Մարտի 26-ին կայացած խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունան անդամներ Հայկ Կոնջորյանը, Արտակ Մանուկյանը եւ Արթուր Հովհաննիսյանը անդրադարձան Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին:
Հայկ Կոնջորյանը նշեց, որ ԸՕ-ի նախագիծը դրվել է շրջանառության մեջ, ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով, ակտիվ քննարկումներ են ընթանում միջազգային կառույցների, Հայաստանում քաղաքական կուսակցությունների, խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
«Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության հարցը եղել է մեր քաղաքական հանձնառությունը: Մենք մեր հանձնառությանը հավատարիմ ենք: Բազմաթիվ այլ փոփոխություններ եւս նախատեսվում են, սակայն պայմանավորված արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով՝ ընտրակարգը քաղաքական իմաստով դարձել է քննարկումների առաջամարտիկը: Խմբակցությունում որոշում է կայացվել անցում կատարելու պարզ համամասնական ընտրակարգի: Այս պահին քննարկումները շարունակվում են: Դրանք ընթանում են նաեւ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ: Առաջիկայում կունենանք Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը»,-հայտնեց Կոնջորյանը:
Նա հավելեց, որ Վարչապետի հայտարարությունը վերաբերել է ընտրակարգին, սակայն շրջանառության մեջ դրվել են անցողիկ շեմերի, ֆինանսական թափանցիկության ավելացման հարցերը եւ մի շարք այլ փոփոխություններ, որոնք բերելու են ԸՕ-ի բարելավմանը եւ առավել ազատականացմանը:
Բարձրացվեց ԸՕ-ի փոփոխությունների ընդունման հարցում կոնսենսուսի անհրաժեշտության հարցը: «Կոնսենսուսի բացակայության պայմաններում կգնա՞ք փոփոխության»,-հարցրեց Հանրային հեռուստաընկերության թղթակիցը:
«Խոսքը գնում է վարկանիշային ընտրակարգը հանելու մասին, ինչի արդյունքում խաղի կանոնները ոչ թե բարդանում են, այլ պարզեցվում: Սա, կարծում եմ, կոնսենսուսի արժանացել է առնվազն արտախորհրդարանական ուժերի,  քաղհասարակության կողմից: ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության կողմից նշվել է, որ իրենց համար անցումն այլ ընտրակարգի խաղի կանոնների փոփոխություն չէ: Չեմ կարծում, որ ընտրակարգի փոփոխությունը կհանգեցնի խաղի կանոնների այնպիսի փոփոխության, որը խնդիրներ կառաջացնի քաղաքական միավորների համար: Ընդհակառակը, քաղաքական ուժերի եւ ընտրողների համար ընտրակարգը պարզեցվում է»,-ընդգծեց Արթուր Հովհաննիսյանը:
Հայկ Կոնջորյանը հավելեց. «Ընտրակարգի փոփոխության վերաբերյալ մեր հանձնառությունը որեւէ մեկի համար անակնկալ չի եղել: Մեզ համար կարեւոր է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների գնալու որոշումը կայանա կոնսենսուսի պայմաններում, որը եղել է. վարչապետը հանդիպել է երկու խմբակցությունների հետ եւ ընտրությունների գնալու որոշում է ընդունվել: Խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները եւ ներկայացուցիչներն ընտրակարգի վերաբերյալ հրապարակայնորեն հայտարարել են, որ երկու ընտրակարգով էլ պատրաստ են գնալու ընտրությունների: Մենք շարունակել ու շարունակում ենք աշխատել այդ թվում մեր խորհրդարանական գործընկերների հետ կոնսենսուսի հասնելու համար»:
Արտակ Մանուկյանի գնահատմամբ՝ ԸՕ-ի փոփոխություններն ինքնանպատակ չեն, դրանք սերունդների համար են: «Մենք պետք է որոշենք՝ անհատների՞ն ենք ուզում կարեւորել, թե ինստիտուտները»,-ասաց պատգամավորը:

26 марта в ходе парламентских брифингов члены фракции НС «Мой шаг» А.Конджорян, А.Манукян и А.Ованнисян обратились к поправкам в Избирательный кодекс (ИК).
А.Конджорян отметил, что проект ИК введен в обращение, направлен в Венецианскую комиссию, ведутся активные обсуждения с международными структурами, политическими партиями Армении, парламентскими и внепарламентскими силами, представителями гражданского общества.
«Вопрос внесения поправок в ИК был нашим политическим обязательством. Мы привержены взятым на себя обязательствам. Планируется много других изменений, но из-за досрочных парламентских выборов избирательная система оказалась «на острие» политических дискуссий. Фракция решила перейти к простой пропорциональной системе. В настоящее время обсуждения продолжаются. Работаем также с Венецианской комиссией – в   ближайшее время получим ее заключение», - отметил А.Конджорян.
Он добавил, что заявление премьер-министра касалось избирательной системы, но в оборот введены вопросы избирательной проходной планки, повышения финансовой прозрачности и ряд других изменений, которые приведут к улучшению и еще большей либерализации ИК.
Поднят также вопрос необходимости консенсуса при принятии поправок в ИК. «Будете ли вы вносить изменения в отсутствие консенсуса?» - спросил корреспондент Общественного телевидения Армении.
«Речь идет об отмене рейтинговой системы, в результате чего правила игры не усложняются, а упрощаются. Я думаю, что это было достигнуто консенсусом, по крайней мере, внепарламентскими силами и гражданским обществом. Фракция НС «Процветающая Армения» заявила, что для них переход к другой избирательной системе не является изменением правил игры. Не думаю, что изменение избирательной системы приведет к переменам, создающим   проблемы для политических акторов. Напротив, избирательная система упрощена для политических сил и избирателей», - подчеркнул А.Ованнисян.
«Наше обязательство по изменению избирательной системы ни для кого не было неожиданностью. Для нас важно, чтобы решение о проведении досрочных парламентских выборов было принято в условиях консенсуса: премьер-министр встретился с представителями обеих фракций, и было принято решение пойти на выборы. Руководители и представители парламентских фракций публично заявили о готовности идти на выборы по обеим избирательным системам. Мы продолжали и продолжаем работать для достижения консенсуса, в том числе с нашими парламентскими партнерами,», - добавил А.Конджорян.
По словам А.Манукяна, изменения в ИК – не   самоцель, они – для поколений. «Мы должны решить, для нас важны персоны или институты», - подчеркнул депутат.