ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի մարտի 29-ի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների վերաբերյալ զեկույցը ներկայացնելուց հետո ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ «Իմ քայլ»-ը խմբակցության պատգամավոր Տաթեւիկ Հայրապետյանը նախարարից հետաքրքրվեց.  «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը խոսում է խաղաղության մասին, սակայն սպառնում Սյունիքի ուղղությամբ եւ ձգձգում գերիների վերադարձի հարցը: Ադրբեջանական կողմից տեսնո՞ւմ եք հնարավորություն անվտանգության ուղղությամբ աշխատելու առնչությամբ: Բացի այդ, առաջիկայում սպասվո՞ւմ է հանդիպում Ձեր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ»:
Արա Այվազյանը նշեց, որ իրարամերժ են Ադրբեջանի հայտարարությունները. «Մի կողմից Ադրբեջանը միջազգային հանրության մոտ ցանկանում է ստեղծել տպավորություն, թե հակամարտությունն ավարտված է, եւ իրենք պատրաստ են խաղաղության, մյուս կողմից՝ խոսքերն ու գործերը հակառակն են ապացուցում: Ալիեւը որոշ լսարանների համար ականջ շոյող հայտարարություններ է անում, որովհետեւ հեռու գնացող նպատակներ ունի: Ավարտվել է պատերազմը, հակամարտությունը՝ ոչ, եւ դա փաստում են նաեւ միջազգային կառույցները: Որպեսզի տարածաշրջանում իրապես ձեւավորվի անվտանգության եւ խաղաղության մթնոլորտ, պետք է արձանագրվի Արցախի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի վրա: Դրան հասնելու համար երկար եւ դժվար գործընթաց է սպասվում: Պետք է վերականգնել վստահության մթնոլորտը: Մեր գերիների, քաղաքացիական անձանց վերադարձի խնդիրն անհապաղ լուծում պետք է գտնի, եւ դա կլինի դրական քայլ հարեւան երկրի կողմից: Ինչ վերաբերում է հանդիպմանը, ապա այս պահին նախատեսված չէ: Չեմ բացառում, որ ապագայում կլինի համանախագահների այց տարածաշրջան»:

29 марта министр иностранных дел РА А.Айвазян, представив на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям доклад о ходе и итогах исполнения программы Правительства РА на 2020 г., ответил на вопросы депутатов.
К министру обратилась депутат фракции НС «Мой шаг» Т.Айрапетян: «Президент Азербайджана Ильхам Алиев говорит о мире, но угрожает Сюнику и затягивает возвращение пленных. Видите ли вы возможность азербайджанской стороны поработать в сфере безопасности? Кроме того, ожидается ли в ближайшее время встреча с вашим азербайджанским коллегой?».
А.Айвазян отметил, что заявления Азербайджана противоречивы: «С одной стороны, Азербайджан желает создать у международного сообщества впечатление, что конфликт окончен, и они готовы к миру, с другой – слова и дела доказывают обратное. Алиев для определенных аудиторий делает ласкающие слух заявления, так как у него далеко идущие цели. Война окончена, конфликт – нет, и это подтверждают также международные структуры. Чтобы действительно создать в регионе атмосферу безопасности и мира, необходимо зафиксировать вопрос статуса Арцаха на основе права его народа на самоопределение. Для достижения этого потребуется долгий и трудный процесс. Необходимо восстановить атмосферу доверия. Вопрос о возвращении наших пленных, гражданских лиц   должен быть решен незамедлительно, и это будет позитивным шагом со стороны соседней страны. Что касается встречи, то на данный момент она не предусмотрена. Не исключаю, что в будущем состоится визит сопредседателей в регион».