«ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի առաջին բաժնում պարտադիր քննարկման 5 հարց էր, 2-րդ բաժնում 10 հարց է, որոնք ստացել են դրական եզրակացություն, իսկ 3-րդ բաժնում՝ 3 հարց, որոնց գլխադասային հանձնաժողովները տվել են բացասական եզրակացություն:
Տարոն Սիմոնյանը ներկայացրեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած  ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը , որով առաջարկվում է օրենքի 16-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել նոր խմբագրությամբ` «Զինվորական ծառայությունից արձակվող եւ զինվորական ծառայության ընթացքում չօգտագործված արձակուրդ ունեցող զինծառայողներին տրվում է փոխհատուցում` չօգտագործված արձակուրդների բոլոր օրերի դիմաց»:
Կառավարության եզրակացությունը բացասական էր: Հիմնական զեկուցողը նշեց, թե նախագիծը շուրջ յոթ ամիս շրջանառության մեջ է եղել, իսկ Կառավարությունը ոչ մի կերպ չի արձագանքել եւ միայն գլխադասային հանձնաժողովում քննարկման ժամանակ իրեն առաջարկել են մեկ ամսով հետաձգել քննարկումը՝ խնդրի վերաբերյալ համապարփակ լուծումներ գտնելու նպատակով:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ընդգծեց, որ ֆինանսական առումով հարցն իրագործելի չէ եւ գործընկերներին առաջարկեց ձեռնպահ մնալ օրինագիծը նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելուց:
Խորհրդարանը քվեարկությամբ մերժեց նախագիծը:
ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկեց քննիչ հանձնաժողովին հնարավորություն տալ անվստահություն հայտնելու Կառավարության այն անդամին, որն անհարգելի կբացակայի քննիչ հանձնաժողովի նիստերից: Ըստ նրա՝ հոդվածի լրացման արդյունքում ապահովվելու է Կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությունը նիստերին, ինչը կնպաստի գործող եւ ստեղծվելիք քննիչ հանձնաժողովների աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանն ու պաշտոնատար անձանց կողմից աշխատանքների պատշաճ կատարմանը:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հավաստմամբ՝ գործող օրենսդրությամբ հարցն ամբողջությամբ կարգավորված է:
Քննարկման արդյունքում այս նախագիծը նույնպես մերժվեց:
««Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած օրենքի նախագծով, ըստ Անի Սամսոնյանի, առաջարկվում է  հրապարակել պետական պաշտոններում նշանակման ենթակա անձանց, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների թեկնածուների, ՍԴ դատավորների թեկնածուների, դատավորների թեկնածուների հավակնորդների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված այլ դեպքերում բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունները: Սակայն «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի համաձայն՝ դրանք հրապարկման ենթակա չեն: ԱԺ պատգամավորի հավաստմամբ՝ հրապարակման ենթակա չլինելը հակասում է Սահմանադրության 42-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ տեղեկություններ փնտրելու, ստանալու եւ տարածելու, ազատությունը սահմանափակելու դրույթին:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ նախագիծն անձնական տվյալների կոպիտ միջամտություն է եւ առավել բարդացնում է խնդրի լուծումը:

There were five items for the compulsory debate in the first part of the NA draft decision on Making Addenda to the agenda of the sixth session of the NA seventh convocation, ten items - in the second part, which were endorsed, and three items - in the third part, which were not endorsed by the Head Committee.
Taron Simonyan presented the bill on Making Amendments and Addenda to the RA Law on the Military Service and the Serviceman’s Status authored by the Bright Armenia Faction by which it is proposed to rewrite the first sentence of the Part 16 of the law – “Soldiers who are discharged from the military service and soldiers who have unused vacations during the military service are compensated for all unused vacation days”.
The conclusion of the Government was negative. The key rapporteur noted that the bill had been in force for about seven months, but anyway, the Government did not respond and only in the Head Committee, he was proposed during the debate to postpone the debate for a month aimed at finding comprehensive solutions on the issue.
The co-rapporteur, the NA Deputy Armen Khachatryan underlined that the issue was not implementable in terms of finance and proposed his colleagues to refrain from including the bill in the agenda of the session.
The parliament rejected the bill by voting.
The NA Deputy Sergey Bagratyan with the legislative initiative on Making Addenda to the Constitutional Law of the NA Rules of Procedure proposed to give the Inquiry Committee opportunity to express distrust to the member of the Government who will be disrespectfully absent from the sittings of the Inquiry Committee. According to him, as a result of the addenda to the article the participation of the representatives of the Government in the sittings will be ensured, which will promote the efficiency of the works functioning and to be established Inquiry Committees and the proper implementation of the works by the officials.
According to the co-rapporteur, the NA Deputy Sisak Gabrielyan, the issue is completely regulated by the current legislation.
As a result of the debate, this bill was also rejected.
According to Ani Simonyan, with the draft law on Making Amendments to the RA Law on Corruption Commission Prevention authored by the Bright Armenia Faction it is proposed to publish the advisory conclusions on building integrity of persons to be appointed to state positions, the candidates for the members of the Supreme Judicial Council, the candidates for the judges of the Constitutional Court, the candidates for the judges as well as other cases established by the law.
However, according to the Public Service Law, they are not subject to publication. According to the NA deputy, not being the subject to publication contradicts the Part 1 of the provision of Article 42 of the Constitution on finding information, receiving and spreading, restricting freedom.
The Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan has noted that the bill is a rough intervention of personal data and the solution of the problem gets more complicated.