Հոկտեմբերի 3-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի  նախագահ Մհեր Շահգելդյանն ընդունեց «Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոն» ՀԿ – նախագահ Գեորգի Վանյանին,Վրաստանի «ՌԵ» ստուդիայի տնօրեն Մամուկա Կուպարաձեին, ադրբեջանական «Ադրբեջանն այսօր» օրաթերթի լրագրող, գրող հրապարակախոս Սեյմուր Նովրուզօղլուն, ովքեր Հայաստանում են գտնվում«Հարավկովկասյան ինտեգրացիա-այլընտրանքային մեկնարկ» ծրագրի շրջանակներում:
Ներկայացնելով իրենց ծրագրի նպատակները, հյուրերը նշեցին, որիրենց նպատակն է հասարակական կազմակերպությունների, անհատների միջոցով ակտիվացնել շփումները տարածաշրջանի երկրներում, երկխոսություն ծավալել առկա խնդիրների շուրջ, նպաստել տարածաշրջանի հակամարտությունների կարգավորմանը նաեւժողովրդական դիվանագիտության միջոցով:Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի 10 մարզերում կազմակերպվել են կոնֆերանսներ, սեմինարներ, հանդիպումներ, «Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան` միասին» երիտասարդ նկարիչների ցուցահանդես, նկարահանվել են «Ղարաբաղ» վրաց-աբխազական ֆիլմը, եւ «Հայաստան» ֆիլմը, որոնք առաջիկայում կցուցադրվեն նաեւԱդրբեջանում: «Հայաստան» ֆիլմի նկարահանումներին մասնակցել է նաեւ ադրբեջանցի լրագրող: Նոյեմբերին Երեւանում կանցկացվի ջազ փառատոն, որին կմասնակցեն երաժիշտներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ադրբեջանից,Ղարաբաղից, Աբխազիայից, Օսեթիայից: Հյուրերը  խնդրեցին  իրենց շնորհակալությունը փոխանցել ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին` ռեգիոնալ կոնֆերանսի անցկացմանն ու տարածաշրջանային համագործակցությանն աջակցելու համար:
Պարոն Շահգելդյանը ողջունեց ծրագրի իրականացումը` հակամարտությունների կարգավորման առումով կարեւոր դեր վերապահելովհասարակական կազմակերպություններին, ժողովրդական դիվանագիտությանը: Այս համատեքստում կարեւորվեց նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը:

On October 3 Mher Shahgeldyan, Chairman of NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs received Georgy Vanyan, Chairman of “Caucasus Center of Peace-Making Initiatives” NGO, Mamuka Kuparadze, Director of “RE” studio, Seymour Novruzoghlu, reporter of “Azerbaijan Today” daily, writer, publicist, who are in Armenia within the framework of “South Caucasus Integration-Alternative Start” program.
Presenting the goals of the program, the guests noted that their goal is to activate the contacts through NGOs, individuals in the regional countries, have dialogues on the current problems, promote the settlement of the regional conflicts also through peoples’ diplomacy. Within the framework of the program in 10 marzes of Armenia conferences, seminars, meetings, “Armenia-Georgia-Azerbaijan together” young painters’ exhibition were organized. “Karabakh” Georgian-Abkhazian film and “Armenia” film were shot, which in future will also be screened in Azerbaijan. In the shootings of “Armenia” film and Azeri reporter also participated. In November a jazz festival will be held in Yerevan, where musicians of Armenia, Georgia, Azerbaijan, Karabakh, Abkhazia, Ossetia will participate. The guests asked to conveys thanks to NA Speaker Artur Baghdasaryan for holding the regional conference and assisting the regional cooperation.
Mr. Shageldyan welcomed the implementation of the program, reserving an important role in the settlement of conflicts to NGOs, peoples’ diplomacy. In this context the importance of the parliamentary diplomacy was also highlighted.