ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 1-ին հրավիրված  արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց եւ դրական եզրակացություն տվեց պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանի, Սերգեյ Բագրատյանի, Վահագն Հովակիմյանի եւ Համազասպ Դանիելյանի հեղինակած ««ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագծին, որով  նախատեսվում է բարեփոխել  համամասնական ընտրակարգը՝ տարածքային ընտրական ցուցակների միջոցով ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը:
Հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը հայտնեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագիծը լրամշակվել է, մասնավորապես`  հանվել են համավարակի պայմաններում ընտրությունների անցկացման փոփոխությունները: Նշենք, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծով առաջարկվում էր սահմանել իրավական հիմքեր, որոնք թույլ կտային հանրապետության  տարածքներում կարանտին սահմանվելու դեպքում ընտրություններն անցկացնել  հատուկ կանոններին համապատասխան:
Ինչպես նշեց հարակից զեկուցող Արուսյակ Ջուլհակյանը,  նախագծում մնում են ռեյտինգային ընտրակարգը վերացնելուն վերաբերող փոփոխությունները:
Կառավարության դրական կարծիքը ներկայացրեց Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը: Նա  հստակեցրեց, որ նախագծից հանվել են ստացիոնար բժշկական հաստատություններում  շրջիկ արկղերով  քվեարկություններ իրականացնելուն վերաբերող դրույթները, որոնք տեղ էին գտել  առաջին ընթերցմամբ քննարկված եւ ընդունված նախագծում:

1 апреля на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении и вынесла положительное заключение предложенному депутатами А.Бабаджаняном, С.Багратяном, В.Овакимяном и А.Даниеляном доработанному проекту о внесении  изменений и дополнений в Конституционный закон «Избирательный кодекс РА», который предусматривает реформу пропорциональной избирательной системы.
Основной докладчик В.Овакимян сообщил, что в период с первого по второе чтения в проект были внесены поправки, в частности, сняты изменения в проведении выборов в условиях пандемии. Отметим, что принятый в первом чтении законопроект предлагал установить правовые основы, которые позволили бы проводить выборы по особым правилам в случае карантина на территории республики.
По словам содокладчика А.Джулакян, изменения, связанные с отменой рейтинговой избирательной системы, остаются в проекте.
Заместитель министра юстиции К.Григорян представила положительное заключение правительства. Она пояснила, что исключены положения о голосовании с переносными ящиками для голосования в стационарных медицинских учреждениях, которые были в обсужденном и принятом в первом чтении проекте.