Լիլիթ Մակունց. Խորհրդակցություններ  եղան խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի,  քաղհասարակության, մասնագիտական կառույցների,  նախագահի ինստիտուտի հետ: Որպեսզի Ընտրական օրենսգիրքը չբարդացնի առաջիկա  ընտրությունների ընթացքը եւ ավելի պարզեցնենք դրանց անցկացումը, որոշում կայացվեց այս փոքր նախագծով  փոփոխություն կատարել միայն համամասնական ընտրակարգի վերաբերյալ դրույթներում եւ ամբողջապես անցում կատարել պարզ համամասնական ընտրակարգին:  Նաեւ անհրաժեշտ փոփոխություններ ենք  ձեռնարկել՝ կապված համավարակի պայմաններում ընտրություններ անցկացնելու հետ: Սա չի նշանակում հրաժարում ամբողջ Ընտրական օրենսգրքից. առաջիկայում քննարկելու ենք համապարփակ փաթեթը:
Սերգեյ Բագրատյան. Կարեւոր գործընթացի սկիզբ ենք տալիս այժմ, այս հարցի վերաբերյալ համախոհություն է եղել դեռեւս 2017 թվականին: Համամասնական փակ ցուցակն անհրաժեշտություն է եղել մեր հանրապետությունում: Բոլոր կարգի խախտումները եղել են մեծամասնական ընտրակարգի պատճառով:  Սա կարեւորագույն փոփոխություն է: Համապետական ընտրություններում փակ համամասնականը միակ ճիշտ տարբերակն է եւ սա ընդունելը հրամայական է:
Գեւորգ Պապոյան. Արդյո՞ք ռեյտինգային համակարգն իրենից ներկայացնում է համամասնական ընտրակարգ: Անունով՝ այո,  բովանդակությամբ՝ ոչ: Կարծում եմ, որ մենք այսօր գնում ենք ճիշտ ճանապարհով: Քաղաքական ներկա իրողություններում ռեյտինգային համակարգն իրեն սպառել է, եւ պետք է անցնել պարզ համամասնական ընտրակարգի:
Համազասպ Դանիելյան. Այս պահին անհրաժեշտություն է օր առաջ ամրագրել, որ ռեյտինգային ընտրակարգ չի լինելու  2021 թվականի հունիսի 20-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններում:
Տաթեւիկ Հայրապետյան. Ես կողմ եմ այս փոփոխությանը, սակայն ուզում եմ խոսել մեկ այլ կարեւոր  թեմայով: Երեկ  կրկին հրապարակային հայտնվեցին Ալիեւի նոր հայտարարությունները Սյունիքի վերաբերյալ: Հերթական անգամ Ադրբեջանի նախագահը տարածքային հավակնություններ է ներկայացրել Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված  սահմանների նկատմամբ:  Այս հայտարարություններն անթույլատրելի են, եւ դրանց մասին պետք է հավուր պատշաճի տեղյակ պահել  միջազգային կառույցների  մեր գործընկերներին: Հույս ունեմ, որ այս հայտարարությունները համապատասխան արձագանքի կարժանանան ոչ միայն Հայաստանի ներսում, այլեւ մեր միջազգային գործընկերների կողմից:
Հովհաննես Իգիթյան. Այնպես չէ, որ մեծամասնականով ընտրված թեկնածուն ամբողջությամբ ներկայացնում որեւէ մարզ, քաղաք, շրջան: Եթե իրոք ուզում ենք շրջանը ներկայացնել, ապա աշխարհը երկու ձեւ է ընտրել: Առաջինը պալատն է, որը ներկայացնում է շրջանը: Նաեւ պետք է ուժեղացնել ինքնակառավարումը:
Թագուհի Թովմասյան. Ես ռեյտինգային ընտրակարգով եմ ընտրվել եւ պետք է ասեմ, որ, այո՛, ռեյտինգային ընտրակարգը հեռու է քաղաքական եւ գաղափարական պայքարից. միջանձնային պայքար է, որը հաճախ վերածվում է կոնֆլիկտների: Իմ մտավախությունն այն է, որ կտրվելու ենք մարզերից, եւ լինելու է միայն մայրաքաղաքային խորհրդարան:
