Քննարկում՝ ուղղված համացանցում ատելության խոսքի կարգավորմանը
Մարտի 30-ին Անի Սամսոնյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքային նիստը՝ «Ատելության խոսքի կարգավորումը ՀՀ օրենսդրությունում» խորագրով:
Քննարկմանը մասնակցեցին համացանցային տիրույթի կարգավորմամբ եւ կառավարմամբ զբաղվող անձինք, փորձագետներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովի պատվերով համացանցային տիրույթում ատելության խոսքի դեմ պայքարի կարգավորման ուսումնասիրություններ են կատարել փորձագետներ Արա Ղազարյանն ու Դավիթ Ասատրյանը: Զեկույցը պատրաստվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Անի Սամսոնյանը նշեց, որ սա թեմայի վերաբերյալ երրորդ քննարկումն է: Նախորդ անգամ ներկայացվել են փորձագետների զեկույց-առաջարկները եւ քննարկվել վիրտուալ տիրույթի ինքնակարգավորման հնարավորությունները:
Փորձագետներն առաջարկում են  հեռահաղորդակցության եւ սոցիալական ցանցերի օպերատորներին իրենց պայմանագրերում ամրագրել ատելության խոսքի վերաբերյալ դրույթ, ինչը պարտավորություն կստեղծի օգտատերերի մոտ՝ հետեւելու սեփական վարքագծին: Դա կզարգացնի նաեւ մեդիագրագիտությունը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ներկայացուցչի համար առաջարկն ընդունելի է: Նա նաեւ կարծում է, որ ինֆորմատիկա առարկայով կարելի է մեդիագրագիտություն ուսանել:
Ոլորտի մասնագետների կարծիքով՝ նշյալ առաջարկը խնդիրներ կստեղծի օպերատորների համար, քանի որ վերջիններս պատասխանատու չեն բովանդակության համար. նրանք ապահովում են միայն անխափան կապը:
Փորձագետներն ընդգծեցին, որ գործող պայմանագրերում առկա է ցանցային էթիկետ դրույթը, որը կարելի է վերաձեւակերպել: Գործող դրույթի վերաձեւակերպմանը համաձայնություն տվեցին ոլորտի մասնագետներն այն պայմանով, որ օպերատորների վրա այլ պատասխանատվություն չի դրվելու եւ ապագայում մշտադիտարկում չեն իրականացնելու: Դրույթը պայմանագրում ամրագրվելու է միայն որպես տեղեկատվություն:

Обсуждение регулирования языка вражды в Интернете
30 марта состоялось рабочее заседание Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам под председательством А.Самсонян по теме «Обсуждение регулирования языка вражды в Интернете».
В обсуждении приняли участие специалисты, занимающиеся регулированием и управлением Интернет-доменом, эксперты, представители общественных организаций.
По заказу комиссии эксперты А.Казарян и Д.Асатрян провели исследования по регулированию борьбы с языком вражды в Интернет-домене. Доклад подготовлен в рамках Программы развития ООН «Новая Армения – современный  парламент».
Заместитель председателя комиссии А.Самсонян отметила, что это третье обсуждение данной темы. Ранее были представлены доклады-предложения экспертов и обсуждены возможности саморегулирования виртуального домена.
Эксперты предлагают операторам телекоммуникационных и социальных сетей включать в свои договоры положение о языке вражды, обязывающее пользователей следить за своим поведением. Это также повысит медиаграмотность.
Предложение приемлемо для представителя Министерства высокотехнологичной промышленности. Он также считает, что медиаграмотности можно обучать по предмету «информатика».
По мнению экспертов сферы, данное предложение создаст проблемы для операторов, поскольку последние не несут ответственности за контент – они   обеспечивают лишь бесперебойную связь.
Эксперты подчеркнули, что в действующих договорах есть пункт о сетевом этикете, который можно переизложить. Переформулировка действующего положения была согласована со специалистами сферы при условии, что операторы не будут нести иной ответственности и не будут проводить мониторинг в будущем. Положение будет закреплено в договоре   только в качестве информации.