«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնառությունը չավարտած, ավարտական կուրսում սովորող եւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացիներին ՀՀ կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տրամադրել տարկետում՝ մինչեւ ուսումնառության ավարտի օրը ներառյալ, սակայն ոչ ավելի, քան նրա 20 տարին լրանալու օրը: Մարտի 24-ի ԱԺ նիստում հիմնական զեկուցող Աննա Կոստանյանի ներկայացմամբ՝ բացի հանրակրթական եւ նախնական (արհեստագործական) ծրագրով սովորողներից՝ միջին մասնագիտական ծրագրով սովորող քաղաքացիներին եւս 19 տարեկանը լրանալուց հետո հնարավորություն կտրվի շարունակելու եւ ավարտին հասցնելու ուսումը:
Հարակից զեկուցող Քրիստինե Պողոսյանը կարեւորեց բանակում կրթական ցենզի բարձրացման հանգամանքը եւ տեղեկացրեց, որ հարցը քննարկվել է Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում՝ ստանալով դրական եզրակացութուն:
Պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի դիտարկմամբ՝ առավել  նպատակահարմար է, որ  նախնական ուսումնական հաստատությունների ավարտական կուրսում սովորողներին հնարավորություն տալ ավարտելու կիսատ թողած ուսումը եւ նոր միայն զորակոչել:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց նաեւ «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասինե օրենքի նախագիծը:

Согласно предложенному фракцией «Просвещенная Армения» законопроекту о внесении дополнения в закон РА «О воинской службе и статусе военнослужащего», для граждан, не завершивших учебу по программе средн e специального образования, находящихся на последнем курсе и подлежащих призыву на обязательную военную службу решением Правительства РА предлагается одна отсрочка до дня завершения учебы включительно, но не позднее исполнения 20-летия. По словам основного докладчика А.Костанян, помимо учащихся общеобразовательной и начальной (ремесленной) программы, граждане, обучающиеся по программе средн e специального образования, также будут иметь возможность продолжить и завершить свое образование после достижения 19 лет.
Содокладчик К.Погосян, отметив факт повышения образовательного ценза в армии, сообщила, что вопрос обсуждался в Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности и получил положительное заключение.
По А.Хачатряну, целесообразнее предоставить учащимся выпускного курса начальных учебных заведений возможность завершить обучение и только тогда быть призванными.
Парламент также обсудил во втором чтении проект о внесении дополнений в закон РА «Об электронной связи».