Սոս Ավետիսյան. Նորմալ կուսակցությունը պետք է որոշի, որ բոլոր մարզերից պետք է ունենա ներկայացուցիչներ, որովհետեւ դա է ընտրապայքարի տրամաբանությունը: Խնդիրը միայն ընտրակարգը չէ: Գնահատելի է, որ ընտրություններ անցկացնելու շուրջ կոնսենսուս ձեռք բերվեց: Հույս ունեմ, որ պարզ համամասնական ցուցակների դեպքում կարող են լինել քաղաքական, իրատեսական ծրագրեր, ու պայքարի մասնակիցները պարզ կխոսեն քաղաքացիների հետ: Դա կլինի այն կարեւոր հանգրվանը, որից հետո ՀՀ հզորացումը կսկսի:
Գոռ Գեւորգյան. Ներկա իրողություններով պայմանավորված՝ հազիվ թե կարողանանք ընտրություններից առաջ համախմբել հասարակությանը եւ միաբանորեն գնալ ընտրությունների: ՀՀ իշխանությունների ձեւավորման գործում անքննելի է ժողովրդի կամարտահայտումը: Ժողովուրդը պետք է որոշի եւ վճռի, թե ում է տեսնում որպես իշխանություն: Գալիք ընտրություններում անչափ կարեւոր է, որ չպարտվի մեր պետությունը:
Լիլիթ Ստեփանյան. Գործող օրենսգիրքը ոչ միայն չի ձեւավորում միջավայր, որտեղ կապրի եւ կզարգանա քաղաքական ուժի ներքին ժողովրդավարությունը, այլեւ ստեղծում է նախապայմաններ, որ նույն թիմի տարբեր անդամների միջեւ ամենատարբեր հակասություններ ու տարաձայնություններ առաջանան՝ բացառելով քաղաքական սոլիդարությունը:
Սոֆիա Հովսեփյան. Սա մասնակի փոփոխություն է, որովհետեւ մարզային քվոտա գոյություն չունի: Անընդհատ ասել եմ, որ պետք է պարտադիր մարզային քվոտա լինի: Միշտ ասվել է՝ կքննարկենք: Այսօր նման հարց առհասարակ չկա: Ինչպիսի՞ ցուցակով պետք է գան քաղաքական գործիչները: Որեւէ կերպ որեւէ մեկին հասկանալի չէ:
Հերիքնազ Տիգրանյան. Առաջարկվող փոփոխությունները որեւէ քաղաքական ուժի համար անակնկալ չէին: Մենք հիմա խոսում ենք տարածքային ցուցակները հանելու մասին: Դա ոչ թե որեւէ քաղաքական ուժի կամակորությունն է, այլ ընդամենը նպատակ ունի ձեւավորելու այնպիսի ընտրակարգ, որը համապատասխանում է Սահմանադրությամբ ամրագրված՝ Ազգային ժողովը համամասնական ընտրակարգով ձեւավորելու մեխանիզմին:
Վլադիմիր Վարդանյան. Համամասնական ընտրակարգը ժողովրդավարական արժեքների տեսանկյունից շատ ավելի արդյունավետ է, որովհետեւ քաղաքացու ձայնը չի կորում՝ ի տարբերություն մեծամասնական ընտրակարգի: Իրականում, ռեյտինգայինի առկայությունը կամ բացակայությունը ոչ թե միջկուսակցական պայքարի գործիք է, այլ ներկուսակցական: Փորձենք հեշտացնել համակարգը եւ ներկուսակցական պայքարի էլեմենտը տեղափոխենք ներկուսակցական դաշտ:
Վաղարշակ Հակոբյան. Ռեյտինգային համակարգը քաղաքական չարիք է: Այն հնարավորություն չի տալիս, որ քաղաքական դաշտը ինքնամաքրվի: Հնարավորություն չի տալիս, որ այս դահլիճում քաղաքականությամբ զբաղվեն քաղական մարդիկ: Եթե մենք ուզում ենք, որ ՀՀ-ն զարգանա, լինի մրցունակ, դրա կարեւոր գրավականներից մեկն այս դահլիճում քաղաքական մարդկանց ներկայությունն է:
Արման Բաբաջանյան. Մենք գնում ենք նորանկախ պետության ամենաճակատագրական համապետական ընտրությանը՝ նախորդ հանցավոր ռեժիմներին ծառայած ընտրական հանձնաժողովներով եւ ամենակարեւորը՝ մեր պետությանը, պետականությանը ու ժողովրդավարությանը պատերազմ հայտարարած հրեշավոր դատական համակարգով: Ո՛չ ռեյտինգային, ո՛չ էլ համամասնական ընտրակարգերն են մեր երկրի խնդիրը: Շատ կուզեմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովն ամեն ինչ անի, որ այս ընտրություններում հաղթի Հայաստանի Հանրապետությունը:
Արփինե Դավոյան. Այս խորհրդարանում պիտի լինեն այնպիսի մարդիկ, որոնք ցանկացած պարագայում հավատարիմ կմնան այն գաղափարախոսությանը, որի համար եկել են այս դահլիճ: Կարծում եմ՝ այս ընտրություններում չենք ունենա այնպիսի մարդիկ, որոնք կգան անձնական շահեր պաշտպանելու:
