ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի մարտի 29-ի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների վերաբերյալ զեկույցը ներկայացնելուց հետո ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ «Իմ քայլ»-ը խմբակցության պատգամավոր Տաթեւիկ Հայրապետյանը նախարարից հետաքրքրվեց.  «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը խոսում է խաղաղության մասին, սակայն սպառնում Սյունիքի ուղղությամբ եւ ձգձգում գերիների վերադարձի հարցը: Ադրբեջանական կողմից տեսնո՞ւմ եք հնարավորություն անվտանգության ուղղությամբ աշխատելու առնչությամբ: Բացի այդ, առաջիկայում սպասվո՞ւմ է հանդիպում Ձեր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ»:
Արա Այվազյանը նշեց, որ իրարամերժ են Ադրբեջանի հայտարարությունները. «Մի կողմից Ադրբեջանը միջազգային հանրության մոտ ցանկանում է ստեղծել տպավորություն, թե հակամարտությունն ավարտված է, եւ իրենք պատրաստ են խաղաղության, մյուս կողմից՝ խոսքերն ու գործերը հակառակն են ապացուցում: Ալիեւը որոշ լսարանների համար ականջ շոյող հայտարարություններ է անում, որովհետեւ հեռու գնացող նպատակներ ունի: Ավարտվել է պատերազմը, հակամարտությունը՝ ոչ, եւ դա փաստում են նաեւ միջազգային կառույցները: Որպեսզի տարածաշրջանում իրապես ձեւավորվի անվտանգության եւ խաղաղության մթնոլորտ, պետք է արձանագրվի Արցախի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի վրա: Դրան հասնելու համար երկար եւ դժվար գործընթաց է սպասվում: Պետք է վերականգնել վստահության մթնոլորտը: Մեր գերիների, քաղաքացիական անձանց վերադարձի խնդիրն անհապաղ լուծում պետք է գտնի, եւ դա կլինի դրական քայլ հարեւան երկրի կողմից: Ինչ վերաբերում է հանդիպմանը, ապա այս պահին նախատեսված չէ: Չեմ բացառում, որ ապագայում կլինի համանախագահների այց տարածաշրջան»:

At March 29 sitting of the NA Standing Committee on Foreign Relations, after presenting the report on the procedure and results of the Government programme implementation for 2020 the Foreign Minister Ara Aivazian answered to the deputies’ questions.
The deputy of the NA My Step Faction Tatevik Hayrapetyan was interested in the Minister’s opinion: “The President of Azerbaijan Ilham Aliyev speaks about peace, but threatens in the direction of Syunik and delays the issue of the captives’ return. Do you see any opportunity on working in security by the Azerbaijani side? Besides that, is a meeting expected with your Azerbaijani colleague in the near future?
Ara Aivazian has noted that the statements of Azerbaijan are contradictory: “On one hand, Azerbaijan wants to create an impression for the international community that the conflict is over, they are ready for peace, on the other hand, the words and actions prove the opposite. Aliyev makes ear caressing statements for some auditoriums, because it has far-going goals. The war is over, but the conflict – not, and the international organizations also testify to that. To really form an atmosphere of security and peace in the region, we shall record the issue of Artsakh status on the basis of the right of Artsakh people’s self-determination. To reach that a long and hard process is expected. We shall restore the atmosphere of trust. We shall find immediate solution of the problem for the return of the civil persons, and it will be a positive step by the neighbouring country. Regarding the meeting, at this moment it is not scheduled. I don’t exclude that the Co-Chairs’ visit to the region will take place.”