Խորհրդարանը մարտի 23-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Արդարադատաության նախարար Ռուստամ Բադասյանի խոսքով՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կատարվել են մի շարք փոփոխություններ: Հակիրճ ներկայացնելով կատարված փոփոխությունները՝ նախարարը նշեց, որ վերանայվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների պաշտոնների խմբերը եւ պաշտոններին ներկայացնող պահանջները: Սահմանվել է դրույթ, համաձայն որի՝ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ հետախուզական գործառույթներն իրակացնող ստորաբաժանման պաշտոնները համալրվում են  կոմիտեի նախագահի սահմանած կարգով եւ պայմանններով  անցկացվող մրցույթի արդյունքների հիման վրա՝ հաշվի առնելով վերջիններիս գործունեության առանձնահատկությունները: Ամբողջությամբ վերանայվել է «Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի՝ քննչական ենթակայությանն առնչվող հատվածը: Նախագծերի փաթեթում կատարվել են նաեւ մի շարք խմբագրական եւ տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ:
Պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ելույթում անդրադարձավ նախորդ շաբաթ արտահերթ ռեժիմով քննարկված եւ ընդունված՝ ԲԴԽ-ին մի շարք լիազորություններով օժտելու նախագծին: Նրա խոսքով՝ մտահոգություն կա, որ դատական համակարգն առաջիկայում կոլապսի է ենթարկվելու, որովհետեւ ինքնաբացարկների տարափը դատական նիստեր անցկացնելու հնարավորություն չի ընձեռելու: Պատգամավորը բարձրացրեց նաեւ ԲԴԽ-ում քննվող դատավորների գործերի հրապարակայնության հարցը:
Ռուստամ Բադասյանը եզրափակիչ ելույթում պարզաբանեց, որ Արդարադատության նախարարությունը ներկայացրել է իր դիտարկումները դեռեւս առաջին ընթերցման քննարկման ժամանակահատվածում, որոնք ամբողջությամբ տեղայնացվել են երկրորդ ընթերցմամբ ընդունված տարբերակում: Նշվեց, որ նախագծի ընդունման առնչությամբ ԱՆ-ն չունի որեւէ առարկություն, եւ այն չի պարունակում որեւէ հակասահմանադրական դրույթ: Նա նաեւ ընդգծեց, որ կոլապսի որեւէ հիմք չկա:
Ռուստամ Բադասյանը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացրեց նաեւ ՀՀ քրեական օրենսգիրքն ու կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ մասնագիտական քննարկումների արդյունքում կատարվել են լայնածավալ փոփոխություններ: «Եվ քանի որ Քրեական եւ Քրեական դատավարության օրենսգրքերը կարգավորում են բավականին բարդ հարաբերություններ, ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քնարկումներից հետո համատեղ որոշում ենք կայացրել, որ նախագծին «դեմ» քվեարկություն կլինի, որ հնարավորություն լինի այն վերադարձնել առաջարկների ներկայացման փուլ: Մեկ-երկու հարց կա, որ պետք է քննարկենք ու բացառենք որեւէ սխալ, որից հետո հաջորդ լիագումարի ընթացքում կկարողանանք քննարկել օրենսգիրքը»:
«ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացրեց Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Լիլիա Շուշանյանը: Ըստ զեկուցողի՝ առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են պաշարների գնահատմանը եւ վերագնահատմանը, արդյունահանման իրավունք ստանալուն: Ոչ մետաղական օգտակար հանածոների նոր հանքավայրերի դեպքում, որոնք կգնահատվեն եւ կհաստատվեն 2021-ից, իրավաբանական անձն արդյունահանման իրավունք ստանալու նպատակով կարող է դիմել լիազոր մարմին այն հանքավայրի համար, որտեղ նախորդող 10 տարվա ընթացքում ընդերքաբանական փորձաքննության արդյունքներով հաստատվել են օգտակար հանածոյի պաշարներ: Մինչեւ 2021-ը գնահատված եւ հաստատված պաշարներով ոչ մետաղական օգտակար հանածոների հանքավայրերի դեպքում ժամկետային սահմանափակում չի կիրառվի: Առաջարկվում է նաեւ նախապատվություն տալ այն դիմումատուին, որն առաջինն է դիմում  ներկայացրել ընդերքի միեւնույն տեղամասի համար: Լիլիա Շուշանյանն անդրադարձավ նաեւ գործունեությունը դադարեցրած հանքավայրերի վերահսկողության խնդրին:

23 марта парламент обсудил во втором чтении пакет законопроектов «Об Антикоррупционном комитете» и смежные законы.
По словам министра юстиции Р.Бадасяна, в период с первого по второе чтение был внесен ряд изменений. Кратко представив внесенные поправки, министр отметил, что пересмотрены позиции и требования к должностным группам сотрудников Антикоррупционного комитета. Полностью переработана часть законопроекта «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс», касающаяся следственного подчинения. Также в пакет проекта внесен ряд редакционных и технических поправок.
В своем выступлении депутат Т.Товмасян коснулась проекта предоставления ряда полномочий ВСС, который обсуждался и принимался в особом режиме на прошлой неделе. По ее словам, есть опасения, что судебная система вскоре окажется в коллапсе, потому что лавина самоотводов не позволит проводить судебные заседания. Депутат также подняла вопрос гласности рассматриваемых в ВСС дел судей.
Р.Бадасян пояснил, что Министерство юстиции еще в первом чтении представило свои замечания, которые полностью вошли в вариант, принятый во втором чтении. Отмечено, что министерство не возражает против принятия законопроекта и не содержит каких-либо неконституционных положений. Он также подчеркнул, что никаких причин для коллапса нет.
Министр также представил на обсуждение парламента Уголовный кодекс РА и прилагаемый к нему пакет законопроектов . По его словам, масштабные изменения произошли в результате многочисленных профессиональных дискуссий. «Поскольку Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы регулируют довольно сложные отношения, после обсуждения в Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам мы приняли совместное решение о том, что по законопроекту будет проведено голосование «против», чтобы вернуть его в стадию представления предложений. «Есть один-два вопроса, которые нам нужно обсудить и исключить любые ошибки, после чего мы сможем обсудить кодексы на следующем пленарном заседании».
Законопроект «О внесении изменений и дополнений в Кодекс о недрах РА» внесен в парламент на обсуждение заместителем министра территориального управления и инфраструктур Л.Шушанян. По словам докладчика, предлагаемые изменения касаются оценки и переоценки ресурсов, получения права на добычу. В случае новых месторождений неметаллических полезных ископаемых, которые будут оценены и утверждены в 2021 г., юридическое лицо может обратиться в уполномоченный орган по руднику, запасы которого подтверждены результатами минералогии за предыдущие 10 лет.  Ограничения по времени не будут применяться к месторождениям неметаллических полезных ископаемых с запасами, оцененными и утвержденными до 2021 г. Также рекомендуется отдавать предпочтение заявителю, который первым подал заявку на этот же участок недр. Л.Шушанян также затронула проблему контроля над недействующими рудниками.