная цивилизация понимает и признает громадную историческую и духовную ценность памятников, с помощью которых происходит плодотворный  диалог настоящего с историческим прошлым и высокими замыслами человеческого духа, что является необходимым условием для дальнейшего развития мысли и укрепления наших общих ценностей. Помимо этого, должное уважение к каждому памятнику истории и культа вносит свой вклад во взаимное понимание и уважение между религиозными общинами и, в конечном счете, способствует мирному сосуществованию народов.
Однако, к сожалению, и в наши дни по-прежнему происходят события, в результате которых эти принципы нарушаются. Наблюдаются случаи произвольного превращения памятников культа, имеющих многолетнюю историю и представляющих эстетическую и художественную ценность, в места проведения чуждых им религиозных мероприятий или использования их по другому назначению.
Так, недавно – на основании решения политического руководства Турции – храм Святой Софии был превращен в мечеть, несмотря на то, что был построен в 6-м веке и входит в официальный список памятников мирового культурного наследия, находящихся под охраной ЮНЕСКО.
Иногда памятники истории и культуры полностью уничтожаются, хотя они являются свидетелями многовекового присутствия других народов, религий и цивилизаций на соответствующих территориях. Такие действия были неоднократно зафиксированы   в Косово и Метохии, на захваченных частях Сирии и Ирака, а также на оккупированных турецкой армией   территориях Кипрской Республики.
Исходя из вышеизложенного, как представители парламентов многочисленных стран мы считаем необходимым каждый раз выражать категорическое несогласие с такого рода практикой и призывать международные организации и правительства не допускать ее применения.
В этой связи мы хотели бы особо обратить внимание на ситуацию, сложившуюся сразу же после завершения кровавой войны в Нагорном Карабахе. В результате Трехстороннего Заявления, подписанного 9 ноября 2020 г., обширные территории с культурными сокровищами армянского народа и его Апостольской христианской церкви, представляющими огромную религиозную, историческую и художественную ценность для мировой цивилизации, оказались под управлением Азербайджана.
Мы считаем, что эти памятники нуждаются в немедленном описании и защите со стороны международных сообщества и компетентных международных организаций.
Мы призываем ООН и ЮНЕСКО внести свой вклад в защиту культурного богатства и памятников армянского народа, которые в настоящий момент находятся под управлением Азербайджана, и не допустить изменения их целевого назначения или разрушения. Безразличие может нанести непоправимый ущерб памятникам, которые принадлежат всему человечеству».