Արուսյակ Ջուլհակյան. Մեծամասնական ընտրակարգը չարիք է: Տարիներ շարունակ խոսվել է այդ մասին: Այո՛, այս ընտրակարգը կարված էր Հանրապետական կուսակցության իշխանության համար: Հորդորում եմ կողմ քվեարկել եւ արտահայտել քաղաքական կոնսենսուս առ այն, որ մեզ այս ընտրություններում պետք է քաղաքական պայքար, այլ ոչ թե թաղային հեղինակությունների պայքար:
Գեւորգ Գորգիսյան. Ներկայացնեմ ԸՕ-ի ընտրակարգի այն տարբերակը, որն առաջարկում է ԼՀԿ-ն 2016-ից: Դա բաց համամասնական ընտրակարգն է: Այո՛, ռեյտինգային, տարածքային բաժանումները հնարավորություն են տալիս ռեսուրսներ ունեցողներին օգտագործելու իրենց ռեսուրները, ազդեցությունը, որ դա վերածեն ձայնի: Քաղաքացիներին զրկել հնարավորությունից առհասարակ ընտրել պատգամավորին, իրենց ներկայացուցչին Ազգային ժողովում, դա հղի է մեկ այլ վատ հետեւանքներով:
Նազելի Բաղդասարյան. Կան մարդիկ, քաղաքական ուժեր, որոնք ասում են՝ այո՛, համամասնական ընտրակարգ է պետք, որովհետեւ դա բխում է ժողովրդավարական հենքից, խորհրդարանական կառավարման մեր ձեւաչափից: Այս դեպքում է, որ մրցակցային են դառնում ծրագրերն ու գաղափարները: Մենք գնալու ենք այս ուղով՝ անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ են պահանջում այլք: Մենք կողմ ենք քվեարկում եւ շարժվում ենք մեր ընտրած ճշմարիտ ուղով:
Ալեն Սիմոնյան. Առաջին հերթին ուզում եմ խոսել մարզային ներկայացվածության մասին: Մեր գործընկերները կարծում են, որ ռեյտինգայինը մարզային ներկայացուցչությունն է: Ես այդպես չեմ կարծում: Ժամանակի ընթացքում ստեղծված մարզային բդեշխները չեն կարող լինել մարզերի ներկայացուցիչներ: Նրանք ունեցել են արտոնություններ՝ ապահովելու այդ մարզից գալիք ձայների քանակը:
Հայկ Կոնջորյան. Քվեարկության գործընթացը եւս պարզեցվում է: Ընտրության գլխավոր շահառուի՝ ժողովրդի համար այս փոփոխությունը նշանակում է ընտրական գործընթացի, քարոզարշավի եւ քվեարկության պարզեցում, ինչը ժողովրդավարության, քաղաքական համակարգի առողջացման տրամաբանության մեջ գովելի է եւ մեր ստանձնած քաղաքական հանձնառության շարունակականության մասին է խոսում:

Лилит Макунц . Проведены консультации с парламентскими и внепарламентскими силами, гражданским обществом, профессиональными структурами, институтом президента. Чтобы Избирательный кодекс (ИК) не усложнял процесс предстоящих выборов и упростил их проведение, в этом небольшом проекте было решено изменить только положения о пропорциональной избирательной системе и осуществить полный переход к простой пропорциональной избирательной системе. Мы также внесли необходимые изменения в связи с пандемией. Это не означает отказа от всего ИК. В ближайшее время мы обсудим комплексный пакет.
Сергей Багратян . Сейчас мы начинаем важный процесс, консенсус по этому поводу был еще в 2017 г.   Закрытый пропорциональный список был необходим в нашей республике. Всевозможные нарушения произошли по вине мажоритарной избирательной системы. Это важнейшее изменение. Закрытое пропорциональное представительство – единственно верный вариант на общегосударственных выборах, и принятие его императивно.
