«ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի առաջին բաժնում պարտադիր քննարկման 5 հարց էր, 2-րդ բաժնում 10 հարց է, որոնք ստացել են դրական եզրակացություն, իսկ 3-րդ բաժնում՝ 3 հարց, որոնց գլխադասային հանձնաժողովները տվել են բացասական եզրակացություն:
Տարոն Սիմոնյանը ներկայացրեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած  ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը , որով առաջարկվում է օրենքի 16-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել նոր խմբագրությամբ` «Զինվորական ծառայությունից արձակվող եւ զինվորական ծառայության ընթացքում չօգտագործված արձակուրդ ունեցող զինծառայողներին տրվում է փոխհատուցում` չօգտագործված արձակուրդների բոլոր օրերի դիմաց»:
Կառավարության եզրակացությունը բացասական էր: Հիմնական զեկուցողը նշեց, թե նախագիծը շուրջ յոթ ամիս շրջանառության մեջ է եղել, իսկ Կառավարությունը ոչ մի կերպ չի արձագանքել եւ միայն գլխադասային հանձնաժողովում քննարկման ժամանակ իրեն առաջարկել են մեկ ամսով հետաձգել քննարկումը՝ խնդրի վերաբերյալ համապարփակ լուծումներ գտնելու նպատակով:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ընդգծեց, որ ֆինանսական առումով հարցն իրագործելի չէ եւ գործընկերներին առաջարկեց ձեռնպահ մնալ օրինագիծը նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելուց:
Խորհրդարանը քվեարկությամբ մերժեց նախագիծը:
ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկեց քննիչ հանձնաժողովին հնարավորություն տալ անվստահություն հայտնելու Կառավարության այն անդամին, որն անհարգելի կբացակայի քննիչ հանձնաժողովի նիստերից: Ըստ նրա՝ հոդվածի լրացման արդյունքում ապահովվելու է Կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությունը նիստերին, ինչը կնպաստի գործող եւ ստեղծվելիք քննիչ հանձնաժողովների աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանն ու պաշտոնատար անձանց կողմից աշխատանքների պատշաճ կատարմանը:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հավաստմամբ՝ գործող օրենսդրությամբ հարցն ամբողջությամբ կարգավորված է:
Քննարկման արդյունքում այս նախագիծը նույնպես մերժվեց:
««Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած օրենքի նախագծով, ըստ Անի Սամսոնյանի, առաջարկվում է  հրապարակել պետական պաշտոններում նշանակման ենթակա անձանց, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների թեկնածուների, ՍԴ դատավորների թեկնածուների, դատավորների թեկնածուների հավակնորդների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված այլ դեպքերում բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունները: Սակայն «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի համաձայն՝ դրանք հրապարկման ենթակա չեն: ԱԺ պատգամավորի հավաստմամբ՝ հրապարակման ենթակա չլինելը հակասում է Սահմանադրության 42-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ տեղեկություններ փնտրելու, ստանալու եւ տարածելու, ազատությունը սահմանափակելու դրույթին:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ նախագիծն անձնական տվյալների կոպիտ միջամտություն է եւ առավել բարդացնում է խնդրի լուծումը:

В первой части проекта решения НС «О внесении дополнений в повестку дня шестой сессии НС седьмого созыва» для обязательного обсуждения в первой части было 5 вопросов, во второй - 10, получивших положительное заключение, 3 вопроса в третьем разделе, удостоившиеся в профильных комиссиях отрицательного заключения.
Т.Симонян представил предложенный фракцией «Просвещенная Армения» законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА «О воинской службе и статусе военнослужащего» , который предлагает переизложить первое предложение ч.16 закона: «При увольнении из армии военнослужащих и военнослужащим с неиспользованным отпуском возмещаются все дни неиспользованного отпуска».
Заключение правительства было отрицательным. Основной докладчик отметил, что проект находился в обращении около семи месяцев, но правительство не дало ответа и только во время обсуждения в профильной комиссии было предложено отложить обсуждение на месяц, чтобы найти комплексные решения проблемы.
Содокладчик депутат НС А.Хачатрян, подчеркнув нецелесообразность вопроса с финансовой точки зрения, предложил коллегам воздержаться от включения законопроекта в повестку дня сессии.
Парламент голосованием отклонил проект.
Депутат С.Багратян законодательной инициативой о внесении изменений в конституционный закон «Регламент Национального Собрания» предложил предоставить Следственной комиссии возможность выразить недоверие члену правительства, который будет неуважительно отсутствовать с заседаний комиссии. По его словам, в результате дополнения статьи обеспечивается участие представителей правительства в заседаниях, что будет способствовать повышению эффективности работы действующих и создаваемых следственных комиссий и надлежащему исполнению должностными лицами своих служебных функций.
По словам содокладчика депутата НС С.Габриеляна, данный вопрос полностью отрегулирован действующим законодательством.
В результате обсуждения этот проект также был отклонен.
По словам А.Самсонян, в предложенном фракцией «Просвещенная Армения» проекте о внесении поправок в закон РА «О Комиссии по предупреждению коррупции» , предлагается публиковать этические консультативные заключения на лиц, назначаемых на государственные должности, кандидатов в члены Высшего судебного совета, судей Констутуционного суда,  а также в других случаях, предусмотренных законом. Однако, согласно закону «О публичной службе», они не подлежат публикации. По заверению депутата, такое положение противоречит ч.1 ст.42 Конституции – о свободе поиска, получения и распространения информации.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян заметил, что проект является грубым вмешательством в персональные данные и еще более усложняет решение проблемы.