Геворг Папоян. Является ли рейтинговая система пропорциональной избирательной системой? По названию – да, по сути – нет. Думаю, сегодня мы на правильном пути. В нынешних политических реалиях рейтинговая система себя исчерпала, и нам необходимо перейти к простой пропорциональной избирательной системе.
Амазасп Даниелян . Ныне необходимо как можно скорее заявить, что на парламентских выборах 20 июня 2021 г. рейтинговой системы не будет.
Татевик Айрапетян . Я за это изменение, но хочу затронуть еще одну важную тему. Вчера вновь появились публичные заявления Алиева о Сюнике. Президент Азербайджана в очередной раз предъявил территориальные претензии к международно признанным границам Армении. Эти заявления недопустимы и должны быть надлежащим образом доведены до сведения наших партнеров в международных структурах. Надеюсь, что эти заявления получат соответствующий отклик не только в Армении, но и со стороны наших международных партнеров.
Ованес Игитян . Дело не в том, что кандидат, избранный большинством, представляет весь регион, город, район. Если действительно хотим представить регион, мир выбрал два пути. Первый – палата, которая представляет район. Следует также укрепить самоуправление.
Тагуи Товмасян . Меня выбрали по рейтинговой системе, и должна сказать, что, действительно, рейтинговая система далека от политической и идеологической борьбы – это межличностная борьба, часто перерастающая   в конфликты. Боюсь, будем отрезаны от регионов, и останется только столичный парламент.
Сос Аветисян . Нормальная партия должна решить, что в ней должны быть представители всех регионов, потому что такова логика избирательной кампании. Проблема не только в избирательной системе. Похвально, что был достигнут консенсус относительно проведения выборов. Надеюсь, что в случае простых пропорциональных списков могут быть политические, реалистичные программы, и участники борьбы будут четко говорить с гражданами. Это будет важной вехой, после которой начнется усиление Армении.
Гор Геворгян . В силу нынешних реалий нам вряд ли удастся объединить общество перед выборами и консолидированно пойти на выборы. Волеизъявление народа необъяснимо при формировании власти РА. Люди должны решить, кого они видят в качестве власти. Очень важно, чтобы на предстоящих выборах наше государство не проиграло.
Лилит Степанян . Действующий кодекс не только не создает среду, в которой будет жить и развиваться внутренняя демократия политической силы, но также создает предпосылки для различных противоречий и разногласий между различными членами одной и той же команды, исключая политическую солидарность.
София Овсепян . Это частичное изменение, потому что нет региональной квоты. Я всегда говорила, что должна быть обязательная региональная квота. Всегда говорилось, что обсудим. Сегодня такого вопроса вообще нет. С каким списком идут политики – никому не понятно.
Эрикназ Тигранян . Предложенные изменения не были неожиданностью ни для одной политической силы. Мы сейчас говорим о снятии региональных списков. Это не упорство какой-либо политической силы, а лишь стремление сформировать избирательную систему, которая соответствует установленному Конституцией механизму формирования НС на основе пропорционального представительства.
Владимир Варданян . Пропорциональная избирательная система намного эффективнее с точки зрения демократических ценностей, потому что голос гражданина не теряется, в отличие от мажоритарной избирательной системы. По сути, наличие или отсутствие рейтинговой системы – инструмент не межпартийной, а внутрипартийной борьбы. Попробуем упростить систему и элемент внутрипартийной борьбы переместить во внутрипартийное поле.
Ален Симонян . Прежде всего хочу сказать о региональном представительстве. Наши коллеги считают, что рейтинговая система    это  региональное представительство. Я так не думаю. Созданные в течение времени региональные бдешхи не могут быть представителями регионов. У них была привилегия обеспечивать   количество голосов, поступающих из этого региона.
Айк Конджорян . Упрощается также процесс голосования. Для народа, главного   бенефициария выборов, это изменение означает упрощение избирательного процесса, избирательной кампании и голосования, что похвально с точки зрения демократии, оздоровления политической системы и говорит о последовательности взятых нами политических обязательств.
По проекту ИК высказались также депутаты НС В.Акопян, А.Бабаджанян, Н.Багдасарян, Г.Горгисян, А.Давоян, А.Джулакян.